Blog

Your search results
7 Güneş 7 Ay Festivali

Bu hafta Kaş için yeni, heyecanlandıran bir aktivite var görüş alanımızda:
“7 Güneş 7 Ay Festivali (Sete Sois Sete Luas)”.

7 Güneş 7 Ay Festivali

3-4 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek olan ve Akdeniz ülkelerinde, 10 farklı ülkeden 30 şehrin desteklediği, Türkiye’nin ilk defa ev sahipliği yapacağı Kültürel Network Projesi statüsündeki 7 Güneş 7 Ay festivali Kaş’ta yaratıcı çocuk atölyelerine, müzik dinletilerine, sergilere, konserlere ve sanat performanlarına ev sahipliği yapacak.

Devamını oku…
Nis 30, 2019 Kategori:Aktiviteler, Görmeden gitmeyin 0 Yorum var
Kaş Yemek Kültürü : Kaş’ta Ne Yenir, Ne İçilir?

Bahar gelmiş, yaz kapıya dayanmışken eminim sen de  tatil planları yapmaya çoktan başladın bile. Yeryüzü cenneti diyebileceğimiz Kaş sence de nokta atışı olmaz mı senenin ilk tatili için.  23 Nisan’ı haftasonuyla birleştirmeye ne dersin?

Bu yazımızda Kaş’ta ne yenir? Ne içilir? sorularının şimdiye kadar hiç duymadığın yanıtlarını paylaşacağız.

Kaş'ta ne yenir, ne içilir

Kaş’ı Vazgezçilmez Yapan Ne?

Bozulmamış doğası, doğallığı, tatlı suların karıştığı tertemiz serin suyu, koyları, plajları, yürüyüş rotaları, çevresinde bulunan antik kentler, dalış noktaları, yamaç paraşütü, kano sporu ve yakın çevrede yapılabilen rafting sporu gibi etkinlik olanakları, yaz sezonunda hergün kalkan feribotlarla 25 dakikada ulaşılabilen Yunan Adası Meis seferleri Işığın Ülkesi olarak bilinen Likya Bölgesi’nin günümüzdeki baş kahramanı diyebileceğimiz Kaş’ı vazgeçilmez yapan nedenler arasında sayılabilir.

Evet Ama Yetmez mi Dedin?

Tam da bu noktada, sıraladığımız nedenler  arasına Kaş yemeklerini eklemez, Kaş’ta ne yenir, ne içilir anlatmaz isek, yeme içme konusunda hem göze hem mideye hitap eden Kaş lezzetlerine, Kaş yemeklerine  haksızlık etmiş oluruz. Ayrıca, sence de hemen hemen tüm dünya vatandaşları için tatilin vazgeçilmezlerinden ve hatta bazen en üst sıralarda yer alan nedenlerinden biri de gidilecek yerin yeme-içme kültürü ve lezzetleri değil midir? Kaş’ta ilk tatilini yaptıktan sonra, Kaş lezzetleri ve Kaş yemekleri  hakkında ne kadar haklı olduğumuzu anlayacaksın.

Devamını oku…
Nis 19, 2019 Kategori:Ne? Nerede? Nasıl?, Yapmadan dönmeyin 0 Yorum var
Çataloluk Köyü ve Antik Kent Kandyba

Kaş’a 25 km uzaklıkta bulunan Çataloluk Köyü, Kasaba Ovasına bakan müthiş bir manzaraya sahip. Kaş’tan 750 m rakımda bulunan köye çıkıldığında yayla serinliği hissediliyor. Doğa yürüyüşü, mükemmel manzara ve antik kent (KANDYBA), hepsi bir arada.

Çataloluk Köyü

Yürüyüş, Gözlem, Keşif ve Toplayıcılık

Mantar toplayıcılarının, arıcıların ve avcılarında da uğrak yeri olan Çataloluk’un yamaçlarında şahin, kartal, baykuş, alakarga gibi birçok kuşu gözlemleme imkânı da bulunuyor.

Devamını oku…
Nis 11, 2019 Kategori:Görmeden gitmeyin 1 Yorum var
Phellos Antik Kenti : Tırmanmak Güzeldir

Kaş’ta gezilecek yerler listemiz epey uzun. Antik kentler, plajlar, koylar, kent merkezi ve çok daha fazlası bu listenin içerisinde. Bu yazımızın görüş alanında ise Phellos Antik Kenti var.

Phellos Antik Kenti

Fidorento’nun blog yazılarını Kaş’ta yaşayan bir ekip olduğumuz için deneyimlerimizden yola çıkarak kaleme almaktayız. Dolayısıyla konu Kaş olunca internette Kaş hakkında edinebileceğin en detaylı ve en doğru bilgilere Fidorento Blog’dan ulaşabilirsin diyecek kadar da iddialıyız.

Phellos antik kenti yazısına böyle bir giriş yapmamızın elbette bir sebebi var. İnternet üzerindeki aramalarımızda Phellos hakkında yazılmış bilgilerin neredeyse tamamı onlarca hatalı bilgi ile dolu. Bizse sana Phellos Antik Kenti’nin nerede olduğunu, antik kente nasıl gidebileceğini ve Phellos hakkındaki tarihsel bilgiyi net ve doğru aktarmaya çalışacağız 😎

Devamını oku…
Nis 02, 2019 Kategori:Görmeden gitmeyin 1 Yorum var
Tatil Bavulu Hazırlama Sanatı ve Kaş Tatili

Yaz mevsimi yaklaşıyor. Sen de tatilini ayarlayıp gün sayanlardansan bavul için hazırlık zamanı gelmiş demektir. Yaz tatilinden önce en sık yapılan hatalardan birisi bavul hazırlamayı sona bırakmak.

tatil bavulu hazırlamadan önce bizi dinle

Sen sen ol, bizi dinle. Bavul hazırlığına her zaman tatilden en az 3 gün önce başla. Eksiklerini gör ve tamamla. Böylece hem kusursuz görün hem de tatilin mükemmel olsun. Bu arada tavsiyelerimizi okurken bir yandan da bavulunu yakınında tutmayı unutma.

Devamını oku…
Mar 24, 2019 Kategori:FidoRento'dan 0 Yorum var
İyi Tatil Fotoğrafı Çekmek için İpuçları

Her tatili fotoğraf çekimleri ile unutulmaz kılarız. Hatta bu fotoğrafları anında paylaşır ve tatilin güzelliğini sevdiklerimize yansıtırız. Tatilde fotoğraf çekmeyi seven biri olarak etkileyici fotoğraflar çekmek istiyorsan tavsiyelerimize kulak vermelisin.

iyi tatil fotoğrafı çekmek herkesin hakkı

Gezdiğin yerler, yakaladığın manzaralar, lezzetli sofralar fotoğraflarda istediğin gibi etkileyici çıkmıyor mu? Aşağıdaki püf noktalarına dikkat edersen mükemmel bir tatil fotoğrafı albümüne sahip olabilirsin.

Devamını oku…
Mar 16, 2019 Kategori:FidoRento'dan 0 Yorum var
Kaş’ta Doğa Tatili Yapacaklara Tavsiyeler

Doğayı seven herkesin aklından çadırını alıp bir kamp yapma düşüncesi mutlaka geçmiştir. İster ilk kez gidecek ol ister bu deneyimi daha önce yaşamış ol, Kaş’ta doğa tatili yapmadan önce tavsiyelerimizi okumanı öneriyoruz. Çünkü basit gibi görünen ufacık bir detayı atlaman bile seni harikalarla dolu Kaş doğasında sıkıntıya sokabilir.

 Doğa Tatili

Dört duvar arasına sıkışmaktan bıkıp usandın mı, şehir kalabalığından sıkılıyor, özgür olmak mı istiyorsun? O halde bol oksijenli bir doğa tatili tam sana göre. Fakat şunu unutma ki, arkadaşından ödünç alacağın bir çadır ve sırt çantana dolduracağın birkaç parça yiyecek ve eşya ile yapacağın doğa tatili pek de eğlenceli geçmeyebilir. Neden mi? O halde hemen detaylara geçelim.

Devamını oku…
Mar 11, 2019 Kategori:FidoRento'dan 0 Yorum var
Kaş Tatilinde Formda Kalın

Yaz mevsimi yaklaşırken Kaş tatili planını çoktan yaptıysan detaylar üzerine konuşmanın vakti gelmiş demektir. Birçok insan gibi sen de tatilde diyeti bozmaktan korkuyorsan yalnız değilsin. Tatil boyunca fit kalmanı sağlayacak çözümlerle yanındayız. Hem doyurucu hem sağlıklı öğünlerle Kaş tatilinde de kilo korkun olmayacak. Ayrıca tatil için gerekli enerjiyi sana sağlayacak müthiş önerilerimiz de var. Tatilde formda kalmak hakkında vereceğimiz tüyoları öğrenebilmek için yazının devamını okuman yeterli olacak. Aynı anda hem tatilin tadını çıkarmanın hem de fit kalmanın ne kolay olduğunu göreceksin.

Tatilde formda kalmak mümkün
Tatilde de formda kalın

Tatilde Formda Kalmak için Aktiviteler

Kilo almak alınan enerjinin harcanmaması ile ilgili bir durumdur. Dolayısı ile yüksek enerjili aktiviteler yaptığında aldığın kalorinin herhangi bir önemi kalmaz. Bunun için sana bol bol yüzmeni öneriyoruz. Tüm vücut kaslarının çalıştığı bir spor olan yüzme tatilde formda kalmak için ilk çözümdür. Denizde, havuzda, gölde nerde su bulursan atla yüzmeye. Aynı zamanda senin için eğlenceli bir tatil aktivitesi olacaktır.

Hafif Yiyeceklerle Formda Kalmak Mümkün

Tatilde yediğin şeylerin içerikleri de önemli. Ev yemeklerinden fast fooda hızlı geçiş yapmak tatilde formda kalmak için yanlış harekettir. Gittiğin yerde mümkün olduğunca karbonhidrattan uzak durmalısın. Makarna, pilav, pide ve bilumum hamur işleri sana yasak.

Sebze ağırlıklı ve zeytinyağlı yemekler tercih etmen gerekir. Menünü zenginleştirmek için bol bol protein alabilirsin. Karbonhidratlı yiyeceklerin hazmının zor olduğunu ve tatilde sana yorgunluk vereceğini de unutma.

Devamını oku…
Mar 01, 2019 Kategori:FidoRento'dan 1 Yorum var
Kalkan’a Ulaşım Nasıldır? Nasıl Gidilir? Kalkan Nerededir?

Yaz gelmeden erkenden tatilini planladıysan bu sene senden daha şanslısı yok. Eğer tatilinin için Kalkan’ı seçtiysen keyfine keyif katacak birçok sürprize de hazırlıklı olmalısın. İnternetten tüm araştırmaları yaptın, kalacağın yeri ayarladın ve valizini topladın ama Kalkan’a en kolay nasıl giderim diye kara kara düşünüyorsan doğru yerdesin.

Tatilin en heyecanlı kısmı olan gidiş yolculuğunda, seni en kolay yoldan Kalkan’a götürmek için kemerlerimizi taktık seni bekliyoruz. Aklındaki soruları bir kenara bırakıp rotanı çizmek için yazımızı sonuna kadar okuman yeterli olacaktır.

Kalkan'a Ulaşım, Kalkan'a Nasıl Gidilir?

Kalkan’a Araba ile Gitmek İstersen

Kalkan’a ulaşım için tercih edilen ilk yoldur. Tercih ettiğin araba kendi özel araban, kiraladığın bir araba ya da ortak yolculuk için kullanılan uygulamalardan bulduğun bir araç olabilir. Geldiğin ile de bağlı olarak öncelikle bölgeye en yakın çevre yollarını belirlemen gerekir. Böylece yolculukta hem zamandan hem de yakıt masrafından tasarruf edersin.

Devamını oku…
Şub 23, 2019 Kategori:FidoRento'dan, Ne? Nerede? Nasıl? 0 Yorum var