Görmeden gitmeyin

Kaputaş Plajı : Ulaşım Nasıldır? Nasıl Gidilir? Nerededir?

Yayın Tarihi: Ortalama okuma süresi: 6 dk, 54 sn

Kaputaş Plajı yazısı Fidorento Blog’un ilk yazısıydı. Biraz daha genişletip neden Kaputaş hakkında daha fazla bilgi vermeyelim dedik ve klavyenin başına kurulduk. Deniz gözlüğü ve paletlerinizi hazırlayın. Başlıyoruz 🙂

Kaputaş Plajı

Saklı Cennet Kaputaş Plajı

Kaputaş Plajı, emsalleri ile karşılaştırılınca nadir güzellikleri ile ön plana çıkan ve mavi bayrağa sahip olan bir kanyon ağzı plajıdır. Adını çevresini kaplayan sarp kayalıklardan alır. Suyu, yeraltı sularının kumların arasından süzülerek uçsuz bucaksız mavi deryaya karışmasından ötürü “Turkuaz” rengindedir ve nispeten soğuktur. Tabii ki yazın sıcaklıkların yükselmesi ile beraber su da ısınmakta ve ideal bir sıcaklığa kavuşmaktadır. Sahili çakıllı ve kumla karışıktır.

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı Kaputaş Plajı öyle düzayak bir yerde değil. Sahile inmek için tamı tamına 187 basamaklı bir merdivenden inmek zorundasın. Ama merdivenlerden indiğinde buna değdiğini göreceksin 🙂

Özel bir tatil geçirmek istiyorsan Kaputaş Plajı, Kaş Plajları ve Koyları arasında belki de en ideal ve etkileyici plaj aynı zamanda koylardan birisi. Aynı zaman da Türkiye’nin de reklam yüzü. Turkuaz rengi deniziyle, altın sarısı kumuyla ve keşfetmeni bekleyen mağaralarıyla eşsiz bir güzelliği barındırıyor. Plajı bu denli eşsiz ve davetkâr kılan, kanyon ağzında olması, suyunun eşsiz rengi, temizliği ve birinci derece sit alanı olmasından ötürüdür.

Mavi Mağara

Mavi Mağara

Plaj bölgesinde büyüklü küçüklü mağaralar bulunuyor. En ünlüsü Mavi Mağara‘dır. Kaputaş Plajı’na kadar gelip Mavi Mağara’yı görmeden de gitmek olmaz tabii değil mi? Mavi Mağara, Kaputaş’a çok yakın olup, 50 m uzunluğunda, 40 m genişliğinde ve 15 m yüksekliğindedir. Eğer Kaputaş’a gelmek için tekne turlarını tercih edersen, kuvvetle muhtemel gezinin içerisinde Mavi Mağara’da bulunacaktır.

Mavi Mağara’nın içerisinde eskiden fokların yaşadığı söylenir. Mağaranın mavi parlak fosforesson rengi, güneş ışıklarının mağaraya deniz dibinden yansıyarak girmesinden ötürü oluşur. Bu büyüleci görüntü karşında heyecanlanmaman epey anormal olurdu 🙂

Mavi Bayraklı Plaj

Mavi bayraklı bir sahile sahip olan Kaputaş Plajı özel bir coğrafi yapıya sahiptir. Denize girdiğinde yaklaşık bir metrelik beyaz kumla karşılaşıyorsun. Bir iki adım sonrası ise küçük kaya parçacıklarından oluşuyor. Eğer iyi yüzme bilmiyorsan burası sınırın olsun. Çünkü bundan sonrası derinleşiyor ve dibi göremiyorsun. İlerde mantarlardan oluşan bir güvenlik şeridi bulunuyor. Mantarlara geldiğinde büyülü bir manzara ile tekrar karşılaşıyorsun. Çünkü berrak su sayesinde dibi görebiliyorsun. Şnorkelin ve deniz gözlüğün varsa ve tabii ki iyi yüzücüysen suya dalmanı şiddetle tavsiye ederiz. Böylece dipte gezinen balıklarla birlikte yüzebilirsin.

Sahildeki su sana ılık gelirse, mantarlara doğru açılabilirsin. Sahilden açıldıkça su soğumakta. Özellikle kayalara doğru yaklaştığında birden kendini buz gibi suda buluyorsun. Çünkü kayaların altından gelen soğuk kaynak suları denize karışıyor ve daha önce de dediğimiz gibi denize aslında turkuaz rengini veren de bu doğa olayı 🙂

Bütün bu güzellikleri duyduktan sonra plaj nerededir dediğini ve nasıl gidilir diye merak ettiğini duyar gibi olduk. Daha tatil planını yapmadıysan Kaş-Kalkan bölgesini içine alan bir tatil programı hazırlayabilirsin. Bir tekne turuna katılarak, günübirlik dolmuşlara binerek ya da özel aracını kullanarak yazının bundan sonraki kısmını okuduktan sonra Kaputaş Plajı nerededir veya nasıl gidilir kaygısı yaşamadan eşsiz güzelliklere yelken açabilirsin.

Kaputaş Plajı Nerededir?

Antalya –Fethiye ana yolunun üzerinde bulunan Kaputaş Plajı aynı zamanda Kaş ile Kalkan sahil yolu arasında yer alır. Kaş’a 20 km, Kalkan’a 7 km mesafededir. Kaputaş’ın eşsiz manzarasıyla karşılaştıktan sonra, plaja inmek için karayolundan itibaren 187 basamak bulunur. Kaputaş, her sene bu 187 basamağı inen binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir.

Antalya üzerinden geliyorsan önce Kaş’a uğraman gerekiyor. Plaj Kaş’tan Kalkan’a giden ana yol üzerinde bulunduğundan ulaşım son derece kolay. Özel aracın ile Kaş’tan Kaputaş’a ilk defa gidiyorsan, denizden yüksek kayalıklarla çevrili ve oldukça virajlı sahil yolunun birçok tehlikeye açık olduğunu belirtmekte fayda var. Ufak bir araştırma sonucunda Kaş – Kalkan arasındaki zorlu yol çalışmalarında hayatını kaybeden işçilerin bilgisine ulaşabilirsin. Plaja vardığında Kaputaş virajının her iki tabelasında ölen işçilerin anısına isimlerinin yazıldığı tabelaları görebilirsin.

Kaputaş Plajı’na Ulaşım

Kaputaş’a karayoluyla, deniz yoluyla ve havayoluyla rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsin.

Nasıl Gidilir?

Havayolu ile Ulaşım

Dalaman Havalimanı’ndan Plaja Ulaşım

Özellikle Kaputaş Plajı ve bölge için geliyorsan ulaşım için en yakın havalimanı Dalaman’dadır. Her ne kadar Kaputaş Plajı Antalya sınırları içinde yer alsa da, Dalaman Havalimanı daha yakındır. Havalimanından plaj nerededir veya nasıl gidilir diye merak etmen gerekmiyor. Havalimanından araç kiralayabilirsin. Havalimanının şehir içi servisine ya da Fethiye-Kaş dolmuşlarına binip plaja ulaşabilirsin. Öte taraftan shuttle ya da özel transfer ile Kaputaş Plajı’na ulaşman da mümkün.

Antalya Havalimanı’ndan Plaja Ulaşım

Antalya Havalimanı’ndan plaja gitmek istersen ulaşım için Antalya-Fethiye güzergâhı otobüslerine binebilirsin. Tabii havalimanına iniş yaptıktan sonra önce Antalya Otogarı’na ulaşman gerekiyor.Kaş ilçesine gelip buradan kalkan dolmuşlara da binebilirsin. Şoföre veya muavine Kaputaş Plajı demen yeterlidir. Kaputaş Plajı Kaş’tan 20 km sonra geliyor. Plaja ulaşımın en uzun yolu bu olduğu için pek tavsiye etmemekteyiz.

Kara Yolu ile Kaputaş’a Nasıl Gidilir?

Hava yolu ile ulaşımın için içinde ufak ipuçları vermiş olsak da Kaputaş Plajı’na sadece kara yolu ile ulaşmak isteyenler için de ayrı bir başlık açmak da fayda var 🙂

Fethiye-Kalkan Yönünden Ulaşım

Fethiye bölgesi tarafında konaklıyorsan veya batı tarafından geliyorsan ulaşım için Fethiye-Kalkan-Kaş güzergâhını takip etmen gerekiyor. Fethiye ve Kalkan otogarlarından Kaş yönüne doğru yaz sezonu boyunca sürekli araç bulunmakta.

Kaş Yönünden Ulaşım

Kaş otogarında yaz aylarında daha sıklıkla olmak ile beraber Kalkan’a ve Fethiye’ye sürekli araç bulunmakta. Bu araçlara binerek Kaputaş Plajı’nda inebilirsin.

Tekne Turları

Çevre otellerde veya FidoRento’nun Kaş’ta kiralık tatil evlerinde konaklıyorsan ya da karayoluyla ulaşım yapmak istemiyorsan sana tekne turlarını önerebiliriz. Sahil boyunca Kaputaş Plajı da dâhil birçok koya ve sahile demir atıp, yüzmenin keyfini çıkarabilirsin. Tekneler Kaş Limanı’ndan kalkmakta ve keyifli bir günün kapılarını aralamakta 🙂

Özel Aracınla Gitmek İstiyorsan

Plaja özel aracın ile gelmek istiyorsan sana özel bir kaç notumuz var.  Yaz döneminde ve özellikle hafta sonları Kaputaş Plajı çok kalabalık oluyor. Kalabalıktan rahatsız olmam diyorsan geleceğin gün tabii ki senin için farketmez. Fakat sakinlik istiyorum diyorsan hafta içlerini, sezon başı ve sezon dışı dönemleri tercih etmende fayda var. Kaputaş yol kenarında bir plaj olduğu park sıkıntısı da sezon içerisinde epey sorun olmakta. Öyle ki daha Kaputaş’a varmadan araç kalabalığından plaja varmak üzere olduğunu farkedebilirsin.

Keyifli ve bilgi dolu bir yazımızın daha sonuna geldik. Umarım Kaputaş Plajı ile ilgili aklındaki tüm soruları giderebilmişizdir. Aklında farklı sorular var ise bize yorum alanını kullanarak ulaşabilirsin.

Güneşin Ülkesi Kaş’tan sevgilerimizle 🙂

Yazar Hakkında

FidoRento

FidoRento

Kaş, Kalkan, Meis ve Çukurbağ Yarımadası'nda günlük, haftalık, aylık kiralık villa ve daire seçeneklerimiz ile tatilinize keyif katıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Kaputaş Plajı : Ulaşım Nasıldır? Nasıl Gidilir? Nerededir? için 3 yorum yazıldı;

 • kaş sevdalısı
  kaş sevdalısı
  Tarih: 08/07/2018

  Kaputaş plajına gitmeyenler için ekstra bilgide bulunayım o zaman. Kaputaş’tan Mavi Mağara’ya sadece yüzerek de gidebilirsiniz 😉

  Cevapla
 • Volkan
  Volkan
  Tarih: 14/08/2019

  Agustos 29 anasipse oradayım çocuklu aileyi aracım la gelicem saat kaç gibi orda olmam lazım otopark sorunu VS yaşamak istemiyorum.

  Cevapla
  • FidoRento FidoRento
   FidoRento FidoRento
   Tarih: 16/08/2019

   Merhaba Volkan Bey,
   Mümkün olduğunca erken Kaputaş Plajı’nda olmalısınız. Lakin gün içerisinde Ağustos sonunda çok fazla yoğunluk olacağını tahmin etmemekteyiz.

   Şimdiden iyi tatiller

   Cevapla

Yorum Yaz

Eposta adresin yayınlanmaz.

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.