Kaş Hava Durumu

Kaş Hava Durumu
Kaş Hava Durumu

Kaş Hava Durumu’nu Etkileyen Faktörler

Kaş Coğrafyası

Muhteşem Toros Dağlarının zirvesi yılın uzun bir bölümünde karlarla kaplıdır. Kaş’ın köylerinin çoğunun da, Toros Dağları’nın eteklerinde olmaları sebebiyle,  havası tertemiz ve merkeze göre daha serindir. Ama ben tatilci olarak merkezde konaklayacağım diyeceksin biliyoruz, hiç merak etme, bu serinliğin etkisi merkeze de yansıyor.

Köylerdeki serinliğin bir başka nedeni de dağlık ve ormanlık bölgelerde kurulmuş olmalarıdır. 

Kaş İklimi

Tüm Akdeniz kıyı kesiminde olduğu gibi Kaş’da da bölge adıyla anılan Akdeniz iklimi hüküm sürer, ancak 700 metrenin üstüne çıktığında iklim koşulları değişir ve karasal iklimle karşılaşırsın. Akdeniz ikliminde senin de bildiğin  gibi yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlıdır. Kaş’da da Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık ciddi bir artış gösterir, ancak Kaş’ın doğal kaynak sularıyla beslenen deniz suyu, seni bu yaz sıcağında bunaldığında, adeta bedenin suya değdiğinde duyacağın ‘cos’ sesiyle kendine getirecektir. Kaş’ın denizine bir kez girdiğinde, bedeninde, gözlerinde, gönlünde öyle bir yer edecek ki dünyanın neresinde olursan ol hangi ‘en güzel’ olduğu söylenen denize girersen gir asla unutamayacaksın.

Kaş Bitki Örtüsü

Kaş’ın tipik bir Akdeniz ilçesi olarak makilerle örtülü olduğu doğrudur. Bu tipik bitki örtüsü yanında inanılmaz güzellikteki çam, sedir ve ardıç ormanları bu bölgenin oksijen depolarıdır  ve bu ormanlarda gezinti yapabilmek için 1000 metreden daha yüksek bir rakıma çıkman gerekir. Çam ormanlarında ciğerlerine oksijen depolamanın keyfine varmak için bunu mutlaka deneyimlemelisin. Temmuz-Ağustos aylarında merkez de serinlemenin yolunu ararken yüksek köy ve yaylalarda üşümemek için polarına sığınman ya da gece uyurken yorganına sarılman gerekebilir. Deneyimlemeye varım dersen aklında olsun.

Kaş Havası ve Yöreye Yansımaları

Kaş’da Hava ve Yayla Kültürü

Yine Toros esintisini gözlemleyeceğin Gömbe yaylasındaki serinlik, yerli halkın yazın bu bölgeye göç etme nedenidir. Yaylaların serin  havasında yetişen elma, nar, kiraz, çilek gibi meyvelerin tam da bu nedenle tadına doyum olmaz . Cuma pazarında mevsimine göre bölgede yetişen yerli ürünleri keşfedip tatmanın zevki de ayrıdır. Cuma pazarını ziyaret etmeyi unutma deriz.

Kaş’da Hava ve Seracılık

Kınık, Ova ve Yeşilköy ve Kasaba gibi bölgelerde çok yaygın olan seracılık hem en önemli geçim kaynağıdır, hem de yörenin tüm ihtiyacını karşılamaktadır. Seralarda yapılan üretim yöreyi beslediği gibi, ürünler Türkiye’nin pek çok şehrine de yollanmaktadır. Sabahları kahvaltı sofrana keyifle koyduğun bu yörenin mis kokulu domatesleri, çıtır bademleri, tadına doyulmaz biberleri ciddi bir emek sonucunda üretilmektedir. Kışın don yaptığında seralarda soba yakmak, ısıyı ayarlamak, gece en tatlı uykundan uyanıp nöbet tutmak hiç kolay değildir. Hiç şüphe yok ki tatilin boyunca pazardan ya da yerel manavlardan alacağın ürünlerin bir kısmı dönüş yolunda tadımlık da olsa sana eşlik edecekler.


Resmî kayıtlara göre Kaş Hava Durumu ve Deniz Suyu Sıcaklığı Ortalamaları

Akdeniz iklimi görülen kıyı şeridinde, gündüz saatlerinde sıcaklık ortalamasının  en düşük olduğu ilçemizdir Kaş. Kaş’da yaşayanların yağmura doyduğu ay Ocak ayıdır. Bu ay kimi Kaş köy ve beldesinde hava durumu kar gösteriyorken, Kaş’da Merkez’de hiç kar yağmaz. Bunun yanında pek çok yakın  komşu bölgelere kıyasla, nem oranı da Kaş’da daha düşüktür ve bu durum nefes almanı kolaylaştırır.

Aylara göre ortalama sıcaklık Ocak 11°, Şubat 11.2°, Mart 13.1°, Nisan 15.9°, Mayıs 19.5°, Haziran 23.7°, Temmuz 26.5°, Ağustos 26.5°, Eylül, 24.1°, Ekim 20°, Kasım 15.9°, Aralık 12.5° diyor hava raporu siteleri. (Kaynak : https://tr.climate-data.org/asya/tuerkiye/antalya/kas-1008263/)

Ortalama deniz suyu sıcaklığı için ise rakamlar aşağıdaki gibi.

 OcakŞubatMartNisanMayısHaziranTemmuzAğustosEylülEkimKasımAralık
Min °C16.115.915.916.21922.825.827.925.922.318.616.8
Max °C19.317.718.519.623.327.429.929.728.927.123.720.8

(Kaynak : https://www.seatemperature.org/middle-east/turkey/kas.htm)

Bu rakamlar ile Kaş hava durumu; dünyanın en güzel dalış noktalarından biri olan Kaş’a, dalışa gelen Kaş severler için daha da önemlidir. Sen belki çoktan brövesini almış bir dalış sevdalısısın ya da bu sevdaya Kaş’a geldiğinde tutulacaksın.

Kışa mı geldik, Kaş’a  mı?

Kaş’da Kasım ayı sonuna kadar deniz suyu sıcaklığı, gün içi sıcaklık ve hava durumu denize girmek için mükemmeldir.

Deniz suyu Nisan ve Mayıs aylarında iyice ısınmaya başlar ancak 12 ay yüzen pek çok kişiyle karşılaşabilirsin. Hadi ama o kadar abartma dersen,  kesinlikle Mart’ta başlayıp Kasım sonuna kadar yüzmenin tadına doyamayacağını söylemek isteriz. Nerede olursan ol suyun berraklığı çakıl taşlarını tek tek sayacak kadar ve adeta sana eğilip içme hissi uyandıracak  berraklıktadır. Aralık ayında hala parmak arası terliklerle ve şortunla dolaşmak, özellikle güneşin tepede olduğu saatlerde keyifle yüzmek bir ayrıcalık ve sakın unutma ki sen de bu ayrıcalıktan yararlanabilirsin. Ülkenin pek çok yerine kış gelmiş hava grileşmiş ve soğumuşken…

Kaş’da Yeni Yıl Kutlama Ayrıcalığı

Kaş havasının sunduğu bir başka ayrıcalıkla, Yeni Yılı Kaş’da kutlama ritüelini gerçekleştiren Kaş severlerin sayısında her yıl hızlı bir artış görülmektedir. Bunu sen de yaşamalısın. Cumhuriyet Meydanı’nda,  adeta büyük bir aileyle, yeni yıla girme deneyimini ‘ölmeden önce mutlaka’ listene eklemelisin. Ola ki Kaş’da hava durumu biraz sertleşti ve yağmur Kaş’ı ziyaret etmeye karar verdi diyelim, sakın dert etme burada her ne olursa olsun kutlamalar ertelenmez ve aynı coşkuyla sabahın erken saatlerine kadar devam eder. Çoğunluk Yeni Yıl’a meydanda havai fişeklerin görseli altında kocaman bir aileyle girerken , kimileri de denizde yüzerek, evet yanlış duymadın, yüzerek karşılar yeni yılın ilk dakikalarını…

Güneşin Ülkesi Kaş’dan sevgilerimizle

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

Bizi Takip Et

Telefon

+905052973750

+905052973751

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.