FidoRento'dan

Tuğrul Eroğlu ile Mozaik Sanatı Üzerine

Yayın Tarihi: Ortalama okuma süresi: 7 dk, 8 sn

Herkese Merhaba!

Bu hafta FidoRento Blog’un görüş alanında Kaş ve çevresindeki mozaik sanatı çalışmaları ile tanıdığımız Tuğrul Eroğlu var. Kendisi ile mozaik sanatı ve Güneşin Ülkesi Kaş’ta sanat ve sanatçı üzerine keyifli bir söyleşi yaptık. Keyifli okumalar.

Tuğrul Eroğlu ve Mozaik Sanatı

Merhaba Tuğrul Bey, sizi son dönem Kaleköy’de gerçekleştirdiğiniz mozaik sergisinden ve Kaş’ta icra ettiğiniz mozaik çalışmalarınızdan tanıyoruz. Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

1973 Karaman doğumluyum. İlk, orta, liseyi Karaman’da tamamladım. Eskişehir Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü’nde okurken eğitimimi yarıda bıraktım ve yurt dışına çıktım. Altı yıl kadar Ortadoğu coğrafyasını gezdim. Ülkeye geri döndüğümde sanata yöneldim. Uzun yıllar yağlı boya ve mozaik teknikleri üzerinde yoğunlaştım. Ebru, keramik bezeme, seramik, mozaik teknikleri ile çok sayıda çalışma yaptım. Halen Kaş’ta evimi atölye olarak kullanmaya ve imkanlar doğrultusunda üretmeye devam ediyorum.

Tuğrul Eroğlu sanatı ve sanatçıyı nasıl tanımlar?

Uygarlıkların gelişiminde alt yapı, mimari, yönetim tarzı, üretim tarzı ve üretim araçları ne kadar kritik öneme sahipse sanatta, uygarlıkların gelişiminin temel  dinamiklerinden biridir. Kaynağını ister doğadan, ister dönemin sosyal ve siyasi olaylarından ya da doğal olaylarından alsın, her estetik eser dönemin karakteristik özelliklerini, yapıldığı çağı aydınlatmakta ve günümüze yansıtmak gibi kritik bir işlev üstlenmiştir. Sanatçı ise, bu estetik eserlerin mimarı ve çağını kendi üslubu ile yorumlayıp geleceğe ulaştıran bir iletişim ustasıdır.

Mozaik Sanatı

Neden mozaik sanatını seçtiniz?

Uygarlıklar mozaiği Anadolu’da bir kent yoktur ki binlerce yıllık mozaiklere ev sahipliği yapmasın. Antakya müzesi ile başlayan mozaiğe olan ilgim, mozaiklerin yapımında kullanılan renkli taşların bulunması ve bu renklerin biraraya getirilirken, ışık, gölge, perspektif gibi günümüz resminin temel teknik özelliklerini taşıyor olmaları hayranlığa dönüştü.  Zaman içerisinde mozaik yapımına kadar uzanan bu macera heyecan ile devam etmekte.

Kaç yıldan beri mozaikle ilgileniyorsunuz?

2000’li yılların ilk çeyreğinde başladım ve halen yapıyorum.

Mozaik sanatı dışında diğer sanat dallarıyla da ilgileniyor musunuz?

Sıra mozaiğe gelinceye kadar yağlıboya, ebru, keramik bezeme en son seramik alanlarında birçok çalışmam mevcut.

Eserlerinizde diğer mozaik çalışmalarından farklı olarak renk işçiliği ve doku çalışması titizliği dikkat çekiyor. Çağdaş mozaik sanatında kendinizi nasıl bir yerde görüyorsunuz?

Tuğrul Eroğlu ve Mozaik Sanatı

Bir sanatçı olduğumu söylemek bana düşmez. Amatör ruhla gönül işçiliği yapıyorum.  Yaptığım her işin samimiyetini korumak ve kendimi ifade yolu olarak seçtiğim tekniklerin sınırlarını her yeni çalışmamda zorlamayı seviyorum.

Çalışacağınız konuları nasıl belirliyorsunuz? 

Herhangi bir alanda çalışırken, ilgili sanat alanının tarihçesini anlamaya çalışırım. Konularımı da tarihi karakterlerden ve olaylardan esinlenerek belirlerim.

Sizce iyi bir mozaik sanatçısı olmanın, olmazsa olmaz kuralları var mıdır?

Eğer bir birey olarak herhangi bir sanat alanı iletişim yöntemi olarak benimsenmiş ise teknik donanım ve bilgi birikiminin yanı sıra yoğun deneyimin büyük faydası var. Fakat sanatın olmazsa olmazı diyebileceğimiz bir disiplinden söz etmek sanatın doğasına ters düşer.

Tarihsel olarak ve Kaş ve Likya coğrafyası açısından mozaiğin tarihi gelişiminden bahsedebilir misiniz? 

Likya özelinde mozaik başlıklı bir araştırma henüz mevcut değil. Fakat  bütün Likya kentlerinde mozaik eserlere rastlamak mümkün.

Sanatınızı icra etmek için ihtiyacını duyduğunuz hammaddeyi nasıl sağlıyorsunuz?

Mozaik cam, fayans gibi bir takım materyallerden de yapılabilir, ama ben doğal taşları, doğal renkleri ile kullanmayı tercih ettim. Dolayısı ile yeryüzünde mevcut bütün renklere ulaşmak  benim için tutkulu bir uğraş. Bir coğrafyayı gezerken tüm insanlar gibi doğayı ve tarihi objeleri incelerken bir taraftan da kaya yapısını ve alanda bulunan farklı renkteki taşları tespit eder ve mümkünse yanıma alırım. Hayatımın önemli bir parçası haline gelen bu uğraş, tasarladığım mozaiklerde kullanılmak üzere  toplanmış farklı özelliklerdeki bir çok materyal, taş koleksiyonuna dönüşür. Mozaik yapımı ise bir sonraki adımdır. Kaş’ta bulunmak bazı renklere ulaşmamı zorlaştırsa da, her bölgede tüm renklere ulaşmak zaten çok mümkün değil.

Kaş’ta atölye çalışmalarınız oluyor mu ya da yapmayı planlıyor musunuz?

Evimi atölye olarak kullanıyorum. Ayrıca bir atölye açma ihtiyacı hissetmiyorum. Günün herhangi bir saatinde çalışmak isteyebilirim ve yaptığım işin ne olursa olsun gözümün önünde ve hemen ulaşabileceğim mesafede olmasını tercih ederim.

Tuğrul Eroğlu

Neden Kaş?

Hayatım boyunca bir çok kentte bulundum.  Her yeni bölgenin üzerimdeki etkisi güçlüdür. İnsan işgalinin sınırlı olduğu bölgeleri tercih ederim. Kaş da nispeten daha az yapılaşmanın olduğu, sınırlı da olsa doğal hayatın devam ettiği bölgelerden biri. Sonrası ne olur bilmiyorum, fakat şimdilik bu coğrafyada mutlu olmak ve üretebilmek için yeterince motivasyonum var.  Eğer tekrar başka bir bölge ye yol almak zorunda kalırsam ki bu olasılık beni hep heyecanlandırır; Evrenin herhangi bir noktasında da gönül rahatlığı ile yaşayabileceğimi biliyorum. Evler, semtler, kentler yani bir bütün mülkiyet kavramının trajikomik temposunda yitirilen ömürlerin aksine evrenin, evim olduğuna fazlası ile inanıyor ve kaldığım her yere bir misafir hassasiyeti ile yaklaşıp, benden sonraki misafirlere de temiz  bırakmaya çalışıyorum.

Tuğrul Eroğlu: At

Kaş’ın sanata özellikle de sizin sanatınıza kattığı şeyler var mı?

Kaş’ın elbette büyük katkıları var. Coğrafyası ve iklimlerin tezahürü çok ilham verici. Eşsiz tarihi, harabeleri insan iradesinin nelere kadir olduğunun en açık göstergesi. Sıradan bir kaya parçasına şekil verip, binlerce yıl önce konulduğu yerde hala yapılış amacına hizmet ediyor olmaları çok etkileyici.  Kaş elbette coğrafi açıdan eşsiz güzellikte. Özellikle çevre köyler bir sanatçı için çok sayıda hikaye barındırıyor. Sanatçının bakış açısı ile yoğrulduğunda eşsiz değerler yaratılabileceğini düşünüyorum. Herhangi bir sanatı icra eden bireyin ortaya çıkarttığı her eseri, duygu ve bilgi birikimi ile yoğurur. Dolayısı ile ortaya çıkan her ürün de üretildiği yer için bir katkıdır.

Küratör olsaydınız 2020 yılı için Kaş’ta ne tür sanat etkinlikleri planlamak isterdiniz?

Dünyamızı , ülkeleri, kentleri, mahalleleri, sokağı ve aileyi parçalayan ve her bir parçayı kendi yalnızlığına ve sığlığına hapseden ekonomik ve doğası gereği sosyal olmayan rejimler yalnızlıktan iktidar devşirirken, medeniyet diye önümüze konulan sofradan mutluluk devşirmemizi beklerler. Sınırları çizilmiş daracık bir alanda yaşam standartlarımızı korumak uğruna çevreden soyutlanmış bir eğilim mutluluk üretemez. Bu nedenle sokaklarımız adı konmamış bir savaşın asık suretli neferleri ile doludur. Tüm mevcut gerekçelerle her şeyden önce sokakta icra edilen performans sanatlarını serbest bırakmak gerekir. Günlük hayatın tadı ve tuzu sokaktan yükselen namelerde yatar. Eğer bir küratör olsaydım, sokaklar da süren ekmek kavgası  görselini, paylaşım ve dayanışma estetiğine çevirmek isterdim.

Bizimle bu keyifli söyleşiyi gerçekleştirdiğiniz için çok teşekkür ederiz Tuğrul Bey.

Ben de FidoRento’ya sanata duyarlılığı ve bu güzel söyleşi için teşekkür ederim.

Güneşin Ülkesi Kaş’tan sevgilerimizle 🙂

Yazar Hakkında

FidoRento

FidoRento

Kaş, Kalkan, Meis ve Çukurbağ Yarımadası'nda günlük, haftalık, aylık kiralık villa ve daire seçeneklerimiz ile tatilinize keyif katıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Tuğrul Eroğlu ile Mozaik Sanatı Üzerine” için 1 yorum yazıldı

  • Neslihan Uraz Ergül
    Neslihan Uraz Ergül
    Tarih: 04/08/2019

    Kaş sizlerle daha da güzel sevgili Tuğrul Eroğlu…

    Cevapla

Yorum Yaz

Eposta adresin yayınlanmaz.

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.