Yapmadan dönmeyin

Erken Kaş Sabahları

Yayın Tarihi: Ortalama okuma süresi: 6 dk, 7 sn

Kaş sabahlarının tadını çıkaralım

Kaş sabahları

Sabah insanı olmasan da erkenden uyan derim. Bunun için bir çalar saate  ya da güne başlamak için sert bir kahveye ihtiyacın olmadığına emin olabilirsin. Neden biliyor musun? Çok basit, çünkü Kaş’tasın. Soluduğun hava, duyduğun kuş sesleri, gözlerini açtığında gördüğün masmavi gökyüzü, tertemiz denizin çağıran sesi ve doğanın sessizliği…Bunların hepsi senin motivasyon nedenlerin olacak. Tek yapman gereken yataktan çıkıp yüzünü yıkamak, dişlerini fırçalamak ve bir bardak su içmek. Artık kendini sokağa atmaya hazırsın.

Kaş’ta bir erkenci kuş

Kaş sabahlarına hazırlıklı olmakta fayda var. İşte tam da bu yüzden evden çıkarken çantana kitabını, kalemini, küçük bir not defteri ya da günlüğünü ve deniz havlunu atmayı unutma. Bikini ya da mayonu ise içine giymek çok daha pratik olacaktır. Akdeniz sahillerinin incisi olan Kaş’tasın ve tatildesin. Hiç şüphen olmasın ki kendini biryerlerde yüzerken bulacaksın. Ve ben bunu kendi deneyimlerime dayanarak şiddetle tavsiye ediyorum. Müzik dinlemek için kulaklığını da yanına almak isteyebilirsin. Oysa, dostane bir başka tavsiyem en yumuşak ve sakinleştirici melodilerden biri olan doğanın sesini dinlemek olacak. Bir Kaş ayrıcalığı olan bu karşılıksız deneyimin ne kadar muhteşem olduğunu göreceksin.

Kaş’ta sıradan birgün

Kaş’ta sıradan birgün

İlk sabah deneyimin güne marinada güzel bir yürüyüşle başlamak olabilir. Denizin sakinliği, uyku sessizliğindeki teknelerin denize yansıyan görüntüsü, ve etrafta dolaşmakta olan ördeklerle kendinden geçeceksin. Ayrıca marinanın harika plajında yüzebilir ya da marinadan çıkıp yürümeye devam ederek doğal plaj olan koyu keşfe çıkabilirsin. Denizin bu saatlerdeki görüntüsü, sıcaklık derecesi ve berraklığı gerçekten büyüleyici. Sabah yüzmenin yaşattığı duygu ve tecrübe ise paha biçilmez.

Kaş’ta bir başka sabah deneyimi

Küçük bir balıkçı kasabası olan Kaş inanılmaz güzel manzaralar, şirin sokaklar, dallanıp budaklanma konusunda coşmuş begonviller, çoğu mavi bayraklı plajlar ve deniz platformları ile bezelidir. Bu güzel kasabadaki bir sabah yürüyüşü deneyimini de İnceboğaz plajına yürüyerek yaşayabilirsin. Bu deneyim için merkezden Çukurbağ yarımadası yönünde yürümelisin. İnceboğaz plajı sağda marinaya, solda ise Yunan adası Meis’e bakmaktadır. Eğer yarımadadan merkeze doğru yürüyorsan konumu bunun tam tersi şekilde düşünmelisin. İnceboğaz plajı deniz suyunun en ılık olduğu koydadır. Buradan Çukurbağ yarımadası yönünde biraz daha ileriye yürürsen solunda halk plajının girişini göreceksin. Burada hem yüzebilirsin, hem de çimenlik alanda uzanıp gözlerini kapadığında doğanın uyanış sesine kulak verebilirsin. Yiyecek ve içecek büfesi hazırlıklarını yapmaya başlamış ve erkenden çayını demlemiş ise belki bir bardak da sen içebilirsin.

Kaş’ta bir gece kuşu

Kaş’ta bir gece kuşu

Diyelim ki sen bir gece kuşusun, endişeye gerek yok çünkü Kaş ruhu senin bu alışkanlığını en azından Kaş tatilin süresi boyunca birkaç günlüğüne de olsa ters yüz edecektir. Kaş’ta güne erken başlamak yalnız keyifli sabah yürüyüşleri ve yüzme deneyimleri için değil, günü uzun yaşayabilmek ve tatilini hiçbir şeyi kaçırmadan tamamlayabilmek için de bir fırsat yaratacaktır.

Küçük bir balıkçı kasabası Kaş’ın sevimli limanı

Küçük bir balıkçı kasabası Kaş’ın sevimli limanı

Marinamız  2011 yılında açılan nispeten yeni bir marina olasına karşın, merkezdeki  limanımız çok daha  uzun yıllar öncesine tarihlenmektedir. Günün tüm saatlerinde  limandaki mendirekte yürümek çok keyifli olmakla  birlikte, sabahın erken saatlerinde mendirekte yapılan yürüyüş ayrı bir lezzettedir.

Mendireğin en ucundaki deniz fenerinin dibindeki kayalarda oturduğunda solunda göreceğin eski Likya lahiti, karşıdan sana bakan Limanağzı plajlarının görsellerinin ne kadar etkileyici olduğunu göreceksin. Hatta yeterince şanslıysan seferden dönen balıkçı teknelerini de izleyebilirsin. Burası sırtını dayayıp,  kitabını okumak için de en güzel noktalardan biridir.             

Küçük Çakıl plaj bölgesi

Küçük Çakıl plaj bölgesi

Küçük Çakıl bölgesindeki ana cadde otel ve pansiyonlarla,  bu konaklama alanlarının deniz platformlarının ve plajların bulunduğu alandır. Meydandan bu ana caddeye çıkan yokuşu kullanmak istemezsen, deniz kenarından sağındaki mendirek ve limanağzı manzarasını seyrederek daha yumuşak bir erişim de sağlayabilirsin. Bu yol üzerinde bulunan bankta mola verebilirsin. Hatta oturmuşken not defterine veya günlüğüne, döndükten sonra okuduğunda sana güzel duygular yaşatacak anılarınla ilgili notlar karalayabilirsin. Bölgenin adıyla anılan küçük koyda yüzersen çığlık atmaya hazır olmalısın. Kaş’ta su ısısının en düşük olduğu yerlerden birindesin. Turkuaz renkteki suyun üstünde göreceğin buzlu görüntü ve suyun yer yer buz gibi oluşu, Kaş’ta pek çok yerde olduğu gibi, kaynak sularının deniz suyuna karıştığı anlamına gelmektedir. Cesaretini toplayıp denize atlarsan sırtüstü yüzerek Kaş’ı tüm güzelliğiyle seyredebilirsin. Hiç şüphesiz Kaş’a aşık olacaksın.

Helikopter pistinden panaromik Kaş Manzarası

Küçük Çakıl plajında yüzdükten sonra hemen geri dönme. Otellerin önünden yolun sonundaki yol ayrımına kadar geldiğinde sağdaki yolu takip ederek 3 dakika içinde helikopter pistine varacaksın. Günbatımlarını izlemek için kullanılan popüler yerlerden biri olan, ama aynı zamanda sabah sessizliğinde tek başına doğayla başbaşa kalabileceğin en güzel noktalardan birisindesin Ve günün sonunda aklında kalacak harika bir sabah deneyiminin de ortasındasın.

Büyük Çakıl bölgesi

Büyük Çakıl bölgesi

Eğer istersen helikopter pistinden eforuna değecek bu mesafeyle yürüyüşünü biraz daha uzatarak Büyük Çakıl plajına devam edebilir ve doğayla bütünleşik, kendinle başbaşa bir dinginlik de  deneyimleyebilirsin. Bununla birlikte Büyük Çakıl yürüyüşünü bir başka güne de bırakabilirsin. Büyük Çakıl’da suyun kokusu ve serinliği güne başlamanı kolaylaştıracaktır. Eğlenceli bir sabah etkinliği olabilir. Pussuz semaların altında berrak mavi sularda yüzdükten sonra kayalıkların üzerinde dinlenmek hiç şüphe yok muhteşem olacaktır.

Sen de benim gibi bir kahvaltı canavarıysan, önerdiğim bu sabah deneyimlerinden herhangi birinden sonra kocaman bir kahvaltıya her zamankinden daha fazla hazır olacaksın. Harika manzaralı bir Fidorento balkonunda yapılacak kahvaltı ise  yediklerinin lezzetini ikiye katlayacaktır.

Yazar Hakkında

Neslihan Uraz Ergül

Neslihan Uraz Ergül

Sevdiklerim dışında vazgeçemediklerimin en başında her zaman özgürlüğüm, kitaplarım ve kalem kağıdım oldu. Hayatım boyunca hep gönlümün götürdüğü yere ulaşmak için çıktım yola. Bu özgürlük içinde yaptıklarımın ve yaşadıklarımın sorumluluğu ile olgunlaştım. Şimdi gönlümün son durağında, sevdalandığım yerdeyim. Kaş’tan sevgiler herkese...

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

Eposta adresin yayınlanmaz.

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.