Yapmadan dönmeyin

Büyülü Bir Dünya: Kaş’ta Dalış

Yayın Tarihi: Ortalama okuma süresi: 3 dk, 27 sn

Maviyi düşününce akla ilk gelen kelimeler şüphesiz dinginlik, sakinlik, huzur vb. kelimeler oluyor. Denize bakarken kendini iyi hissediyor ve hayallere dalıyorsun. Peki aynı zamanda denizin içinde olduğunu ve bu büyülü dünyadaki canlılarla birlikte uçarmışçasına keşife çıktığını hayal et. Heyecan verici değil mi?

Dalış Hakkında…

Bu şahane spor farklı şekillerde kategorize ediliyor fakat biz en basit haliye aletli (scuba diving) ve aletsiz olmak üzere iki gruba ayıracağız.

Serbest Dalış

dalışSerbest Dalış; basit tabiri ile hava kaynağı olmadan yapılan dalış şeklidir. Dalacak kişi yüzeyde tek nefes alıp dalışının tümünü bu nefesle geçirir. Serbest dalışın aslında oldukça eski bir geçmişi var. Uzak doğu’da inci toplamak için insanlar nefeslerini tutup dalışlar yaparak geçimlerini sağlarlardı. Borneo’da yaşayan Bajau Balıkçıları, ‘ suda yürüyen insanlar’ olarak uzun yıllardır anılmaktadır.

Türkiye’de Serbest Dalış alanında günümüzdeki en popüler sporcularımız Şahika Ercümen, Derya Can ve Devrim Cenk Ulusoy olup ülkemize önemli madalyalar getirmişlerdir. Kaş bölgesi, 2016’da yapılan 2. Uluslar arası Dünya Sualtı Şampiyonasına ve 2017’de CMAS-TSSF 1. Outdoor Avrupa & “Kaş Başka” Açık Dünya Serbest Dalış Şampiyonasına ev sahipliği yaparak 20 ülkeden 150’nin üzerinde sporcunun katılımını sağlayarak dünyaca tanınan bir bölge haline gelmiştir.

Scuba (Self Contained Underwater Breathing Apparatus – Sualtında soluma yapabildiğiniz aparatlar)

Tüplü dalışı serbest dalıştan ayıran en önemli özellik sualtında uzun süre kalabilme imkanı sağlayabilmesidir.

Tüplü dalış için dünyadaki en popüler yerlere; Güney Avustralya’da Büyük Bariyer Resifi, Bahama Adaları, Mısır’da Kızıldeniz, Papau Yeni Gine, Galapagos Adaları, Meksika,  Maldivler ve Tayland gibi noktaları örnek gösterebiliriz.

Scuba dalışı yani tüplü dalışı deneyimleyebilmen için öncelikle temel ekipmanlara ve teknik bilgiye sahip olman gerekiyor. Temel ekipmanlar, içinde yüksek basınçlı hava bulunan, çelik ya da alüminyum tüpleri ve üşümemen için sualtında seni konforlu tutacak neopren yani dalış elbisesini içeriyor.

Gelelim bu müthiş deneyimi nasıl yaşayacağımıza.

Kaş, denizinin berrak ve kirlenmemiş olmasından dolayı Türkiye’de dalış denince ilk akla gelen yerlerden biridir. Gerek balık popülasyonu bakımından gerekse dalış noktaları zenginliğinden dolayı her geçen yıl aktivite ortalamasını yükselten Kaş’ta, dalış sektörü dünyada dikkat çekici bir noktaya ulaşmıştır. İster deneme dalışı ( Discover Scuba Diving) yapabilir ister CMAS (World Confederation of Underwater Activities), SSI (Scuba Schools International) veya PADI (Professional Association of Diving Instructers) sistemlerinde sadece 4 gününüzü ayırarak dalış eğitimi alabilir, Akdeniz sualtı fauna ve florasını keşfe başlayabilirsin. Ayrıca sertifikalı bir dalıcı olduğunda, dünyanın her yerinde dalış yapabilme hakkına da sahip oluyorsun. Genel olarak PADI sistemi diğer sistemlere göre daha çok tercih ediliyor çünkü PADI sertifikasının dünya genelinde tanınırlık oranı daha fazla. PADI Open Water Diver eğitimi ya da CMAS 1 yıldız dalış eğitimi aldığında 18m’ye kadar dalış hakkına sahip oluyorsun. Bu süreçte sadece 4 gününü ders çalışmaya ayırman yeterli olacak. Bu dersler hem teorik hem pratik bir takım bilgi ve becerileri edinebilmen için gerçekleştiriliyor. Her dalış sualtında ortalama 45 dakika kadar sürüyor.

Kaş’ta dalış tekneleri sabah ve öğleden sonra olmak üzere günde iki kere sefere çıkıyorlar. Kaş’ta dalış, size sualtında fotoğraf çektirmek için gelenlerden, deneme dalışı yapmaya gelenlere ya da sertifikalı dalıcılara kadar farklı insanlarla tanışma imkanı sunmanın yanında  Akdeniz sularındaki Barakudaları, Akya sürülerini, Sokar balığını, Kalamar, Müren, Orfoz ve Vatoz balığını da görme imkanı bulacağınız 4 gün ve fazlasını sunuyor.

Yazar Hakkında

FidoRento

FidoRento

Kaş, Kalkan, Meis ve Çukurbağ Yarımadası'nda günlük, haftalık, aylık kiralık villa ve daire seçeneklerimiz ile tatilinize keyif katıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

Eposta adresin yayınlanmaz.

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.