FidoRento'dan

Demet Orbay ile Kaş Güneşi

Yayın Tarihi: Ortalama okuma süresi: 3 dk, 23 sn

Merhabalar, bu hafta sanat ve yaratıcılık dolu bir konu başlığı ile karşınızdayız. Figüratif ve arazi sanatı çalışmaları ile ön plana çıkan, son dönemlerde Kaş’ta yaptığı çalışmalar ile de hayranlıkla takip ettiğimiz Demet Orbay, FidoRento’ya Kaş Güneşi’ni anlattı.

Haydi Kaş’ı ve Kaş Güneşi’ni Demet Orbay’dan dinleyelim.

Kaş Güneşi ve Küçük Çakıl Plajı

“Kaş Güneşi yaşadığım şehir Kaş’a bir teşekkür maiyetinde hazırlanmıştır.”

        Hayatımın büyük kısmı Ege’de geçti. Aydın’da doğdum. 2005 yılında Aydın Yüksel Yalova Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümünden, 2011 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Sahne Tasarımı Anasanat Dalından mezun oldum. 2016 da Berlin Art Institute de studio programına katılmamla, çağdaş sanat ve sanatçılarıyla tanıştım ve o günden beri ‘arazi sanatı’ kendimi ifade etmemde, çizgimin yanında, en büyük sanat dilim oldu.

        Arazi sanatı beklenmeyen sonuçları olan bir süreç ve hayatın tepkilerini anlamak için sorulan sorulara cevap verebilecek güçlü bir yöntem. Bu inançla; zaman, varlık, meykan ve formla olan diyaloglarımın ardından, sorularıma cevap bulmak için yola koyuldum. Araştırmama ilk olarak o anda bulunduğum yer olan Kaş’ta başlamaya karar verdim ve kendimi uzun bir tarihin içinde buldum. Bu tarih M. Ö. 1.yy ın ortalarında Akdeniz’de varolmuş Likya Uygarlığı tarihiydi. Anadolu’nun bilinen en eski kurtuluş savaşının kahramanlarından Sarpedon ve Apollon’un memleketi olarak Likya; “Lyk” Likya dilinde ışık anlamını taşıyor. Yılın onbir ayı güneşin ışıklarını hisseder, verimini alıyorsunuz bu topraklardan. Kaş’ta tarihten günümüze kendini aynı anlatıldığı güçle hissettiren güneş, ‘Kaş Güneşi’ arazi sanatı çalışmam için ilham kaynağım ve yaşadığım bu şehrin tüm güzelliklerine teşekkürlerimin bir ifadesi oldu.

Zerdeçal ile kaplanan deniz erişteleri
Zerdeçal ile kaplanan deniz erişteleri

        Aylar süren hazırlıkların ardından, Kaş Güneşi yerleştirme çalışmasını Kaş’ın Küçük Çakıl sahilinde gerçekleştirdik. Sahilin merkezinde, zerdeçal ile kapladığımız deniz eriştesi (posidonia oceanica) toplarıyla yaklaşık 5 metre çapında bir daire oluşturduk. Ziyaretçiler dairenin üzerinde çıplak ayaklarıyla yürüyüp aynı zamanda fiziksel bir deneyim de elde ettiler. En az dört gün seyirliğini koruyacağını düşündüğümüz yerleştirme, güçlü bir fırtınanın etkisiyle ikinci günü sulara karıştı. Planlanmasıyla, tesadüfleriyle, beraberliğiyle; oluşumunu ve de yokoluşunu seyrettiğimiz bir varoluş süreciydi ‘Kaş Güneşi’.

        Tüm çalışma boyunca birbirimize destek olduğumuz kalabalık bir ekiptik. Proje yöneticiliğini Alev Orbay yaptı. Prodüksiyon sorumluluğunu Nihan Kayhan üstlendi ve sanatçı dostum Cees de Wilde tüm zorlukları aşmamda yol göstericim oldu. Düşler Akademisi Kaş tüm olanaklarını bizimle paylaştı. Lütfi Öztürk ve Kaş belediyesi çalışanları da projenin son anına kadar yanımızda oldular. Hepsine tekrar sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum. 

       Bu yazıyı hazırlamamda desteği olan Fidorento ailesiyle tanışmak, Kaş’ı sanata bir adım daha yaklaştırma fırsatı sundu. Bu sayede heyecanımızı bir kez daha paylaşabilmek mutluluk verici.

       3-4 Mayıs 2019 da Kaş ta düzenlenen 7 Güneş 7 Ay Festivali kapsamında, Kaş Kültür evi sinema salonunda Kaş Güneşi belgeseli iki hafta boyunca gösterimde idi. Ayrıca www.demetorbay.com ve demetorbayart instagram adreslerinde sanat çalışmalarıma ve bana ulaşılacak bilgiler yer almakta. 

Demet Orbay

Yazar Hakkında

FidoRento

FidoRento

Kaş, Kalkan, Meis ve Çukurbağ Yarımadası'nda günlük, haftalık, aylık kiralık villa ve daire seçeneklerimiz ile tatilinize keyif katıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

Eposta adresin yayınlanmaz.

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.