FidoRento'dan

İyi Tatil Fotoğrafı Çekmek için İpuçları

Yayın Tarihi: Ortalama okuma süresi: 3 dk, 53 sn

Her tatili fotoğraf çekimleri ile unutulmaz kılarız. Hatta bu fotoğrafları anında paylaşır ve tatilin güzelliğini sevdiklerimize yansıtırız. Tatilde fotoğraf çekmeyi seven biri olarak etkileyici fotoğraflar çekmek istiyorsan tavsiyelerimize kulak vermelisin.

iyi tatil fotoğrafı çekmek herkesin hakkı

Gezdiğin yerler, yakaladığın manzaralar, lezzetli sofralar fotoğraflarda istediğin gibi etkileyici çıkmıyor mu? Aşağıdaki püf noktalarına dikkat edersen mükemmel bir tatil fotoğrafı albümüne sahip olabilirsin.

Tatil Yapacağın Yeri İyi Tanı

Tatile çıkmadan önce gitmeyi planladığın tatil beldesi ile ilgili mutlaka araştırma yapmalısın. Tarihi ve turistik mekanları ve özellikle görmen gereken yerleri öğrenirsen, oralarda daha önce çekilmiş fotoğrafları inceleme fırsatın olacaktır. Aynı zamanda belki daha sonra tekrar gitmeye fırsat bulamayacağın bir tatil yerinin en güzel mekanlarını da ziyaret etmeden dönmemiş olacaksın.

Tatil için seçtiğin beldeyi iyi tanıman plan program yapmanı da kolaylaştıracak ve kendini ön plana çıkarmak istediğin karelerde mekana uygun giyinerek çok daha güzel fotoğraflar çekmeni sağlayacaktır. Bu arada desenli kıyafetlerden ziyade tek renk kıyafetleri tercih etmeni öneriyoruz.

Gün Işığı İyi Bir Fotoğraf için Çok Önemli

İster fotoğraf makinesi ister akıllı cihazlarla olsun, iyi bir fotoğrafta en büyük özellik ışık kullanımıdır. Unutma ki güneş ışığı iyi kullanılmazsa fotoğraf ışık patlamasına maruz kalır ve görüntü kalitesi bozulur. Veya aksine gece çekiminde ışık yetersiz kalabilir.

Aslında fotoğraf çekmek için en güzel zamanlar güneşin yeni doğduğu ve batmadan önceki anlardır. O anlarda en güzel kareleri yakalayabilir, büyüleyici bir tatil fotoğrafı albümüne sahip olabilirsin.

Fotoğraf çekimi için en zor anlar güneşin dik geldiği öğle saatleridir. Bu anlarda mümkün olduğunca fotoğraf çekmemeni öneriyoruz. İllaki bir iki fotoğraf çekmek istiyorsan en azından gölge bir alan bulmalısın.

Detaylara Odaklan Ama Zoom Yapma

Akıllı telefonlar fotoğraf çekimi için elimizden düşmüyor. Uzak mesafeli bir tatil fotoğrafı çekeceksen akıllı cihazlar yerine bir fotoğraf makinesi kullanmalısın. Cep telefonları öz çekimlerde çok daha iyi sonuç veriyor. Edineceğin bir tripod ve uzaktan kumanda işini daha da kolaylaştıracaktır.

Akıllı telefonlarla fotoğraf çekerken zoom yapmak pek tavsiye edilmiyor. Çünkü fotoğrafta bozulmalara neden oluyor. Bunun yerine mümkün olduğu kadar objeye yaklaşmanı öneriyoruz.

Ölçeklendirme ve Mesafe Ayarını İyi Yapın

Diyelim ki tatile gittiğin kentteki sembol anıtın fotoğrafını çekmek istiyorsun. İster sadece anıtın resmini çek istersen de anıtla birlikte selfie yap ölçeklendirme ve mesafe ayarını iyi yapmalısın. Büyük ya da küçük görünme isteğine göre ölçeklendirme ve mesafe ayarı değişecektir.

Grup fotoğraflarında fotoğraf çekmeden önce arkadaşlarını haberdar et ve kendin de hazırlan. Herkesin neşeyle gülümsediği bir fotoğraf kiminin yemek yediği ya da kiminin göz kapalı çıktığı bir fotoğraftan çok daha güzel olacaktır.

Özçekim yaparken son zamanlarda insanların başına gelen kazaları biliyorsun. Öncelikle güvenli olmayan tehlikeli noktalardan uzak durmalısın. Denge sorunu olan, rüzgarlı, kaygan veya yüksek yerler tatil fotoğrafı çekiminde can güvenliğin için uygun yerler değildir.

Fotoğraf Uygulamalarından Faydalan

Akıllı cihazlarla çekilen fotoğrafları güzelleştirecek birçok program bulunuyor. Bunlardan faydalanırken fotoğrafının gerçeklikten uzaklaşmamasına dikkat etmelisin. Kötü hava, ilginç ışıklar, farklı açılardan fotoğraf çekmek zorunda olduğun anlar seni durdurmasın.

Bol bol tatil fotoğrafı çek. Hatta fotoğraf karelerinde insanlar da olsun. İllaki tüm tatil fotoğraflarının manzara ya da selfie modunda olmasına gerek yok. Fotoğraf uygulamalarından faydalanarak tüm fotoğraflarını daha da güzelleştirebileceğini unutma.

 Tatil fotoğrafı çekerken ayrıntılara dikkat etmek çok güzel anların yakalanmasını sağlıyor. Mesela bir pazar yerinde çektiğin fotoğraflar içinde yakın çekim meyve sebze fotoğrafları da olsun. Ya da plajda kum tanelerini yakından çek. İnan sonraki günlerde tatil fotoğraflarına bakarken bu detaylar seni çok mutlu edecek.

Kaş tatilinde beraber fotoğraf çekebilmek dileğiyle.

Güneşin Ülkesi Kaş’tan sevgilerimizle 🙂

Yazar Hakkında

FidoRento

FidoRento

Kaş, Kalkan, Meis ve Çukurbağ Yarımadası'nda günlük, haftalık, aylık kiralık villa ve daire seçeneklerimiz ile tatilinize keyif katıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

Eposta adresin yayınlanmaz.

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.