FidoRento'dan

Apart kelimesi aklınızı karıştırmasın

Yayın Tarihi: Ortalama okuma süresi: 4 dk, 20 sn

Son dönemin trendi ve pek çok seyahat severin tercihi olan günlük tatil evleri, apart otel veya üniversite öğrencilerinin kiraladığı apart daireler ile karıştırılıyor.

Dünyanın dört bir yanında mülk sahipleri özellikle tatil amaçlı kullandıkları ve yılın belirli süreleri boş kalan evlerini, uzun dönemli kiralamak yerine sadece kalmadıkları süre içerisinde maddi gelir elde etmek için, günlük kiralama eğilimi gösterdiler. Yılın belirli dönemleri kendi evlerini kullanmak isteyen malikler için mülklerini sürekli işgal eden bir kiracı olmadan maddi gelir elde edebilmek harika bir çözümdü. Böylelikle apart otel veya apart daire kavramlarından farklı olarak, hızla büyüyen yeni bir pazar oluştu: “kiralık tatil evi pazarı” (İng. Vacation Rental Market).

Türkiye’de günlük tatil evi kiralayan birçok emlak veya malik “apart” sözcüğünü yoğun olarak kullanıyor dolayısı ile bir kavram kargaşası mevcut. Biz de “apart otel”, “apart daire”, “günlük kiralık tatil evi” kavramlarını ve aralarındaki farkları özetlemeye çalıştık.

Apart otel nedir?

apart otel nedir

İlk kez 1960’lı yıllarda bu tarz konaklama hizmeti veren bir firmanın adı olarak İspanya’da kullanıldı. “apartman” ve “otel” kelimelerinin birleştirilmesi ile türetildi.

Apart otel bir otel işletme tipidir. Apart otellerde konaklama için otel odaları yerine, tamamen mobilyalı bir süit veya daire tipi üniteler kiralanır. Bir otel odası ile arasındaki en büyük fark banyo dışında kendine ait bir mutfağında standart olmasıdır. Bir tatil evi konforunda olmasa da standart tipte mutfak gereçleri ve ekipmanları barındırır. Bir tatil evinin aksine, nevresim ve havlu değişimi gibi hizmetler tıpkı otel odalarında olduğu gibi fiyata dahildir. Apart otel’de daireler genellikle standart tiplerdedir. Her dairenin farklı girişi vardır ve daireler birbirlerinden bağımsızdır. Otellerin aksine diğer müşteriler ile ortak kullanım alanları azdır. Apart otellerde tıpkı kiralık tatil evlerinde olduğu gibi kişi sayısı arttıkça kişi başına maliyet düşer. Bu konaklama tipinde kişi başı fiyat verilmemektedir. Gecelik tek bir fiyat verilir ve tüm aile konaklayabilir. Elbette kişi sınırlaması olan apart oteller de olabilir. Otellerdeki gibi sabah kahvaltısı ya da akşam yemeği verilmez. Bunun yerine apart otelin dairelerinde mutfak bulunmaktadır ve müşteriler kendi yemeklerini kendileri pişirmektedirler. Mutfak gazı, elektrik, su, internet kullanımları ücrete tabi olabilir. Bazı apart otellerin kendi bünyesinde restoranları da olabilmektedir. Bazı apart oteller ise sabahları kahvaltı vermektedir.

Kiralık bir tatil evi ile kıyaslandığında apart otellere ait daireler çok daha standart tiptedir. Genellikle apart otel daireleri özgün bir dekorasyon, yaşanmışlık hissi, ev konforu ve ev sıcaklığından yoksundur.

Apart daire nedir?

apart daire nedir

Apart aslında otellerde görülen bir uygulamaydı. Bu tür konaklama üniteleri apart otellerde bulunurdu. Sonraları bir veya iki odalı açık mutfaklı küçük dairelere de “apart daire” denilmeğe başlandı. Ayrıca stüdyo tipi 1+0, 1+1 daireler için “apart” kelimesi yine yaygın olarak kullanılır oldu. Günümüzde günlük kiralanan bazı daireler için bile “apart” ifadesi kullanılmaya başlanmıştır. Dolayısı ile “apart daire” kavramı için tam bir tanım yapabilmek mümkün olamamaktadır. Sana tavsiyemiz ilanlarda apart otel, otel gibi net tanımlamalar dışında kalan “kiralık apart”, “apart daire” kavramları görüyorsan o ilanı muhakkak sorgula. Bir otel gibi işletilip işletilmediğini ve apart otellerin verdiği hizmetleri verip vermediğini öğren ki tatilin zehir olmasın. İlanda “apart” kelimesinin kullanılıyor olması apart otel hizmetlerinin veriliyor olduğu anlamını taşımamaktadır.

Kiralık tatil evi ne demektir?

kiralık tatil evi nedir

Bir tatil evi, dinlenme amaçlı kullanılan, sahibinin birincil konutundan başka bir konuttur. Tatil evleri ev sahipleri tarafından sadece belirli zamanlarda kullanıldığı için, çoğu kişi bu konutları kullanmadıkları zamanlarda kiralamayı tercih ederler. Tatil evleri apart otellerden farklı olarak özgün bir dekorasyona sahiptir. Ev konforunda olup genellikle sunulan demirbaş ve tüm diğer gereçler çok daha çeşitli ve zengindir. Mutfak çok daha kapsamlı ve kullanışlıdır. Odalar dışında balkon, teras, yaşam alanı (salon) gibi öğeler muhakkak bulunur. Tatil evi standart bir çizgiyi değil ev sahibinin kendi ruhunu yansıtır.

FidoRento bir otel işletmecisi değil. Dolayısı ile “apart otel” kiralamıyoruz.  Fidorento günübirlik kiralama konusunda aracılık hizmeti sunar. Tatil amaçlı satın alınmış yılın belirli zamanları ev sahipleri tarafından kullanılan daire veya villaları, boş kaldıkları sürelerde günübirlik kiralar. Fidorento ile gerçek ev konforunda bir tatil için “tatil evi” kiralamaya ne dersin?

Pılını pırtını toplamayı ve Kaş’taki kiralık yazlık daire veya villalarımızdan dilediğini seçip rezervasyonunu tamamlamayı unutma 😉

Yazar Hakkında

FidoRento

FidoRento

Kaş, Kalkan, Meis ve Çukurbağ Yarımadası'nda günlük, haftalık, aylık kiralık villa ve daire seçeneklerimiz ile tatilinize keyif katıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Apart kelimesi aklınızı karıştırmasın için 2 yorum yazıldı;

 • Yasin34
  Yasin34
  Tarih: 08/07/2018

  Apart hakkında yazılmış internetteki en kapsamlı yazı kanımca. Teşekkür ederim. Benim için iyi kaynak oldu.

  Cevapla
 • RİFAT ÇİFTÇİ
  RİFAT ÇİFTÇİ
  Tarih: 25/11/2019

  apart bizim imar yasamızda tarif edilmemiş . ama küçük daire anlamında anlam kazanmıştır . özelliği ise 3,0 m2 banyo + 1,2 m2 tuvaletin = 4,2 m2 tuvalet ve banyo birleşik bir yaşam alanı ,mutfak ve yatak odasının birleştiği . en fazla 5 kişinin yaşayabildiği. konut yada daire demek .
  Yapı piyesleri ve ölçüleri
  Temmuz 2017 PAZARTESİResmî Gazete Sayı : 30113
  YÖNETMELİK
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığından:
  PLANLI ALANLAR İMAR YÖNETMELİĞİ
  MADDE 29 – (1) Her müstakil konutta en az aşağıdaki piyesler bulunur:
  Piyes Dar Kenarı Net Alanı
  1 oturma odası 3.00 metre 12.00 m2
  1 yatak odası 2.50 metre 9.00 m2
  1 mutfak veya yemek pişirme yeri 1.50 metre 3.30 m2
  1 banyo veya yıkanma yeri 1.50 metre 3.00 m2
  1 tuvalet 1.00 metre 1.20 m2
  net alana sahiptir .

  Cevapla

Yorum Yaz

Eposta adresin yayınlanmaz.

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.