Görmeden gitmeyin

Kaş’ta Gün Batımları

Yayın Tarihi: Ortalama okuma süresi: 5 dk, 17 sn

Kaş’ta bir gün batımı sevdası

Hem gündüzü, hem de gecesi ayrı güzeldir Kaş’ın. Hangisi daha güzel desen, gündüzden geceye, geceden gündüze ihanet edip seçim yapamam. Ama şimdi içimden günbatımlarını satırlara dökmek geldi. Günbatımlarını dedim çünkü karadan ayrı, denizden ayrı güzel izlenir günbatımları Kaş’ta ve ben pek çok başka anda, günün pek çok başka saatinde olduğu gibi hep yeniden sevdalanırım Kaş’a günbatımlarında.

Kaş'ta gün batımı sevdası

Kaş Dejavu Bar’da gün batımı

Kaş’ta gün batımı deyince ilk akla gelen yerlerden biri yüzünü Kaş limanı ve Meis Adası’na dönmüş olan Kaş’ın en eski, en değişmeyen mekanlarından Dejavu Bar’dır. Her gün batımında bu güzel görseli kaçırmak istemeyen tatilciler ve hatta Kaş’ın yerleşik sevdalılarıyla dolup taşar Dejavu Bar. Çoğu zaman yer bulamadığın için biranı ya da tercihin olan diğer bir içeceği eline alıp ayakta ‘sarhoş’ olmaya razı olursun. ‘Sarhoş’ derken gün batımının yarattığı sarhoşluğu kastediyorum: kızıl, sarı hatta pembe ya da mor tonlarındaki göğe, denize yansıyan renkleriyle ve deniz suyunda adeta alevler yaratan yansımalarıyla kendinden geçirir seni Kaş günbatımları.

Kaş’ta gün batımı duygusallığı

Kaş günbatımları alır götürür beni benden, seni senden. Hayaller kurdurur ya da anılarını tazelettirir insana. Unuttuğun, unutmadığın pek çok anı düşer aklına. Bazen de sadece o anın tadını çıkarırsın.

Antiphellos Antik Tiyatro’da gün batımı

Kimi zaman da Antik Tiyatro’da batırmak ister insanın canı günün sonunu. Tiyatronun atmosferinde kendinden geçmek, dalıp gitmek ister. Kaparsın bir şişe şarabı marketten, hatta keyfini arttırmak için raflardan bir de şarap kadehi…Eh oldu mu tam olsun ama öyle değil mi… Salına salına yürürsün yarımada yolunun üstündeki sırtını dağlara dayamış, yüzünü denize dönmüş, zeytin ağaçları arasındaki Helenistik Dönem Tiyatromuza. Yüksek basamakları, sanırım 25-26 basamak, çıktığında bu çabaya değecek bir Kaş manzarasıyla karşılanırsın.

Kaş gün batımı köşesi

Evet artık olman gereken yerdesin. Kurul en beğendiğin köşeye, bekle günün yavaş yavaş solan yüzünün gün batımıyla yeniden kızarmaya başlamasını. Sana küçük bir tiyo verebilirim, antik tiyatroda en üst sağ köşe yani en güzel köşe çoktan kapılmış olmasın diye biraz erken gelmelisin bu şöleni izlemeye.

Kaş gün batımları her mevsim ayrı güzel

Kaş'ta gün batımı

Tabi unutma ki günler yalnız yaz aylarında batmaz. Sonbahar ve kış aylarında da , hele havada bulutların dansettiği günlerde, bir başka olur günbatımlarının gökyüzündeki şöleni. İnsan kah şair kesilir, kah yazar benim gibi…Bu defa havanın serinliği ve belki de hafif rüzgar saçlarını savururken yanında termosunda getirdiğin bir bardak çay, ya da sıcak bir kahve belki de bir şişe kanyak içini ısıtırken, sen de sarılırsın polarına, dayarsın sırtını antik taşlara ve başlarsın hayal kurmaya.

Kaş gün batımına antik bir pencereden bakmak

Resmi bilgilere göre 4000 kişilik seyirci kapasitesi olan, M.Ö. 1. yüzyıla tarihlenen Kaş Antik Tiyatro basamaklarında kimbilir kimler oturdu senden, benden önce, neler düşündüler, neler düşlediler, kimbilir kimler daldı gitti anılarına, kimler neşelendi ya da kimler hüzünlendi. Kimler şiirler yazdı, kimler şiirler okuyup romantik anlar yaşadı.

Kaş’ta her yer gün batımı

Meis'te gün batımı

Evet Dejavu dedik, Antik Tiyatro dedik ama yeter mi hayır yetmez. Kaş’ta bu muhteşem günbatımlarını nereden izlersen izle bu popüler mekanlarda aldığın keyiften daha azını yaşamayacağına emin olabilirsin. İster Marina’dan çimenlerin üstünden, ister limanda mendirekten,  ister Kaş’tan Antalya ana yoluna çıkıp kuşbakışı Kaş manzara alanından, ister zamanın adeta durduğu hissini uyandıran ve manzarasıyla kendini bir peri masalında hissedeceğin İzne’den, ister yarımadanın en ucundan denizin üstünden,  ister helikopter pistinden, ister Büyük Çakıl plajında kayalardan, istersen muhteşem manzaralı bir Fidorento evinin balkonundan…

Tekneyle salınırken Kaş’ın berrak sularında, günbatar ve kızıla boyanır ortalık

gün batımı tekneler eşliğinde

Kaş günbatımlarını bir teknedeyken izlemenin keyfinden bahsetmemek olmaz bu kadar yer saymışken. Bambaşka bir huzur verir insana teknede batırılan güneş.Teknen hafif hafif sallanırken suyun üstünde, herkes başka bir dünyadadır. Son derece romantik anlar yaşayabileceğin bu tekne turlarına limandan kalkan teknelerle çıkabilir, fondaki güzel bir müzik eşliğinde içeceğinin tadını çıkarabileceğin gibi, yemekli bir turu da tercih edebilirsin. Hatta kimi turlarda güneş sana hoşça kal demeden önce yüzme şansını kullanabilirsin.

Kaş gönlümde taht kurmuş neyleyim

Kaş'ta gün batımı

Tercih senin ancak Kaş günbatımları için hangi seçeneği seçersen seç , gördüğün düşsel güzellik hiç bitmesin isteyeceksin. Belki de sen gün batımı sarhoşluğundayken yavaş yavaş kalkma hazırlığına geçen arkadaşlarına ‘beni burada bırakın başka ihsan istemem’ diyeceksin. Ve hatta gün batımıyla aynı saatlerde yapabileceğin diğer şeyleri belki de  her gün erteleyeceksin. Saydığım tüm seçenekler ayrı ayrı deneyimlenmeyi hak ediyor gerçekten. Hadi o zaman her gün başka bir Kaş köşesinde gün batımı için yola çıkma vakti. Şanslıysan geldiğinde bir gün batımı karşılar belki de seni Kaş semalarında tıpkı bir kızılgerdan misali….

Yazar Hakkında

Neslihan Uraz Ergül

Neslihan Uraz Ergül

Sevdiklerim dışında vazgeçemediklerimin en başında her zaman özgürlüğüm, kitaplarım ve kalem kağıdım oldu. Hayatım boyunca hep gönlümün götürdüğü yere ulaşmak için çıktım yola. Bu özgürlük içinde yaptıklarımın ve yaşadıklarımın sorumluluğu ile olgunlaştım. Şimdi gönlümün son durağında, sevdalandığım yerdeyim. Kaş’tan sevgiler herkese...

Bu Yazıyı Paylaş

Kaş’ta Gün Batımları için 10 yorum yazıldı;

 • Özlem öztanık
  Özlem öztanık
  Tarih: 28/07/2019

  Harikasın gerçekten tek kelimeyle muhteşem hayata tek hayranlık duyduğum kendi başına harikalar yaratan Amazon bir kadın ve işte tamda onu gördüm bu yazıları okurken ve ve ve yine tebrikler Amazon kadını 👍👍👍

  Cevapla
  • Neslihan Uraz Ergül
   Neslihan Uraz Ergül
   Tarih: 30/07/2019

   Bu güzel benzetme için kocaman teşekkürler.
   Güzel bir Kaş sabahından sevgiler.
   N

   Cevapla
 • Tolga P.
  Tolga P.
  Tarih: 29/07/2019

  Neslihan Hanım tebrik ediyorum. Harika anlatmışsınız. Yazınızı okurken sanki kendimi oradaymış gibi hissettim. Bu güzelliği doyasıya yaşamak için en kısa zamanda Kaş’a gelmeye karar verdim. İyi günler diiyorum.

  Cevapla
  • Neslihan Uraz Ergül
   Neslihan Uraz Ergül
   Tarih: 30/07/2019

   Tolga Bey Merhaba,
   Bu samimi yorumunuz için teşekkür ediyorum. En kısa zamanda Kaş’ta karşılaşmak dileğiyle. Sevgiler
   N

   Cevapla
 • Emine Ergül
  Emine Ergül
  Tarih: 29/07/2019

  Harika yazmışsın gün batımı ancak bu kadar güzel anlatılır, okudum çok da mutlu oldum. Tebrik ederim, senin gibi başarılı bir kadından başka ne beklenirdi ki, seviyoruz seni.

  Cevapla
  • Neslihan Uraz Ergül
   Neslihan Uraz Ergül
   Tarih: 30/07/2019

   Ne güzel cümleler🙏Sevginin karşılıklı olması da ayrı bir mutluluk. Sevgiler
   N

   Cevapla
 • Nilüfer İşçimen
  Nilüfer İşçimen
  Tarih: 30/07/2019

  Neslihan’cım, Her haliyle, her şeyiyle hayran olduğum Kaş’a tüm bir yıl boyunca hayalini kurup, İstanbul’da çalışma temposuna ancak bu şekilde katlanırken, sen öyle güzel anlatmışsın ki sevgili Kaş’ımın günbatımlarını… Ellerine sağlık. Burnumda tüttü resmen. Eylül’ü iple çekiyorum.

  Cevapla
 • Neslihan Uraz Ergül
  Neslihan Uraz Ergül
  Tarih: 30/07/2019

  Nilüfer’cim hani Kaş aslında anlatılmaz ancak yaşanır ya ….Buna rağmen biraz yansıtabildiysem satırlara ne mutlu bana. Ben de sana Alpay’ın şarkısındaki gibi tam da ‘Eylül’de gel’ diyeceğim, o en güzel durulmuş limonata kıvamında zamanlara…..
  Sevgiler
  N

  Cevapla
 • Didem Elif
  Didem Elif
  Tarih: 03/08/2019

  Bir yazardaşım varmış Kaş’ta haberim yokmuş. Kaş’ın en hayranı olduğum gün batımlarını anlatan harika bir yazı olmuş. Keyifle okudum. Ve sürekli “aaa evet, aaa evet,” diyerek… 🙂
  Sevgilerimle.

  Cevapla
  • Neslihan Uraz Ergül
   Neslihan Uraz Ergül
   Tarih: 04/08/2019

   Didemcim o denli iddaalı değil:) ama senden satırlardaki duyguların aktarımına dair bu beğeniyi duymak çok güzel…
   Sevgiler

   Cevapla

Yorum Yaz

Eposta adresin yayınlanmaz.

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.