Görmeden gitmeyin

Kaş’ta Gezilecek Yerler

Yayın Tarihi: Ortalama okuma süresi: 10 dk, 41 sn

Kaş’ta gezilecek yerlere sürekli blog yazılarımızda detaylı olarak yer vermekteyiz. Lakin bu yazıların hepsini ve henüz kaleme alamadıklarımızı tek tek, özetle açıklayarak rehber niteliğinde bir yazı hazırlayalım dedik. Hem sürekli güncel kalsın hem de detaylı bir Kaş rehberine ihtiyaç duyan villa ve daire misafirlerimiz için yol gösterici olsun. Oldu mu? Öyle sanıyoruz ki oldu. Ayrıca aklına takılan soruları yorum alanına bırakırsan, en kısa sürede cevaplayabiliriz. İşte karşında “Kaş’ta Gezilecek yerler”.

Gezileceklere Başlamadan Önce

Tarih Severler için Kaş’ta Gezilecek Yerler

Patara Antik Kenti, Plajı ve Kum Tepesi

Kaş'ta gezilecek antik kent Patara Antik Kenti

Patara Ören Yeri dünyanın bilinen en eski fenerine , dönemin demokratik yönetim anlayışını yansıtan parlemento binasına, dünyanın en yaşlı palmiye ağaçlarına ve antik tiyatroya ev sahipliği yapmaktadır. Antik kenti ziyaret ettiğin zaman Likya döneminde aktif olarak kullanılmış su kanallarını, hamamları ve yerleşim yerlerini görebilirsin.

Her sene Ağustos ayında gerçekleşen Perseid Meteor yağmurunu Patara Antik Kenti’nde yapılmakta olan etkinlikler eşliğinde izleyebilirsin. Dünyanın en uzun kum plajlarından biri olan Patara Plajı’nda keyifli vakit geçirebilir, kum tepesinde batan Güneş’e aşık olabilirsin.

Daha fazla bilgi için “Patara : Bir Yeşilçam Klasiği

Demre : Myra, Andriake ve St.Nicolas Kilisesi

Kaş'ta gezilecek yerlerden biri olan Myra Antik Kenti

Demre Kaş’a sınırı olan ilçelerden biri Kaş’tan yaklaşık 1 saat içerisinde Demre’de olabilirsin. Demre’de Roma döneminin önemli limanlarından Andriake, artık dünya kültür mirası olan ve halk arasında Noel Baba Kilisesi adıyla bilinen “St. Nicolas Kilisesi” ve gördüğün zaman seni kendine aşık edecek Myra Antik Kenti bulunmakta. Aynı zamanda keyifli vakit geçirebileceğin plajlara da ev sahipliği yapan Demre tarihte gezmeyi, dolaşmayı sevenlere de benzersiz duygu ve deneyimler yaşatıyor.

Daha fazla bilgi için Demre : Myra, Andriake ve St. Nicolas (Noel Baba) Kilisesi

Phellos Antik Kenti

Phellos Antik Kenti

Phellos “taşlık alan” anlamına gelir. Şuan Kaş’ın konumlandığı alan Likya döneminde Phellos halkı tarafından “Antiphellos” yani taşlık olmayan alan olarak anılırdı ve Antiphellos, Phellos antik kentinin limanı konumundaydı. Fakat zamanla Antiphellos liman kentinin daha önemli hale gelmesiyle Phellos antik kenti Antiphellos’un yani şuan ki Kaş’ın gölgesinde kaldı.

Phellos Ören Yeri Kaş’a yaklaşık 10. km uzaklıkta, Çukurbağ köyüne ise yaklaşık 10-12 km uzaklıkta bulunmakta. Kaş Merkez’den dolmuşlar ile Çukurbağ Köyü yol ayrımında indikten sonra yürüyüş yaparak ya da özel aracın ile dönemin önemli şehirlerinden birisi olan antik kentin havasını sezinleyebilirsin.

Phellos Antik Kenti hakkında fazla bilgi için Phellos Antik Kenti : Tırmanmak Güzeldir yazımızı okuyabilirsin.

Kekova, Kaleköy, Üçağız

Kaleköy'ün zirvesinden bakış

Kekova’ya karayolundan ulaşım yok fakat Üçağız ya da Kaş Limanı’ndan hareket eden günlük tekne turları ile kolaylıkla ulaşman mümkün. Tekne turları nın durakları arasında Kaleköy (Simena Antik Kenti), Batıkkent ve Tersane Koyu bulunmakta. Kaleköy’de Haçlılar döneminde inşa edilmiş kaleye çıkabilir, deniz suyu seviyesinin yükselmesi ile artık sular altında kalmış kral mezarlarını görebilir, Batıkkent’i ziyaret ederek artık berrak suların ardından izleyebiliyor olduğumuz tarihi yapıları izleyebilir, Tersane Koyu’nda yüzme molası verebilirsin. Kekova’da deniz kanosu yapman da mümkün.

Daha detaylı bilgi için “Kekova, Kaleköy, Üçağız“.

Uzun Çarşı ve Kral Mezarı

Kaş'ta gezilecek yer: Uzun Çarşı

Kaş Merkez’de bulunan ve kentin simgelerinden biri olan Uzun Çarşı, Selçuklu mimarisinin örneklerini taşıyor ve aynı zamanda alışveriş yapabileceğin noktaları da barındırıyor.

Aslanlı Lahit (Kral Mezarı)

Kaş’ın göbeğinde Uzun Çarşı yokuşunun başında bulunan Aslanlı Lahit Kaş’ta gezilecek yerler deyince akla ilk gelenlerden. Aslında gezip, görmemen Kaş’ta uğrak bir noktada bulunduğundan dolayı biraz imkansız. Lahit tarihsel olarak da dönemin mimari ve öteki dünya anlayışını tüm detayları ile yansıtmakta.

Daha fazla ayrıntı için “Aslanlı Lahit : Tarihte Bulunmak, Tarihte Konuşmak

Xantos Antik Kenti

Xantos Antik Kenti

Şuan Kınık Beldesi’ne bağlı olan Xantos Antik Kenti döneminde Likya’ya başkentlik yapmıştır. Kaş Merkez’e 45 kilometre, Kalkan’a yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunmakta ve dünya kültür mirası listesinde yer almakta. Xantos Antik Kenti’ni ziyaret ederek dikme anıt mezarları görebilir, amfi tiyatroyu ziyaret edebilir, dönem halkının kullandığı yerleşim yerlerinde antik bir yolculuğa çıkabilirsin.

Letoon Antik Kenti

Letoon Fethiye’ye bağlıdır fakat Kaş’a yakın bir konumda (50 km) olduğu için Kaş’ta gezilecek yerler arasında yer verdik. Eğer bir tarih seversen Kaş’a kadar gelip Letoon Antik Kenti’ni ziyaret etmeden gitmek olmaz ama değil mi? Letoon dönemin dini merkezlerinden biriydi. Antik kentte Artemis, Apollon tapınakları, Roma Tiyatrosu kalıntıları, çeşme ve manastır bulunmakta.

Bir program yapacaksan Letoon, Xantos ve Patara antik kentlerini aynı gün içerisine alıp; bir günde gezebilirsin.

Kandyba Antik Kenti ve Çataloluk Köyü

kandyba antik kenti

Henüz kazılmaya değer görülmemiş olan 22. antik Likya şehirlerinden biri olan, Likya Birliği döneminde mecliste 1 oy hakkı bulunan ve depremlerden fazlasıyla nasibini almış olan Kandyba, Çataloluk köyünde, Kasaba Ovası’nın hemen üzerinde yer alıyor. 

Eğer Kaş’tan yola çıkıyorsan Demre istikametinde; Demre-Kaş Yolu’nu takip et. Yol üzerinde Ağullu’yu geçtikten sonra OPET sağında kalacak. OPET’i geçer geçmez bir döner kavşak ve dörtyol ağzı var. Sola dön ve Felen Köprüsüne kadar Elmalı-Kaş yolunu takip et. Felen köprüsünü geçer geçmez tam sola dönerek köy yoluna gir. Bu yol üzerinde düz ilerle. Çataloluk Köyü, Kandyba tabelalarını takip ettiğinde Köye varacaksın.

Kandyba hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsin.

Doğa Severler için Gezilecek Yerler

Uyuyan Dev

Kaş’tan bakıldığı zaman Uyuyan Bir Dev’e benzediği için adı Uyuyan Dev olan nokta deniz seviyesinden yaklaşık 600 metre yüksekliğe sahip. Çeşitli doğa yürüyüşü etkinlikleri ile Uyuyan Dev’e çıkıp Kaş’ı kuşbakışı izleyebileceğin gibi, bağımsız olarak da Uyuyan Dev’e tırmanabilirsin. Ama seni Uyuyan Dev’e ulaşmadan önce dik ve yorucu bir parkur bekliyor olacak. Bizden söylemesi 🙂

Kaş’tan Uyuyan Dev’e nasıl çıkılır öğrenmek için “Uyuyan Dev’den Çukurbağ Köyü’ne

Çukurbağ Yarımadası

Çukurbağ Yarımadası

Çukurbağ Yarımadası, Kaş’ın en özel bölgelerinden biri ve Kaş’a Kaş şeklini veren yarımada. Kaş’a 4 km uzaklıkta. Plajlara, Likya Dönemi’nden kalma tarihi kalıntılara, tatil evlerine ve butik otellere ev sahipliği yapmakta. Kaş’ta tatil düşünüyorsan; Çukurbağ Yarımadası en iyi ve keyifli konaklama seçeneklerini tarih ve doğa ile iç içe olarak ayaklarına getiriyor.

Limanağzı

Limanağzı'nı gezin

Limanağzı denizi dalgasız, suyu ılık Kaş olan koylarından biridir. Limanağzı’na araç kullanarak ulaşım mümkün değil. Kaş Merkez’den yürüyerek ya da Kaş Yat Limanı’ndan her yarım saatte bir kalkan araçları kullanarak koya ulaşman mümkün. Yürüyerek ise hiking/trekking etkinlikleri ile ya da bağımsız olarak Kaş Merkez’den başlayarak ulaşabilirsin. El değmemiş doğası seni hem dinlendirecek hem de keyifli vakit geçirmeni sağlayacak.

Limanağzı hakkında daha fazla bilgi Limanağzı: “Yürüyoruz, Yüzüyoruz, Dinleniyoruz” yazımızda

Gömbe

Gömbe yörük kültürü ile ünlü Kaş’a 70 km uzaklıkta bir mahalledir. Sedir ve çam ormanları köyü çevreler, havasına hava katar. Yerli-yabancı turistler için doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez duraklarından biridir. Dağ özlemin ve temiz hava ihtiyacın varsa Gömbe’ye uğramadan Kaş’tan dönme deriz.

Gömbe hakkında detaylı bilgi Gömbe : Sedir Ormanları ile Bezenmiş Kaş Yaylası

Gizli Kent & Saklı Kent

Gizlikent ve Saklıkent zaman içerisinde Kaş ve Fethiye merkezli safari turlarının bir parçası haline gelmiştir. Bu iki kanyon Kaş’ın belki de en etkileyici doğasına sahip nadir noktalarından. Ayak bileklerine kadar yükselen serin su ve cennettemişsin hissi iki koyda da sürekli insana eşlik ediyor. Şiddetle gezip görmeni tavsiye ediyoruz.

Daha fazla ayrıntı, safari etkinliği ve ulaşım detayları için Gizlikent’ten Saklıkent’e : Safari

Elmalı

Antalya’nın Kaş’a yakın ilçelerinden temiz havası, doğası, etrafını çevreleyen dağları ile ünlü Elmalı bir gününü ayırıp doğa ile içiçe vakit geçirebileceğin Kaş’ta gezilecek yerler arasında bulunuyor. Yazın en sıcak aylarında dahi serin bir havaya sahip. Elmalı’da tarihi Elmalı evlerini görebilir, merkezde bulunan Kesik Minare’nin neden kesik olduğunu sorgulayabilir, Elmalı Müze’sini ziyaret edebilirsin.

İzne

İzne'den Kaş

Kaş’a cennetten bakmak mümkün mü diye sorsalar. Mümkün deriz. Çünkü İzne var. Kaş’ta gezilecek yerlerden biri olan İzne’ye vardığın zaman Kaş’a 700 metre yükseklikten bakma fırsatı yakalıyorsun. Hızla akan zamanın aksine ağır ağır batan güneş ile beraber spiritüel bir yolculuk, yumuşak esen rüzgar ve Kaş’ın eşsiz manzarası İzne ile birarada. Ayrıca İzne’ye sedir ağaçları ve içinde şelaleler bulunan ormanlar da komşuluk yapmakta.

Kaş’a Gelmişken

Meis Adası

Meis Adası

Kaş’tan engin deryaya doğru baktığın zaman gözüne ilk çarpan ve Kaş’ın manzarasına güzellik katan adanın adı Meis Adası. Yunanistan’a bağlı Meis Adası’na Kaş’tan vize almak koşulu ile feribot kullanarak yaklaşık 20 dakika içerisinde ulaşabiliyorsun. Meis’te oteller ve bir kaç sıra ev dışında pek yerleşim yeri bulunmuyor. Bizans, Osmanlı ve Yunan mimarisinin doğa ile karışık sunumunu Meis Adası ile tatman mümkün.

Daha detaylı bilgi için “Meis Adası : Uyuyan Dev’in Aşkı”

Kalkan

Eskiden Antalya’nın İlçesi olan Kalkan, artık Kaş’ın ilçesi olan şirin bir tatil bölgesi. Kaş gibi Kalkan’da da villa turizmi epey popüler. Patara Antik Kenti’ne ve dünyanın en uzun plajlarından birine ev sahipliği yapan Kalkan’a Kaş otogarından kalkan dolmuşlar ile yaklaşık yarım saatte ulaşabilirsin.

Düşler Akademisi

düşler akademisi kaş

AYDER, Alternatif Yaşam Derneği tarafından gerçekleştirelen bir proje olan Düşler Akademisi; toplumsal açıdan ötekileştirilen ya da ötekileştirme riski taşıyan bireylerin gönüllülük esasıyla topluma uyum sağlamasını amaçlıyor. Üretimi ve sürdürülebilirliği de sürece katan Düşler Akademisi bireylere doğa, sanat ve spor aracılığıyla ortak yaşam eğitimi veriyor.

Kaş’ta olduğun süre içerisinde ya da sürekli olarak Düşler Akademisi’nde gönüllü olabilirsin.

Daha fazla bilgi için : http://ayder.org.tr/dusler-akademisi-kas/

Cuma Pazarı

Kaş'ta Cuma Pazarı

Kaş Cuma Pazarı, cuma günlerinin vazgeçilmezi. Pazarda çevre köylerden gelen köylülerin organik ürünlerini temin edebilir, istersen bu ürünleri sevdiklerine hediye olarak götürebilirsin. Tabii ki FidoRento’dan kiraladığın kiralık daire ve villalarda da bu ürünleri afiyetle tüketmen mümkün.

Bizden tavsiye: Cuma Pazarı’na gittiğin zaman mutlaka çeşit çeşit sunulan gözlemelerin tadına bak 🙂

Kaş’ta gezilecek yerler yazımızın şimdilik sonuna geldik.

Güneşin Ülkesi Kaş’tan sevgilerimizle 🙂

Yazar Hakkında

FidoRento

FidoRento

Kaş, Kalkan, Meis ve Çukurbağ Yarımadası'nda günlük, haftalık, aylık kiralık villa ve daire seçeneklerimiz ile tatilinize keyif katıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Kaş’ta Gezilecek Yerler için 2 yorum yazıldı;

  • Sena
    Sena
    Tarih: 05/02/2019

    Epey detaylı bir yazı. Favorilere ekledim. Kaş’a geldiğim zaman rehberim olacak 😉

    Cevapla

Yorum Yaz

Eposta adresin yayınlanmaz.

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.