Yapmadan dönmeyin

Likya Medeniyetine Doğru : Doğa Yürüyüşü

Yayın Tarihi: Ortalama okuma süresi: 2 dk, 3 sn

Fethiye Ovacık köyü’nden başlayıp Antalya‘ya kadar uzanan genelde insanların rehberli ya da rehbersiz belirli parkurlar seçerek yürüdüğü Likya Yolu, toplam 535 km’lik bir uzunluğa sahip Türkiye‘nin ilk uzun mesafeli doğa yürüyüşü rotası olarak biliniyor.

Bu yol dünyanın en iyi 10 yürüyüş parkuru arasında gösteriliyor olması açısından oldukça önemli olup İngiliz asıllı Kate Clow‘un katkıları ile 1999 yılında ortaya çıkarılıp işaretlenmiştir.

doğa yürüyüşüLikya yolunu bir kerede yürümek zor olduğundan dolayı genelde kısa parkurlar şeklinde  yürüyerek Akdeniz kıyılarının büyülü ve dokunulmamış doğasını keşfedebilirsin. Kaş’ta ki seyahat acentaları tarafından düzenlenen Likya Yolu doğa yürüyüşü turları, günlük ya da haftalık olarak talebine göre planlanabilir. Bu yol Antik Likya kentlerini birbirine bağlayan patikalardan oluşur ve bu patikaları takip ederek henüz yoğun turist akınına uğramamış Antik kentleri (Ören yerleri) görme, Toros Dağları’nın zengin flora ve faunasını keşfetme, bozulmamış köyleri, kırsal kesimin kültürünü ve yöresel özelliklerini tanıma imkanını bulabilirsin.

Likya Medeniyeti’nin bölgede yaygın olarak kurduğu yerleşim yerleri, tiyatrolar, hamamlar ve tarihi yapıları birbirine bağlayan bu yolu yürümeden Kaş’tan dönmemelisin.

Bizim önerebileceğimiz en keyifli parkurlardan biri Kaş-Çıralı rotasıdır. Yaklaşık 110 km uzunluğundadır ve tamamlanması ortalama bir hafta almaktadır. Hem dağlardan hem de deniz kenarlarından geçmesi ve konaklama imkanları sunması ile yürüyüşçüler arasında popüler bir rota. Likya Yolunu yürürken kırmızı-beyaz işaretlenmiş alanları takip ederek ve yön levhalarını izleyerek yolunu bulabilirsin.  Bu arada unutmamak gerekir ki Akdeniz bölgesi yaklaşık 10.000 bitki türüne sahip. Bu yüzden birbirinden ilginç endemik örnekler , ağaçlar ve çiçeklerle karşılaşabilir; Kızılçam, Meşe, Sedir, Köknar, Kayın ve Ardıç ağaçlarını görebilirsin.

Örnek Kaş-Çıralı Rotası

1.gün Kaş-Limanağzı-Ufakdere

2.gün Boğazcık-Aperlai

3.gün Üçağız-Kaleköy

4.gün Demre-Karaöz ( Korsan Koyu)

5.gün Gelidonya Feneri-Adrasan

6.gün Musa Dağı

7.gün Olimpos-Çıralı

Yazar Hakkında

FidoRento

FidoRento

Kaş, Kalkan, Meis ve Çukurbağ Yarımadası'nda günlük, haftalık, aylık kiralık villa ve daire seçeneklerimiz ile tatilinize keyif katıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

Eposta adresin yayınlanmaz.

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.