FidoRento'dan

Kiralık Tatil Evi Pazarı ve Gelişim Süreci

Yayın Tarihi: Ortalama okuma süresi: 10 dk, 55 sn

Kiralık tatil evlerinde konaklamayı tercih ediyorsan bu pazar hakkında fikir sahibi olmak hoşuna gidebilir diye düşündük. Kiralık tatil evi pazarının en iyi 75 blog’u sıralamasında 30. Sıraya yerleşen futurestay.com’da yayınlanan bir makaleyi senin için Türkçeleştirdik.

Kiralık Tatil Evi Endüstrisi Tarihi: Başlangıç

Kiralık Tatil Evi Endüstrisi Tarihi: Başlangıç

Kiralık Tatil evi pazarı genişliyor ve online rezervasyon daha popüler hale geliyor. Bu işin tarihini ve endüstri trendlerini anlamak, kiralık tatil evi sahiplerinin gelecekteki fırsatları daha rahat görebilmelerini sağlıyor.

1600’lerin ortasında ilk kiralık tatil evinin kayıtlarına rastlanıyor. Bu kayıtlara göre ilk kiralık tatil evi Louis XIV’in Versay Sarayı’dır. Versay Sarayı ilk olarak Louis XIII için bir av köşkü olarak inşa edilmiş. Louis XIV ise köşke yerleşerek, köşkü bugün bildiğimiz saray biçimine getirtmiş ve genişletmiş. Bu saray, daha sonraları çeşitli siyasi figürlerin eğlence ve tatil için kullandıkları bir yer oldu. 1800’lü yıllarda, kiralık arkadaş evlerinde tatil yapmanın popülaritesi artmış. Buna karşın, “Devremülk” terimi 1960’lara (İngiltere) ve 1970’lere (ABD) kadar pek te popüler değildi.

Teknoloji ve Reklam: Bilinirliği Arttırıyor

Teknoloji ve Reklam: Bilinirliği Arttırıyor

1837’de Telgrafın icat edilmesi ile birlikte tatil evi rezervasyonları arttı. Telgraf kiracılar ve tatil evi sahipleri arasında daha hızlı iletişim sağladı.
İnternet öncesi pazar basılı reklamcılığa dayanıyordu. Emlak vitrinleri, posta broşürleri ve kataloglar reklam için tercih ediliyordu. 1950’lerde ise,  tatil evi sahipleri için gazete reklamları popüler hale gelmişti.

Kiralık Tatil Evi Endüstrisi Profesyonelleşiyor

Kiralık Tatil Evi Endüstrisi Profesyonelleşiyor

Kiralık tatil evi endüstrisi, 1985 yılında Kiralık Tatil Evi Yönetimi Derneği’nin (VRMA.Vacation Rental Management Associatiation) kurulması ile profesyonel olarak genişledi. Peki nedir Tatil Evi Yönetimi Derneği; VRMA? ve ne yapar?

 • VRMA bir “Uluslararası, profesyonel ticaret birliği” dir.
 • VRMA Mülk yöneticileri, mülk sahipleri ve piyasadaki diğer sağlayıcılar tarafından kullanılır.
 • VRMA üyeleri uluslararası arena da yer alan tüm diğer tatil kiralama yöneticileri, mülk sahipleri ve sağlayıcıların bulunduğu ileteşim ve paylaşım ağının bir parçasıdırlar.
 • VRMA profesyonellik, ağ oluşturma ve eğitim fırsatları sunar.

İnternet

internet

İlk kez 1995 yılında, internetin varoluşu ile beraber, kiralık tatil evi sahipleri Colorado Property firması tarafından verilen hizmet sayesinde internet üzerinden mülklerini tanıtıp reklam vermeğe başlarlar. Daha sonraları internet üzerinde kurulan HomeAway ve Airbnb gibi e-ticaret siteleri kiralık tatil evi rezervasyonları için popüler siteler haline geldi. 2015 yılında ise, hızla büyüyen kiralık tatil evi sektörü yaklaşık 85 milyar dolar değere ulaştı. Örneğin tek başına HomeAway adlı e-ticaret sitesi üzerinde günümüzde 2,8 milyondan fazla kiralık oda bulunuyor yani bu site üzerinde dünyanın en büyük dört otel zincirinden daha fazla sayıda kiralık oda mevcut.

Kiralık Tatil Evi Sektörünün Geleceği: Kiralık Tatil Evi sektörü nasıl değişiyor?

Artan Popülerlik

Tatil Evi satışları 2016 yılında bir önceki yıla kıyasla % 57 arttı yani kiralık tatil evi sektörü büyümeye devam ediyor. Yakın gelecekte tatil evi sektör gelirinin yıllık % 9,7’lik bir büyüme oranına sahip olması beklenmekte.  Artık (anında) online rezervasyon ve kiralık tatil evleri daha çok tercih edilen bir konaklama biçimi oldu.

Artan Hizmetler

Artan profesyonellik- otellerle rekabet edebilmek için, kiralık tatil evleri misafirlerine her geçen gün daha fazla değer sunuyor. Check-in / check-out araçları, pazarlama hizmetleri ve iş uygulamaları gibi daha fazla hizmet sunumu- daha fazla mikro yönetim araçları türüyor. Kiralık tatil evleri için akıllı teknolojiler – ev otomasyonu, akıllı kilitler, hırsız alarmları, vb.

Dildeki Değişiklikler

VRMA’nın da belirttiği gibi, “kiralık tatil evi” fikri artık değişiyor. Mülkün neden “tatil” etiketli olduğu sorgulanıyor çünkü artık iş veya sosyal seyahatler gibi “tatil” den daha farklı sebepler ile rezervasyonlar da yapılıyor.

Kullanılan dilde yapılacak değişiklikler, kiralık tatil evi endüstrisi için olumlu bir değişim olabilir. Artık mülk sahipleri “Kiralık Tatil Evi” söylemini yeniden adlandırma telaşındalar. Kiralık mülk piyasasında gelişen arz ile beraber sektörün bakış açısı genişliyor ve daha yüksek gelir elde edilmesi hedefleniyor.

Şirket Birleşmeleri
Sektördeki popüler bir konu, Expedia gibi büyük şirketlerin daha küçük tatil rezervasyon sitelerini (HomeAway, Orbitz ve Travelocity gibi) satın almasıdır. Şirketler birleştiğinde yeni değişikliklerden muhakkak haberdar olun. Rezervasyonlarda değişiklik olup olmadığını tespit edin. Fiyatlar artıyor mu? Kiralıklarınız nerede ve nasıl tanıtılır? Bu olumlu mu olumsuz mu? Parasal konularda sürprizlerle karşılaşmamak (ücretler / fiyatlandırma) veya rezervasyonlarınızda olumsuz değişiklikler yaşamamak için platformun yeni beklentilerini ve uygulamalarını anlamak çok önemlidir.

Hükümet düzenlemeleri

Otel endüstrisi, dünya genelinde alternatif kısa dönem konaklama hizmetleri sunan kiralık tatil evleri için hükümet düzenlemeleri talep ediyor. Otel endüstrisi, kiralık tatil evi sektörünün de kendilerinin tabi olduğu gibi yasal düzenlemelere tabi olmasını ve bu düzenlemelerin takip edilmesini istiyor. Yani kiralık tatil evi pazarı için aşağıda belirtilen hususlarda kanun, yasa, mevzuat oluşturulması dünya gündeminde:

• Güvenlik
• Doluluk kuralları
• Vergi raporlaması

Dolayısı ile dünyanın neresinde olursanız olun, tatil eviniz var ise veya kiralık tatil evinde kalacaksanız; kiralık tatil evleri için oluşturulan  yönetmelikleri / kararları / mevzuat ve yasaları takip ederek güncel kalın.

Lansmanlar ve Birleşmeler

Lansmanlar ve Birleşmeler

1995 yılında lansmanı yapılan ilk site kiralık tatil evi sahipleri tarafından kurulan (VRBO) oldu. Takip eden yıllarda ise anında tatil evi kiralama e-ticaret sitelerinin peşpeşe lansmanları yapıldı. Tatil evi kiralamanın popülerliği ve teknolojik büyümedeki artış, sektörü de genişletti. Kanal lansmanları ve endüstri birleşmelerinin yıllara göre dağılımı ise şöyle:

1995- VRBO (Vacation Rental Business Owners) kuruldu.

2005- Cottage Blogger kuruldu.

2006- Vacationrentals.com kuruldu.

Haziran 2006- HomeAway kuruldu.

Kasım 2006- HomeAway VRBO’yi satın aldı.

Mayıs 2007- HomeAway VacationRentals.com’u bağımsız bir marka olarak pazarlamak üzere satın aldı.

Ekim 2007- HomeAway, OwnersDirect.co.uk’yi satın aldı. İngiltere’de yerleşik olan bu markayı bünyesine katarak, HomeAway kendi müşterisi olan mülk sahiplerine ve tatil evi yöneticilerine seyahat edenlerin en büyük kitlesine ulaşma olanağı sundu.”

Ağustos 2008- TripAdvisor, FlipKey’in büyük bir hissesini satın aldı.

Ağustos 2008- Airbnb kuruldu. Airbnb, anlık rezervasyon ve çevrimiçi güvenin altını çizen, tatil evi e-pazaryeri modelini popüler hale getirdi.

Haziran 2010- TripAdvisor İngiltere merkezli Holiday Lettings’i satın aldı.

Şub 2011- 9Flats.com kuruldu.

Mart 2011- Wimdu kuruldu.

Mayıs 2011- HomeAway, tatil evi sitesi Second Porch’u satın aldı. Second Porch’un teknolojisi “HomeAway’in siteler ağı üzerindeki tüm sosyal özelliklerin entegrasyonunu hızlandırdı.”

2012- VRMB kuruldu (Vacation Rental Marketing Blog, tatil evi sahiplerinin rezervasyonlarını arttırmalarına yardımcı olmak üzere ücretsiz yardımcı makaleler ve içerik yayınlamaktadır)

Ekim 2012- Airbnb, Fondu (Fondu App) uygulamasını satın aldı. Amaç, misafirlere hazır kılavuzlar sağlamak ve bir şehri ziyaret ederken ev sahiplerinin bölgede önerdikleri şeylere dayanarak, ne göreceklerine dair ipuçları vermekti.

Mayıs 2013- TripAdvisor, İspanya’da 120.000’in üzerinde ve dünyada 230.000’den fazla tatil evi içeriği olan İspanya merkezli Niumba’yı satın aldı.

Mayıs 2014- TripAdvisor, dünya çapında 14.000 mülk içeriği olan Massachusetts merkezli Vacation Home Rentals’ı satın aldı.

Haziran 2014- Priceline, Buuteeq ve Hotel Ninjas’ı 98 milyon dolara satın aldı. Bu aksiyon ile B2B otel servis sağlayıcısı olma stratejisini sürdürdü.

Ekim 2014- Futurestay, kiralık tatil evi gösterge panosunun lansmanını yaptı.  Futurestay gösterge panosu, pazarlama ve rezervasyon yönetimlerini tek bir yerde topluyor.

Ocak 2015- Tripping.com, 25. ortağı olarak 2.000’den fazla destinasyona sahip bir İspanyol tatil evi kiralama sitesi olan Migoa’yı bünyesine kattı.

Eylül 2015- Expedia, Orbitz Worldwide’ı satın aldı.

Kasım 2015- Expedia, HomeAway’i satın aldı. Bu birleşme “Booking.com’un dünyanın en büyük konaklama satıcısı olma ünvanını elinden aldı.  Bugün bünyesindeki otel ve tatil evi toplamına bakıldığında Expedia Inc., en az 1,3 milyon mülkü kiralama piyasasına sunuyor.

Nisan 2016- TripAdvisor, 300.000 mülkle İngiltere merkezli bir işletme olan HouseTrip’i satın aldı.

Eylül 2016- Expedia, Airbnb’ye karşı ucu ucuna rekabet edebilen abonelik ücretleri yerine gelir odağını çevrimiçi rezervasyonlara kaydırmak için HomeAway’in yeni CEO’sunu işe aldı.

Şubat 2017- Airbnb, paylaşımlı ödemeler konusunda bir startup projesi olan ​​Tilt’i satın alma anlaşmasını sonuçlandırdı. Arkadaş grupları artık kiralama maliyetini bölüşerek ödeyebilecekler.

Şubat 2017- Airbnb, en büyük yatırımını gerçekleştirerek “Luxury Retreats” i satın aldı ve tüm hizmetleri verebilecek küresel bir seyahat şirketi olma yolunda adım attı.

Şubat 2017- Priceline, Kayak’s markasını Avrupa’nın bazı bölgelerinde yaygınlaştırmak üzere 550 milyon $ ‘lık Momondo’yu satın aldı.

Mayıs 2017- HomeAway 1 milyon dolarlık yükümlülük sigortasının lansmanını yaptı.

Temmuz 2017- Roomorama, “operasyonlarını durdurdu. Piyasadaki rekabet ve düzenleyici yasa fırtınası yüzünden kapanması muhtemel. “

Ağustos 2017- “Son on yıl içinde Expedia ‘ya çok sayıda başka şirket satın alarak ABD’de pazar liderliğini tattıran ünlü CEO’su Dara Khosrowshahi, Uber’in patronu olmayı kabul etti.”

Aralık 2017- Futurestay, Weebly (App) Uygulamasının lansmanını yaptı. Futurestay (App) uygulamasını ise Weebly’in web sitesine ekledi.

Aralık 2017- Futurestay, HomeAway ve Booking.com’a ilk akıllı bağlantı olan Autopilot’u piyasaya sürdü.

Brüt Rezervasyonlara bakıldığında…

brüt rezervasyonlar

Kiralama kanalları ve şirket birleşmelerinden de görüldüğü üzere, kiralık tatil evi sektörü hızla büyüyor. 2008 yılında ABD tatil evi pazarı 24.3 milyar dolara ulaştı. Dört yıl sonra, 2012 yılına gelindiğinde küresel kiralık tatil evi sektörünün parasal iş hacmi 85 milyar dolardı. HomeAway.com gibi popüler kanalların 2015 yılında yıllık geliri 500 milyon doları aştı. HomeAway’ın günümüzde toplam mevcut piyasa değeri neredeyse 3 milyar dolar. Booking.com gibi bazı kanallarda artık mülklerin neredeyse % 70’ini kiralık tatil evleri oluşturuyor. Airbnb, bir başka popüler kiralık tatil evi kanalı olarak, uluslararası arenada rekabet etmeye devam ediyor. 2015 yılında Airbnb’nin brüt rezervasyonları, Çin’in Ctrip ve Japonya’nın Rakuten’i üzerinden yapılan konaklama rezervasyonlarına yaklaşmıştı. Bu rezervasyon hacimleri Airbnb’yi Almanya’nın HRS’si, İngiltere’nin Travel Republic’i ve İrlanda’nın Hostelworld’unün önüne geçirdi. ” 2016 yılının Ağustos ayında, Airbnb’nin “30 milyar dolarlık Pazar değerlemesine sahip olması… onu Expedia, TripAdvisor ve Ctrip’den daha değerli kılmıştır”. Airbnb, Ekim 2016 itibari ile dünyanın en büyük üçüncü online konaklama şirketi oldu. Brüt rezervasyonlara bakıldığında ise, muhtemelen dördüncü en büyük online seyahat aracıdır. ” Tatil evi Pazar hacmi 2016 yılında 100 milyar dolara yükseldi. 2019 yılına gelindiğinde, küresel kiralık tatil evi pazarının 169,7 milyar $ hacme ulaşacağı tahmin ediliyor.

Artık kiralık tatil evi pazarı hakkında daha fazla bilgiye sahipsin.

Küçük tatil yörelerinde, Fidorento gibi profesyonel ve yerel firmalardan tatil evi kiralamak senin için çok daha avantajlı. Fidorento üzerinden tatil evi kiraladığında, diğer kanallarda olduğu gibi rezervasyonun için ek bir komisyon ücreti ödemezsin. Böylece Kaş ve civarında çok daha uygun fiyatlara villa veya daire kiralayabilirsin.

FidoRento üzerinden tatil evi kiralamaya ne dersin? Pılını pırtını toplamayı ve Kaş’taki yazlık daire veya villalarımızdan dilediğini seçip rezervasyonunu tamamlamayı unutma 😉

Güneşin Ülkesi Kaş’tan sevgilerimizle.

 

Yazar Hakkında

FidoRento

FidoRento

Kaş, Kalkan, Meis ve Çukurbağ Yarımadası'nda günlük, haftalık, aylık kiralık villa ve daire seçeneklerimiz ile tatilinize keyif katıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Kiralık Tatil Evi Pazarı ve Gelişim Süreci” için 1 yorum yazıldı

 • Tarık
  Tarık
  Tarih: 05/07/2018

  İnternetteki taramalarıma göre en iyi hazırlanmış makale. Özenle çalıştığınız belli oluyor. Tebrik ederim.

  Cevapla

Yorum Yaz

Eposta adresin yayınlanmaz.

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.