FidoRento'dan

Aileler Tatil Tercihlerini Yaparken Nelere Dikkat Ediyor?

Yayın Tarihi: Ortalama okuma süresi: 3 dk, 33 sn
aileler ve tatil tercihleri

Türkiye, bulunduğu coğrafi konum sayesinde uzun sayılabilecek, sıcak bir yaz mevsimine sahip bir ülke. Üç tarafının denizlerle çevrili olması da yaz tatillerini daha cazip hale getirmekte. Turizm sektörünün gelişmesi, otel ve tatil evi sayısının artması, oluşan rekabetin hizmet kalitesini arttırması sebebiyle Ege ve Kaş’a da ev sahipliği yapan Akdeniz sahilleri yerli ve yabancı turist akınına uğramakta. Tatil yapmak isteyen ailelerin ise seçim yaparken bazı kriterleri bulunmakta. Olası tüm kriterleri; uzun yıllardır tatil için kiralık daire ve villa, yeni adıyla tatil evi sektöründe edindiğimiz deneyim ile sıralamaya çalıştık.

Gelin hep beraber göz atalım.

Tatil İçin Ailelerin Seçimlerini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Fiyatlar

Kış döneminde başlayan “erken rezervasyon fırsatları” ve kampanyalar tatil yapmak isteyen ailelere daha uygun fiyatlarla tatil yapma olanağı sağlıyor. Ayrıca kalabalık aileler artık otel tercih etmekten çok ekonomik olması sebebiyle tatil evlerine yöneliyor.

Tatil evi kiralamayı detaylı bir şekilde incelediğimiz yazı için buraya tıklayabilirsin.

Çocuklu Aileler

Dinlenmek ve eğlenmek amacıyla çıkılan tatiller yanlış otel ya da tatil evi sebebiyle özellikle çocuklu aileler için eziyete dönüşebilir. Yapılan araştırmalar sonucu çocuklu ailelerin 5 yıldızlı otelleri tercih ettikleri sonucunu ortaya çıkarmakta. Fakat son dönemlerde tatil evlerini tercih eden çocuklu aileler için de grafikte yukarıya doğru bir eğilim var. Aileler aynen kendi özel evlerinde olduğu gibi, tatilde de konfor alanlarının kalitesini arttırarak çocuklarına uygun imkanlar sağlayan tatil evlerini tercih ediyor. Kiralanan evde çocuk havuzunun bulunması, evin bulunduğu çevrenin oyun alanlarına sahiplik durumu ve çocuklar ile alakalı diğer ev olanakları ailelerin tatil kararlarını verirken belirleyici oluyor.

Muhafazakar Aileler

Muhafazakar ailelerin tatil ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet eden oteller ve tatil evlerinin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Sadece kadınlara ve sadece erkeklere hizmet eden oteller olduğu gibi aileler için olan oteller de bulunmaktadır. Bu otellerde kadınlar ve erkekler için ayrı plaj ve ayrı havuz bulunmakta, alkol ve alkollü ürünler bulunmadığı için muhafazakar kesimin huzurla tatil yapmasına olanak sağlamaktadır. Bu noktada muhafazakar ailelerin başta özel havuzlu villa olmak üzere korunaklı tatil evlerine yönelimi son dönemde neredeyse otel tercihini geçmek üzere. Aile bireyleri kendileri için özel olarak hazırlanmış havuzları kullanarak muhafazakar yaşam tarzına hitap gözlerden uzak kaliteli bir tatil geçiriyor. Kendi evlerinde geçirdikleri vakitlerde olduğu gibi kişisel değerlerinden ödün vermeden korunaklı tatil evlerinde huzur dolu zamanlar yaşıyor.

Konum

Tatil tercihlerini etkileyen faktörlerden birisi de konumdur. Kalınacak otelin ya da tatil evinin şehir merkezine, havaalanına ya da otogara yakınlığı ulaşım sorunu yaşamak istemeyenler için önemli bir kriterdir. Bunların yanında denize ve plajlara olan uzaklık, evin sahip olduğu manzara da belirleyici etkenlerdendir.

Sosyal Medya

Günümüzde sosyal medyanın hayatımızda önemli yer kaplaması tatil seçimini yapmak için kararsız olanların fikirlerini de etkilemektedir. Bloggerlar ve sosyal medya fenomenlerinin gittikleri yerler hakkında yazmış olduğu olumlu ya da olumsuz fikirler ve fotoğraflar, sosyal medya kullanıcılarına yol göstermektedir.

Kullanıcı Yorumları

Tatil rezervasyonlarının büyük kısmı internet üzerinden yapılmaktadır. Seçilen oteller ve tatil evleri hakkında doğru bilgiyi daha önce orada konaklayanların veriyor olması tercihleri etkilemektedir. Fidorento’da tatil evleri için yapılan yorumları evlerin tekil sayfasında değerlendirmeler bölümünden takip edebilmektesin. Ayrıca üst kategori sayfalarında da yorumlar listelenmekte.

Tarihi ve Kültürel Yerler

En eski yerleşim yerlerinden biri olan Türkiye’nin her yerinde eski uygarlıklara ait yerlerin olması tatilcileri bu bölgelere çekmektedir. Tarihte dolaşmayı ve kültür turizmini tercih eden aileler için bölgenin kültürel ve tarihi zenginliği de rol oynamaktadır.

Güneşin Ülkesi Kaş’tan sevgilerimizle. 🙂

Yazar Hakkında

FidoRento

FidoRento

Kaş, Kalkan, Meis ve Çukurbağ Yarımadası'nda günlük, haftalık, aylık kiralık villa ve daire seçeneklerimiz ile tatilinize keyif katıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaş

Yorum Yaz

Eposta adresin yayınlanmaz.

Güvenilir Villa ve Daire Kiralama

FidoRento Turizm Seyahat Acentası TÜRSAB A-10797 Belge ile Turizm Bakanlığına bağlıdır.

FidoRento sitesinde yer alan tüm içeriklerin telif hakları saklıdır. İzinsiz olarak basılı veya elektronik bir ortamda kullanılamaz ya da kopyalanamaz. FidoRento sitesini kullanmakla Gizlilik Politikasını kabul etmiş sayılırsın.