Yoğun iş temposuna ara verebilmek için yapılan tatiller çoğu kişinin vazgeçilmezidir. Doğal olarak da her kişi tatilini en keyifli şekilde geçirmeyi amaçlamaktadır. Son dönemlerde yaygınlaşan yazlık villa veya daire kiralama seçenekleri de her tatil sezonunda daha çok talep görmeye başlamıştır. Dolayısıyla tatil yapan kişiler bu seçeneği sıklıkla değerlendirmeye başlamıştır.

yazlık kiralarken dikkat!

Eğer villa kiralamak ve tatilini bu şekilde geçirmek istiyorsan bir takım özelliklere dikkat etmen ve buna göre hareket etmen gerekiyor. İnternet üzerinde hizmet veren sayısız villa kiralama sitesi bulunmakta.

Bu sitelerden çoğu güvenilir olsa da, bazıları güvenilir değil ve dolandırıcılık amacıyla kurulmuş durumda. Dolayısıyla seçim yapmadan önce genellikle iletişim bölümünde bulunan vergi levhası kontrol edilmeli ve firmaya karşı güven kazanılmalısın. Aksi takdirde güzel bir tatil planlarken, tamamen bir hüsran ile karşılaşabilirsin.

Dikkat etmen gerekenler…

Kiralanan Dairenin Konumu

Tatile başlamadan önce dikkat etmen gereken en önemli şeylerden biri, kiralamak istediğin dairenin veya villanın konumudur. Eğer kiralanacak olan daire ya da villa şehrin dışında ise buna göre plan yapman gerekir. Şehir dışında olmak çoğu aile için sorun teşkil etmemektedir. Fakat eğer şehir merkezinde gezmeyi düşünüyorsan bu husus senin için oldukça önemlidir. Bu nedenle seçim yapmadan önce evinkonumunu detaylıca öğrenmelisin.

konuma dikkat etmen gerekir

Kiralama işlemi yapılırken çoğu sitede yer alan Google Maps aracılığı ile bölge hakkında bilgi sahibi olman gerekir. Eğer Kaş gibi dik yokuşların bulunduğu yerlerde yazlık kiralayacaksan, yanında bulunan yaşı ilerlemiş kişileri de düşünmen gerekir. Çünkü her ne kadar özel araç kullanılacak olsa bile bazı yerlere yürüyerek de gidilebilir. Bu nedenle bölge hakkında detaylı bir araştırma yapılmalı ve kiralanan yazlık ile buluşulduğunda hüsran yaşanmamalıdır.

Bazı aileler genellikle şehir gürültüsünden uzak kalmak için kiralama seçeneklerini tercih etmektedir. Eğer sen de bu istekle villa yada daire kiralayacaksan, mülkün şehir merkezine uzaklığına da dikkat etmen gerekir. Benzer şekilde manzaralı bir yerde konaklama yapmak istenirse, mülkün fotoğraflarını da dikkatlice kontrol etmek gerekir. Aksi halde kişisel zevklerinden büyük ölçüde mahrum kalabilirsin.

Yataklar veya Odalar Yeterli Mi?

Tatil için kiralamaişlemini tamamlamadan önce mevcut yatak ve oda sayıları da detaylı olarak incelenmelidir. Eğer geniş bir grup ile tatil yapacaksan, rezervasyon işlemini tamamlamadan önce yazlık içerisindeki yatış planının yapılması gerekir.

yataklar yeterli mi?

Aksi takdirde odanı birlikte kalmak istemediğin kişilerle paylaşmak zorunda kalabilirsin. Bu da doğal olarak tatilden beklentileri çok büyük ölçüde azaltır. Dolayısıyla ön rezervasyon yapılmadan önce villa veya daire şartları detaylıca kontrol edilmeli ve ihtiyaca göre rezervasyon yapılmalıdır.

Kiralanacak Yazlığın Fotoğrafları

İnternette yer alan kiralık yazlık fotoğrafları kimi zaman aldatıcı olabilir. Bu tür durumlarla karşılaşmamak için güvenilir siteleri tercih etmelisin. FidoRento bu güveni her türlü şartta sana sunmaktadır. Dolayısıyla site içerisinde yer alan fotoğraflara göre hareket edebilir ve planlarını buna göre yapabilirsin.

Yazlık Fotoğrafları

Her ne kadar tercih edilen kiralama sitesi güvenilir olsa da, tatil yapacak kişilerin de bazı hususlara dikkat etmesi gerekir. Eğer manzaralı bir yatak odası veyahut da oturma odası istiyorsan, manzaranın hangi odalardan görülebildiğine dikkat etmen gerekir.

Villa içerisinde birçok manzaralı oda olabilir ama bu manzaralı odaların içerisinde senin yatak odan bulunmayabilir. Bunun için fotoğraflar detaylıca incelenmeli, eğer gerek kalırsa da şirket personelinden daire hakkında gerekli bilgiler alınmalıdır.

Bazı durumlarda mutfakta farklı araç ve gereçlere ihtiyaç duyulabilir. Eğer fırın, bulaşık makinesi ve benzeri cihazlara ihtiyaç duyuyorsan bu ihtiyacını fotoğraflardan karşılayabilirsin. Dolayısıyla sitede kiralık yazlık daire ya da villa için hazırlanmış olan fotoğraflar büyük önem arz etmektedir. Aynı şekilde banyolarda bulunan fonksiyonlar yada oturma odasında bulunan fonksiyonlar da fotoğraflar aracılığı ile öğrenilebilir. Sonuç olarak yazlık konut için ön rezervasyon yapmadan önce her fotoğraf detaylı bir şekilde incelenmelidir.

Sözleşmenin Detayları Çok Önemli!

 Villa veya daire kiralarken seçim yapıldığı zaman mesafeli satış sözleşmesi imzalanmaktadır. Fakat kimi zaman bu sözleşme içerisinde pek de hoş karşılanmayacak şartlar bulunmaktadır. Eğer rahat ve özgür bir şekilde kiralama gerçekleştirmek ve tatil yapmak istiyorsan sözleşmeyi dikkatlice okuman gerekiyor.

yazlık kiralarken sözleşme detayları önemlidir

Sözleşmedeki en önemli husus, kiralama hakkının ne zaman müşterinin elinden alındığıdır. Eğer kiralamış olduğun villa içerisinde çok fazla gürültü yaparsan, mülk sahibinin kiracıyı mülkten çıkarma hakkı kullanılabilir hale gelmektedir. Benzeri durumların yaşanması halinde de sözleşme genel olarak mülk sahibinin tarafını tutmaktadır. Bu nedenle sözleşmeyi detaylı bir şekilde okumalı ve kiralamış olduğun yazlık villa ya da dairehakkında bilgi sahibi olman gerekir.

Çoğu kiralık yazlık içerisinde sigara içmek yasaklanmıştır. Benzer şekilde evcil hayvanları beraberinde getirmek de mülk sahipleri tarafından yasaklanmıştır. Dolayısıyla yazlık seçimi yapmadan önce bu hususlara da dikkat etmen gerekiyor.

Ayrıca yapılan sözleşmelerde kiracının cayma hakkı da genellikle bulunmamaktadır. Bu nedenle villakiralarken tarihleri çok iyi belirlemen ve çok önemli bir neden olmadıkça rezervasyonu iptal etmemen gerekiyor. Aksi takdirde sadece kaporanın yanmasıyla sınırlı kalmayıp, belirlenen kiralama ücretinin de tamamının ödenmesi gerekebilir.

Tatil Zamanını Güzel Planlamalısın

Mesafeli satış sözleşmesinin imzalanması ile birlikte villaveya daire sahibi birçok hak elde eder. Mal sahibi kendisi olduğu için de, kendine ait olan mülkü sayısız kurala bağlı olarak koruma hakkına sahiptir. Eğer mülk sahibi kiralanan yazlık ile herhangi bir sıkıntı yaşarsa, kiracıyı evden çıkarabilir. Bu tür durumların yaşanması halinde de mülkü kiralayan kişiye para iadesi yapılmaz.

Gerçekleştirilen kiralama işlemi öncesinde ön rezervasyon belgesi oluşturulmakta ve bu belge ilgili siteye gönderilmektedir. Uygun görülmesi halinde de müşterinin belirttiği tarihler, kişinin kendisine ayrılır. Fakat belirlenen kiralama tarihine yaklaşıldıkça da rezervasyonun iptal edilebilme ihtimali azalır. Dolayısıyla tatil tarihlerini çok iyi belirlemen gerekiyor.

Eğer rezervasyon yapıldıktan sonra bahsi geçen daire ya da villa sana ayrılmışsa, orayı kullanamayacak olsan bile belirlenen ücreti ödemen gerekir. Mağdur olmamak için bu hususa da fazlasıyla dikkat etmen önemli.

Yazlık, Özel İhtiyaçlarını veya İsteklerini Karşılıyor Mu?

Rezervasyon yapmadan önce istediğin yazlık ile ilgili detaylı bir araştırma yapman şart. Eğer büyük bir fırın veya kurutmalı çamaşır makinesi istiyorsan ilan detaylarını kontrol etmen gerekir. Herkiralamaişlemi öncesinde ihtiyaç doğrultusunda hareket edilmesi gerektiği için, bu kontrollerin tamamen müşteri tarafından yapılması gerekir.

Eğer isteklerin farklılık gösteriyorsa, buna göre seçim yapmalısın. Kaldığın daire içerisinde elektrik süpürgesinin de bulunmasını istiyorsan ‘seçenekler’ veya ‘olanaklar’ bölümünü ziyaret etmelisin ve daire içeriğini görmelisin.

Kiralık villa ve dairelerde en çok ihtiyaç duyulan detay, bebek eşyalarıdır. Bebekli aileler çoğunlukla bu tür kiralanan yerlerde mama sandalyesi veya bebek beşiği talep etmektedirler. Fakat villa olanaklarında böyle bir seçenek yok ise, çoğunlukla bu ürün temin edilememektedir. Dolayısıyla kiralama işlemi yapmadan önce her türlü olanak kontrol edilmelidir. FidoRento’nun tüm evlerinde bebekler için mama sandalyesi ve karyola sağlanmaktadır.

Havuzun Derinliği veya Büyüklüğü Yeterli Mi?

Yazlık kiralamadan önce her kısımda olduğu gibi havuzun da incelenmesi gerekir. Kalacak olduğun mülkün havuzu farklı ölçülerde olabilir. Eğer derinliği fazla olan birvillahavuzu istemiyorsan, buna göre seçim yapmalısın.

yazlıkta havuz detaylarını kontrol et

Seçtiğin ilanda havuzla ilgili olan her bilgi detaylı bir şekilde müşteriler ile paylaşılmış durumdadır. Dolayısıyla daire hakkında bilgi edinmek için yalnızca bu panelleri kullanman yeterlidir.

FidoRento, müşterilerinin çoğu kiralama talebini olumlu şekilde sonuçlandırmaktadır. Ayrıca yapılan mesafeli satış sözleşmesinde de her türlü detayı belirtmektedir. Fakat yazlık kiralayacak olan kişilerin de bu sözleşmeyi okumasını ve imzalamasını talep etmektedir.

Eğer kişi kiralamış olduğu daire hakkında yeterli bilgiye sahip olmasa, sonraki süreçlerde bir takım sıkıntılar meydana gelebilir. Bu yüzden her müşteri gibi, kiralanan yazlık hakkında detaylı bilgi sahibi olman gerekiyor.

Güneşin Ülkesi Kaş’tan sevgilerimizle… 🙂