Doğanın canlanmaya, yenilenmeye başladığı şu bahar günlerinde, sevimli beldemiz Kaş da elbette her zaman olduğu gibi güzelliğini giyindi üzerine. Bizler, doğanın tadını doya doya çıkartmak dururken, hepimizin gündemine oturan Covid-19 yani korona virüsü yüzünden, evlerimize kapandık.

Fidorento olarak kiralamaya sunduğumuz her bir villamızı ve dairemizi de bu anlamda kendi evimiz gibi görüyoruz. Dolayısıyla kendi yaşadığımız evimizi nasıl temiz ve korona virüsünden uzak tutuyorsak, aynı şekilde tüm villa ve dairelerimizde de aynı özeni gösteriyoruz. Özellikle Kaş’ta inzivaya çekilmeyi tercih eden misafirlerimizin güvenle, sağlıkla ve huzurla içinde oturabilmeleri için, evlerin her bir köşesini titizlikle dezenfekte ettiğimizi belirtelim.

fidorento evlerinde covid-19 önlemleri

Buradan yola çıkarak, evlerimizde covid-19 olarak bilinen korona virüsü ile ilgili aldığımız tüm önlemleri seninle de paylaşmak istedik. Böylece hem Fidorento villa ve dairelerinin hijyen şartlarından haberdar olacak; hem de nerede olursan ol, oturduğun evini nasıl temiz tutacağına ve korona virüsünden koruyacağına dair fikir sahibi olacaksın.

Evini Korana Virüsünden Korumak

Sadece kendimiz için değil, etrafımızdaki sevdiklerimizi korumak için de korana virüsünden korunmak çok önemli. Virüsü taşıyıp bulaştırmamak tüm dünya insanlığı için gerçekten çok hassas bir konu. Kendimizi Covid-19 virüsünden korumada başlıca dikkat etmemiz gereken yer, en çok vakit geçirdiğimiz evimizdir.

Peki Evini Korona Virüsünden Nasıl Uzak Tutabilirsin?

Her şeyden önce korana virüsüne bulaşmamak ve başkalarına yaymamak adına, evde bir inzavaya çekildiğimizi unutmamalı. Evin içinde kendimizi tecrit ettiğimiz bir hayat yaşarken, korona virüsü ile mücadele etme konusunda hassas davranılması gereken bazı noktalar var. Çünkü içinden geçtiğimiz şu dönemde evine almayı asla ve asla almak istemeyeceğin korona, senin sınırlarını aşıp kolaylıkla hanenin içine girebiliyor.

Tam da bu sebeple, kendi özel alanın olan evinden korana virüsünü uzak tutmak için başlıca yapılacakları anlatacağız şimdi sana. Duyulan tüm korkuya rağmen, sağlık uzmanlarının önerdiği pratik adımlarla evinde en iyi hijyeni sağlaman mümkün. Bu adımlara uyduğunda; hem kendinin hem de evinde yaşayan diğer sevdiklerinin, Covid-19 virüsüne maruz kalma riskini en aza indirmiş olacaksın.

Yüzeyleri Temizlemek İçin

Korona virüsünün elimiz aracılığıyla dokunduğumuz her yere kolaylıkla bulaştığını artık hepimiz biliyoruz. Düzenli el temizliği bu anlamda her şeyden önemli. Açıkçası korananın ev ortamına getirilmesini önlemenin ilk ve en önemli kuralı bu. Dışardan eve girer girmez ve evin içinde vakit geçirirken gün içinde düzenli olarak 20 saniye boyunca sabunlu suyla elimizi iyice yıkıyoruz. Bu uyacağımız olmazsa olmaz kurallardan biri.

Yalnız sadece el temizliği yetmiyor. Evimizin içinde elimizi sıklıkla değdirdiğimiz yüzeyler olduğu için kullandığımız yüzeylerin temizliği de bir o kadar önemli. Eğer virüs dokunduğumuz yüzeylerde barınıyorsa, elimiz yeni temizlenmiş de olsa korana virüsü kısa sürede tekrar elimize bulaşacaktır. Bu anlamda kapı kolları, dolap kapakları, oturulan alanlar kritik bölgeler. Her kullanımda kısa bir süre içinde pek çok alana bulaştırmak an meselesi. Yine de gözün korkmasın. Korona virüsünün kolay yok edilebilme özelliği nedeniyle, doğru hareket edildiğinde altından rahatlıkla kalkabileceğinden emin ol.

Yüzey temizliğinde uzamanlar deterjan ve dezenfektanın birlikte kullanılması gerektiğini söylüyorlar. Dolayısıyla temiz olduğunu bilsen bile, sıklıkla kullandığın yüzeyleri iyice dezenfekte etmelisin.

Koronanın Evime Yayılmasını Durdurabilirim

Evet. Kesinlikle Covid-19 virüsünün evine yayılmasını durdurabilirsin. Bir kere önce bunun bilincinde ol. Sadece belli hijyen kurallarına uyma konusunda katı ve dikkatli olmalısın. Eğer dışarı çıkman gerekiyorsa ve dışardayken tüm tedbirleri aldığını düşünüyorsan bile, eve girmeden önce ayakkabılarını istisnasız her zaman kapının dışında çıkarmalısın. Bu gerçekten çok önemli. Hele ki küçük bir çocuğun varsa, çocukların en sevdikleri şey neredeyse boş buldukları her alanda zıplamak olduğu için, bu konuda çocuğuna karşı kuralın oldukça net ve esnetilemez olmalı.

Ayakkabıların dışarıda durmasından rahatsız oluyorsan, kapı önünde çıkararak eve girdikten sonra onları dikkatli bir şekilde balkona ya da kimsenin temasta bulunmadığı kapalı bir alana taşıyabilirsin. Kesinlikle senin ya da ev halkının ellerinin temas edebileceği yerlerden uzak tutman gerekiyor. Ve tabi dışardan geldiğinde ilk işin; üstündeki kıyafetleri değiştirip makinaya atmak, hiçbir yere değmeden önce ellerini yıkamak ve hemen ardından sıcak bir duş almak olmalı.

Dışardan Eve Gelen Eşyaları Sil

Sen her ne kadar evin içini hijjen kurallarına uyarak temiz tutsan da, dışardan gelip evin içine girmesi gereken bir şeyler mutlaka oluyor. Dışardan eve getirdiğin ya da siz evdeyken dışardan kargo ile gelen tüm eşyaları özenle silin. Kapalı olan paketler sabunlu veya deterjanlı su ile silinmeli, taze ürünler ile yıkanmalıdır. Böylece marketlerden veya internet sitelerinden satın aldığın ürünlerden korona virüsünün bulaşma riskini düşürmüş olursun. Eşyaları temizce sildikten sonra tedbir için ellerini yine yıkamanda fayda var. Eğer imkan veriyorsa dışardan gelen eşyaları evin içine almadan önce balkonda açık havada birkaç gün bekletmek çok daha etkili olacaktır.

Korana Virüsünden Korunmak İçin Hangi Temizlik Ürünlerini Kullanmalısın?

Sağlık uzmanları ellerimize bulaşan Covid-19 virüsünden sabunlu bir suyla 20 saniye yıkayarak kurtulacağımızı ifade ederken, ev temizliğinde sadece sabun ya da deterjanların kullanılmasının korana virüsünü tek başına öldürmek için yeterli olmadığını söylüyor.

Bilim adamlarının yaptığı araştırmalar korona virüsünün yüzeyin tipine göre belli saate kadar hayatta kalabileceğini göstermiştir. Plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde bu süre 72 saate kadar uzayabiliyorken, bakır yüzeylerde ise 4 saatte etkisini yitiriyor. Havada dolaşma özelliği yok ancak öksürük damlacıkları yoluyla havada 3 saat boyunca yaşayabiliyor.

Dezenfektan ürünleri korona virüsünü tek başına öldürmek için yeterli olmadığından, etkili bir sonuç almak için yüzeyleri önce temizlik deterjanları ile temizlemek gerekiyor. Deterjanlı su ile yaptığın temizliğin ardından kir ve toz katmanları ortadan kalktığından; hemen sonrasında kullandığın dezenfektan, yüzeylerin virüsten korunmasında daha etkili olmasını sağlayacaktır. Bu yüzden her yüzeyi önce temizlemen sonra dezenfektan kullanman gerekiyor.

Evi temizlemek için sabunlu su bile yeterlidir. Dezenfektan olarak ise uzmanlar özellikle seyreltilmiş çamaşır suyu ve alkol içeriği en az yüzde 70 olan ürünleri tavsiye ediliyor. Yalnız ürünleri kullanırken yüzeye zarar vermediğinden emin ol. Bazı yüzeyler için hassas seçimler yapman gerekebilir. Ayrıca bu ürünleri soluma konusuna karşı dikkatli olmanı öneririz.

Günde İki Kez Silinecek Yüzeyler

Kapı tokmağı, anahtar ve cep telefonları gibi sürekli elimizin altında olan ve sıklıkla kullandığımız tüm yüzeyleri günde iki kez deterjanla silmen lazım. Korana virüsü ağırlıklı olarak burun ve ağız yoluyla bulaştığından ve buna en çok ellerimiz sebep olduğundan, düzenli olarak ellerinin sık temas ettiği tüm yüzeyleri iki kez silmen seni korana virüsünden etkili bir şekilde koruyacaktır.

Bilim adamları sağlıklı bir evde yaşamanın püf noktası olarak bunun özellikle altını çiziyor. Bu arada yüzey temizliğine başlamadan önce de ellerini temizlemende fayda var. Ya da temizlik süresince tek kullanımlık eldivenlerden yararlanıp, kullandıktan sonra mutlaka atmalısın.

Mutfak Eşyalarının Kullanımı

Yemek yeme esnasında çatal, bıçak, tabak, bardak gibi araçların kullanımlarında, kişisel ayrım çok önemlidir. Herhangi bir hastalık hali olsun ya da olmasın, evde yaşayan her bir bireyin yeme içme için kullandığı eşyalar sadece kendisi tarafından kullanılmalı. Eğer ki bir şekilde virüs bulaşımı söz konusu ise bu konudaki hassasiyet ciddi bir şekilde artırılmalı. Bu konuya değinmişken giysiler için de aynı özene dikkat edilmesi gerektiğini belirtelim. Şu dönemde kullanılan çarşafların da daha sık yıkanmasında fayda var.

Kullanılmış olan kirli mutfak eşyalarının bulaşık makinasında yıkanmasını öneriyoruz. Uzmanların da söylediği gibi; bulaşık makinası yüksek ısıda yıkama yaptığından, hiçbir şekilde virüsten eser kalmayacaktır. Eğer bir parça yıkaman gerekiyor ve bunun için makinayı çalıştırmak istemiyorsan, mutlaka dayanabileceğin kadar yüksek sıcaklıkta suda yıkamalısın. Bu arada Fidorento olarak kiraladığımız tüm villalarımızda bulaşık makinamızın mevcut olduğunu belirtelim.

Düzenli Olarak Evi Havalandır

Evi düzenli olarak havalandırmak, içeriye temiz hava girmesini sağlayacağı için, eve oksijen girmesi açısından çok faydalı olacaktır. Ayrıca dezenfektanların sık kullanımlarından oluşabilecek olumsuz etkilerden korunmak adına ara ara balkon kapısı ve pencereleri açmak gerek.

Ya Ev Halkından Biri Hastalanırsa?

Bu aşamada temizliği arttırmak ve hastanın olduğu evin tüm üyelerini 14 gün karantinaya almak gerekiyor. Bir ailedeki bir üyenin COVID-19 belirtileri göstermesi durumunda, sadece kendisinin kullanacağı bir banyo ayarlanmalı ve kendisini bir odada karantinaya alması çok önemli. Başkalarıyla yapacağı temas iki hafta boyunca minumumda tutulmalı. Kaldığı odanın ve kullandığı banyonun temizliği ise günde iki defadan fazla olacak şekilde artırılmalı.

Bir An Önce Başla

Yapılacak adımları evinde uygulamaya bir önce başla. Tehlike zamanının gelmesini beklemeden bir an önce düzenli alışkanlık haline getirmeye çalış ki, tedbirli olmak için çok geç olmasın. Korona virüsünün üstesinden gelmek için bu işi iyi bir rutine oturtmak işe yarayacaktır.

Son olarak; yukarıda anlattığımız bütün önlemler alındığında, korona virüsünün bir eve girme şansının en aza indirildiğini önemle tekrar tekrar vurgulayalım. Sitemizde yayınladığımız bu yazımızı son gelişmelere göre sürekli güncelleyeceğiz. Bizi takipte kalmanı öneririz.

En kısa zamanda, virüs kapma korkusu yaşamadan sağlıklı ve tehlikesiz bir şekilde Kaş’ta dolaşabileceğimiz günlerde buluşmak dileğiyle…