Limandan baktığın zaman konumu itibariyle Türkiye’ye ait sanabileceğin bu Meis Adası aslında bir Yunan Adası ve limandan kalkan feribotlarla sadece 20 dakika uzaklıkta. İnsan gerçekten bu kadar yakın olup da nasıl kaptırdığımıza hayret ediyor 🙂

meis adası

Meis Adası ve Kaş’la ilgili birçok mit var aslında. Mesela bunlardan bir tanesi, aradan denizin çekilip, Meis Adası ile Kaş birleştiği zaman Kaş’ı koruduğuna inanılan Uyuyan Dev’in uyanacağı gibi. Çünkü Meis’in tepesinde de onun âşık olduğu kadının yattığı iddia ediliyor 🙂 Meis’in oluşmasına da milyonlarca yıl önce buraya düşen bir meteorun sebep olduğu da rivayetler arasında.  

meis adası

Meis adasının nüfusu yaklaşık 300-500 kişi. Zaten 1-2 sıra ev ve butik otel dışında başka yerleşim yeri bulunmuyor. 1 gün içinde rahatlıkla gezebileceğin rengarenk, klasik Yunan mimarisi olan şirin bir ada. Mutlaka görmen gereken yerlerin başında Mavi Mağara geliyor. Buraya sahilden bir taksi tekne kiralayıp gidebilirsin. Eğer deniz suyu yükselmemişse içeriye girebiliyorsun. Girişi biraz korkutucu görünse de içi gayet geniş ve yüksek. Su altı kameranı yanına almayı unutma, şanslıysan belki zararsız Akdeniz foklarıyla beraber yüzebilirsin bile!

Sahil kesiminde yürüyüş yaparken göreceğin Osmanlı döneminden kalma, şu an arkeoloji müzesi olarak kullanılan şirin mi şirin bir de cami var. Tarihimize bizden daha çok sahip çıkıldığını görmek gerçekten insanı duygulandırıyor. Adanın öbür tarafında yürüyerek ulaşabileceğin Bizans Mimarisi detaylarıyla St. George kilisesi bulunuyor. Özellikle sahil kenarındaki salaş balık restoranlarından birinde yemek yemeden dönmemelisin. Yunanlı komşularımızın sıcak muhabbetleri eşliğinde keyifli bir zaman geçireceğine eminim.

Unutmadan, Meis adasına gidebilmek için günü birlik kapı vizesi alman gerekiyor, 3 gün öncesinden ilgili acenteye pasaportunu bırakman yeterli olacaktır.