Dünyayı kasıp savuran Corona Virüsü tüm gündemi meşgul ediyor. Kaş ilçesi olarak Türkiye’de Covid-19 virüsü ilk ortaya çıktığı günden itibaren bilinçli bir hareketlenme gerçekleşti. Hem Kaş halkı evde kalma konusunda oldukça hassas davrandı, hem de Kaş Kaymakamı, İlçe Emniyet Müdürü ve Kaş Belediye Başkanı gereken tüm titizliği gösterdi. Geçenlerde Kaş Kaymakamı Bülent Karacan’ın da duyurduğu üzere, sevimli beldemiz Kaş’ta şu ana kadar corona virüs vakası görülmedi. Bu alamda en başından beri jandarma ekipleri ilçe merkezine giriş ve çıkış yapan araçları durdurarak kentin içine gelen sürücü ve yolcuları tek tek kontrol ediyor. Dolayısıyla Kaş’ın yakın köylerinden gelenler bile gözetimden geçmek durumunda kalıyor.

Kaş'ta corona yok

Kaş’ta Corona Virüsü Yok

Corona virüsü Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilmişti ve hızlıca da tüm dünyada yayılıyor. Kaş ilçesinde bu güne kadar corona virüsü görülmemesi basına da çarpıcı bir şekilde yansıdı. Kaş Kaymakamı bu olumlu gelişmeyi sosyal medya hesaplarıyla duyurdu. Bülent Karacan’ın sosyal medya hesabında paylaştığı metin aynen şöyle oldu:

“Bu olumlu olayda en büyük katkı kesinlikle sizlerin kurallara uymanız ve görev yapan kamu/güvenlik görevlilerimizin üstün gayret ve çabasıdır. Bundan sonraki zamanlarda da ilçemizde bu virüsün görülmemesi için ilçe giriş çıkışlarında sıkı kontrollerimiz devam edecek olup, dışarıdan gelecek komşularınızın, misafirlerinizin, yakınlarınızın izole edilmesi ve karantina kurallarına uymalarını hep birlikte sağlamamız, zaruri olmadıkça sokağa çıkmamamız, çıkıldığı zaman da sosyal mesafe kurallarına uymamız ve koruyucu tedbirleri almamız önem arz etmektedir. Sizlerin duyarlılığı bu şekilde devam ettiği müddetçe inşallah korona virüsü Kaş ilçemize giremeyecektir.”

Kaş Kaymakamı Bülent Karacan, ilçe emniyet müdürü Erkan Kaçar ile birlikte sık sık denetim bölgelerini ziyaret ediyorlar ve kent içinde yapılan sağlık çalışmaları hakkında düzenli olarak bilgi alıyorlar. Kurumların yaptığı bu titiz çalışmalar ve Kaş sakinlerinin bilinçli davranışları sayesinde Kaş kasabası corona virüsünün olmadığı şekilde güven içinde günlerini geçiriyor.

Kaş’a Giriş Çıkışlar Kontrol Altında

Kaş ilçemizin hem Fethiye tarafından gelenler için, hem Antalya tarafından gelenler için Akçagerme ve Çomucak mevkisinde Jandarma ekipleri kente giriş çıkışları sıkı bir biçimde denetliyor. Her bir aracı durdurarak sürücüleri ve yolcuları kontrol ediyorlar. Sağlık ekipleri de bu anlamda iyi çalışıyor. Denetleme sırasında sağlık görevlileri araçların içinde bulunan tüm sürücü ve yolcuların ateşini ölçüyor. Dolayısıyla nadide kasabamız Kaş’a sadece sağlık şartları uygun olan kişiler için geçiş izni veriliyor. Gün içinde sürekli olarak çalışan toplu taşıma aracı Kaş’ın halk minübüsleri de aynı sıkı denetimden geçiyor.

Belediye olarak da oldukça titiz çalışıyor. Açık olan her iş yeri düzenli olarak belediye görevlileri tarafından dezenfekte ediliyor. Ayrıca her Cuma kurulan halk pazarının girişinde dezenfekte çadırı kuruluyor. Pazara gelen her kişi bu çadırın içinden geçirilerek dezenfekte ediliyor. Hemen çadırın yanında pazara giren herkesi denetleyen belediye görevlileri ihtiyaç sahiplerine maske ve eldiven dağıtıyorlar.

Kaş İlçesinde Yapılan Corona Virüs Toplantısı

Geçtiğimiz günlerde Kaş beldemizde özel olarak corona virüs konulu toplantı düzenlendi. Toplantı Kaş Belediyesi Kalkan Hizmet Birimi’nde düzenlendi. Tüm katılımcıların maske taktığı toplantıda Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Dilek Kandur, Kaş Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Serdar Yılmaz ve Kaş Devlet Hastanesi Müdürü Hüseyin teke bulunuyordu. Tüm kurumların bir pandemi salgını olan Corona virüsüne karşı verdiği toplu mücadelede alınan kararlar ve bundan sonra alınması gereken yararlar konuşuldu.

Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, “Bugüne kadar gerekli çalışmaları yapıyoruz. İlçe genelinde dezenfektan çalışmalarına aralıksız devam ediyoruz. Bundan sonra da önlemleri belediye olarak, devletin diğer kurumlarıyla işbirliği içinde yürüteceğiz. Halkımıza şunu öneriyoruz. Panik yapmayın. Devletimizin ilan ettiği kurallara uyarak, dikkatli biçimde bu süreci atlatacağız. Belediye olarak bu süreçte üzerimize düşen görevi yapıyoruz ve yapacağız. Ancak vatandaşımız ‘benim mahalleme, benim bölgeme hastalık gelmez’ gibi bir vurdumduymazlık içinde olmamalı. Unutmayalım ki hasta biri tüm çevresini tehlikeye atabilir” dedi.

Yine bu toplantı ile alınan karara göre, Sağlık Bakanlığı halkı bilinçlendirme konusunda çalışmalarına devam edecek. Bunun için özel olarak Billboardlar ve broşürler hazırlanarak halka dağıtılacak. Tüm bu görsel yayınlarda vatandaşlar en ince ayrıntısına kadar corona virüsü hakkında bilinçlendirilecek. Bu anlamda Kaş’ın görev alan kurumların bu konuda birlik ve beraberlik içinde oldukça duyarlı bir çalışma içinde olduğunu söyleyebiliriz.

İzole Yaşayarak Kaş’ta Coronasız Yaşamak Mümkün

Tüm Türkiye’de corona virüsü ölüm tehditi saçarken, Akdeniz’in biricik sahil kasabası Kaş’ımızda tek bir corona virüs vakası görmediğimiz için çok mutluyuz. Biz de FidoRento olarak ilk günden beri büyük bir hassasiyetle villalarımızın hijyenine özen gösteriyoruz. Dışardan gelen misafirlerimizin de corona virüsten korunmak adına belirtilen izole yaşam şartlarına göre davranmaya devam etmesi ile evde kalma uygulaması dediğimiz karantina kurallarına hep birlikte uyduğumuz sürece, içinden geçtiğimiz bahar aylarını ve önümüzdeki yaz sezonunu Kaş ilçemizde en iyi şekilde geçireceğimize inanıyoruz.