Kaş’a 70 km mesafede bulunan Gömbe Mahallesi ve yaylası Kaş yörük kültürünün bir parçasıdır. Seyrine doyulmayan doğal güzellikler eşliğinde kıvrımlı dağ yollarında yapılan 1 saatlik seyahat sonrasında ulaşılan Gömbe yerleşimi ve civarı Kaş ziyareti esnasında mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Burada bulunan çam ve sedir ağaçlarıyla kaplı ormanlar adeta köyleri koruyucu kalkan gibi saklıyor. Sedir ormanlarının ise dünyada sadece Gömbe’de ve Beyrut’ta olduğu söyleniyor.

Gömbe

Gömbe yaylası aynı zamanda trekking ve dağcılık için de çok ziyaret edilen destinasyonlardan bir tanesi. Çoğu turist dağ özlemini burada gideriyor desek yeridir.

Yazın sıcağında Gömbe’de bulunan ve bir krater gölü olan Yeşilgöl’ün buz gibi suyunda serinlemek muhteşem gelecek. Uçarsu Şelalesinde ise arkadaşlarınızı kıskandıracak mükemmel fotoğraflar çekebilirsin. Bu şelalenin en büyük özelliği yaz ve kış aylarında akış yönünü değiştirmesi ve bu sebeple birçok efsaneye konu olması. Kış aylarında ise yağan karla beyaza bürünen yaylada odun sobası başında geçen keyifli sohbetlerle bir başka atmosferi oluyor.

Temmuz-Ağustos aylarında kurulan geleneksel Gömbe panayırına denk gelirsen yerleşimdeki yörük kültürünü de deneyimleyebilir, Uçarsu şelalesinde dilekler diledikten sonra sema törenleri ve folklor gösterilerini izleyebilirsin.

Ayrıca Gömbe’nin keçi kebabı ve çöreği çok meşhur. Tabii bir de muhteşem aromalı elmalarıyla dolu bahçeleri. Kır lokantalarında oturup keyifli bir ziyafet çektikten sonra püfür püfür esintiler içinde şekerleme yapmanı tavsiye ederim. 🙂