Kaş’ta gezilecek yerler listemiz epey uzun. Antik kentler, plajlar, koylar, kent merkezi ve çok daha fazlası bu listenin içerisinde. Bu yazımızın görüş alanında ise Phellos Antik Kenti var.

Phellos Antik Kenti

Fidorento’nun blog yazılarını Kaş’ta yaşayan bir ekip olduğumuz için deneyimlerimizden yola çıkarak kaleme almaktayız. Dolayısıyla konu Kaş olunca internette Kaş hakkında edinebileceğin en detaylı ve en doğru bilgilere Fidorento Blog’dan ulaşabilirsin diyecek kadar da iddialıyız.

Phellos antik kenti yazısına böyle bir giriş yapmamızın elbette bir sebebi var. İnternet üzerindeki aramalarımızda Phellos hakkında yazılmış bilgilerin neredeyse tamamı onlarca hatalı bilgi ile dolu. Bizse sana Phellos Antik Kenti’nin nerede olduğunu, antik kente nasıl gidebileceğini ve Phellos hakkındaki tarihsel bilgiyi net ve doğru aktarmaya çalışacağız 😎

Haydi Başlayalım

Binlerce yıllık geçmişiyle tarih severlerin epey ilgisini çeken Phellos, Likya döneminden günümüze gelmiştir ve Helenistik kültürün izlerini taşımaktadır. Helenistik dönemden sonra hakim olan Bizans kültürünü de bu kalıntılarda görmek mümkün. Yunanca ‘taşlık’ anlamına gelen Phellos, Likyalılar zamanında önemli bir merkezdi. Eski çağ tarihçilerinden Plinius ve Strabon, kitaplarında Phellos’tan bahsetmektedir.

Phellos ve taş işlemeler

Kaş limanı yani günümüzde Kaş merkezinin konumlandığı alan Phellos Antik Kenti’nin limanı olma durumundaydı ve Akdeniz gemi ticaretinin en önemli noktalarından biriydi. Kaş Limanı’nın konumlandığı alan antik dönemde Antiphellos yani taşlık olmayan alan anlamına geliyordu ve Bizanslılar döneminde de gemi ticaretinin geçiş noktası özelliğini taşıyordu. M.Ö 4. yüzyıla kadar uzanan bir geçmişe sahip olan Phellos Antik Kenti, Bizans Devleti’nin yıkılması ve Antiphellos’un Liman Kenti olarak ön plana çıkması ile beraber stratejik ve ekonomik olarak önemini yitirmiştir.

Phellos Antik Kenti’nin kalıntılarını incelediğimiz zaman bu antik kentin savunma amaçlı yapıldığını anlıyoruz. Kale kalıntıları ve köşelerdeki kule kalıntıları bunu ispatlıyor. Ayrıca kalenin yapıldığı alan korunmaya müsait özelliklere sahip. Kalenin olduğu yerden genişçe bir alan kontrol edilebiliyor. Phellos Antik Kenti, düşmanın rahatlıkla görülebileceği bir noktaya inşa edilmiş. Çevresindeki surlar da bu amaca uygun tasarlanmış ve düşmanın püskürtme amacıyla konumlandırılmış.

Phellos'ta kabartmalar

Kireç taşından yapılan bu surlar, 950 metre yükseklikten Kaş (Antiphellos) limanına tepeden bakıyor.

Phellos Antik Kenti harikulade manzaraya sahip bir noktada bulunuyor. Doğa yürüyüşü, mükemmel manzara ve antik kent, hepsi bir arada.

Tarihsever biriysen Antik Kenti ziyaret ettiğin zaman dikkatini çekeceklerin başında kabartmalar ve lahitler geliyor. Bu kabartma ve lahitlere bakarak Likyalıların yaşam tarzı, ahiret inancı ve kullandıkları eşyalar konusunda fikirler edinebilirsin. Helenistik döneme ait giyim tarzı ve o döneme ait yaşam tarzı, lahitlerde kendini gösteriyor. Günümüz tarihçileri için bilgi kaynağı olan bu lahitler oldukça sıradışı özelliklere sahip.

 Phellos Antik Kenti Nerededir, Nasıl Gidilir?

Phellos'tan Kaş' Bakış

Tarihi özellikleriyle göz kamaştıran Phellos, Çukurbağ köyüne 2 kilometre mesafededir ve oldukça yüksek bir noktada inşa edilmiştir. Çukurbağ Köyü sınırlarında görünen bu tarihi mekana ulaşmak nispeten kolaydır. Doğa ile iç içe olan tarihi Phellos Antik Kenti, Kaş merkeze 10 kilometrelik bir mesafededir. Çukurbağ Köyü’ne ulaştıktan sonra Pınarbaşı yol ayrımından Pınarbaşı yönüne doğru değil, batıya doğru devam edersen bir müddet sonra yolun bittiğini farkedeceksin. Yolun bittiği noktadaki tabeleları takip ederek, ortalama yarım saat sürecek 600m’den 800m’ye çıkacağın bir yokuşu geçtikten sonra Antik Kente varabilirsin.

Bir başka yazıda görüşmek üzere.

Güneşin Ülkesi Kaş’tan sevgilerimizle 🙂