Ağırlıklı olarak sosyal medyadan olmak üzere, FidoRento takipçilerinin yönelttiği soruların başında “Neden Kaş?” geliyor. Tabii ki Güneşin Ülkesi Kaş’a gelmeden önce, Kaş hakkında bilgi sahibi olmak en doğal hakkın dedik ve senin için bu soruya cevap niteliğinde bir blog yazısı hazırladık.

Ahh! O kadar çok sebebimiz var ki azizim! Blog yazısını okuduktan sonra pılını pırtını toplamayı ve Kaş’taki kiralık yazlık villa ve dairelerimizden dilediğini seçip rezervasyonunu tamamlamayı unutma 😉

Gelelim sorumuza “Neden Kaş?”

Çünkü Kaş Türkiye’nin En İyi Dalış Noktalarına Sahip!

Kaşta Dalış

Türkiye’de dalış denince akla ilk Kaş gelir. Çünkü denizi berrak ve temizdir. Gerek balık popülasyonu bakımından gerekse dalış noktaları zenginliğinden dolayı her geçen yıl aktivite ortalamasını yükselten Kaş’ta, dalış sektörü dünyada dikkat çekici bir noktaya ulaşmıştır. Kaş’ta dalış hakkında daha fazla bilgi için “Büyülü Bir Dünya: Kaş’ta Dalış” yazımızı okuyabilirsin.

Denizi Berrak ve Serin!

kaşın denizi

Tabii ki her gelen dalış yapacak diye bir şart yok. Ben sakin sakin yüzerim, bir şezlong, bir şemsiye yeter bana diyenlerden yani plajda vakit geçirmeyi sevenlerden isen yine Kaş senin için en iyi alternatif. Suyu dağlardan gelen soğuk su akıntılarının kayaların arasından sızmasından ötürü ferahlatıcı bir etkiye sahip, üstelik berrak ve turkuaz renginde. Yoğun Yaz sıcağında sana çok iyi geleceğine emin olabilirsin ve vaktini geçireceğin bir çok plaj seçeneğinin olması da cabası. Örnek verecek olursak, Kaputaş plajı, Büyükçakıl plajı, Küçükçakıl plajı, Limanağzı plajı, Patara plajı ve dahası… Evet Kaş’ta çektiğin fotoğraflar için arkadaşların “burası Türkiye mi?” diye soracak. Sen de bizim yaptığımız gibi cevabını hazırla 🙂

Caretta Carettalarımız Var Bizim!

caretta caretta

Yüzerken Caretta Carettalar ile karşılaşman mümkün. Onları fazla ürkütmediğin sürece beraber dalış yapabilir ve yüzebilirsin. Bu deneyim her zaman denk gelmeyecek cinsten.

Doğa Yürüyüşleri Olmazsa Olmazımız!

doğa yürüyüşü-trekking

Günü birlik Hiking ya da gün aşırı Trekking aktivitelerine katılarak, Likya Medeniyeti’nden günümüze kadar gelen bir çok tarihi kalıntıyı görebilir ve Tabiat Ana’nın eşsiz büyüsü eşliğinde Likya yolunda yürümeyi deneyimleyebilirsin. Yazın sıcak olur diyorsan kısa soluklu; finalinde deniz, kum, güneş olan parkurları yürüyebilir ya da doğa yürüyüşleri için en uygun olan İlkbahar ve Sonbahar aylarını tercih edebilirsin.

Tekne Turları ile Engin Deryaya Doğru!

tekne turları

“Ah o gemide ben de olsaydım, açık denizlere yol alsaydım” şarkı sözlerindeki gemi şüphesiz Kaş’taki gemi. Ah dememek için geldiğin zaman tekne turu yapmadan dönmemelisin. Tekne turları ile kara yolundan ulaşımın imkansız olduğu koylara, köy ve plajlara ulaşabilir; lezzetli yemekler ve sıradışı anlar eşliğinde keyifli bir gün geçirebilirsin.

Tekne yoksa Sea Kayak

Sea Kayak

Deniz suyunun berraklığı, hava sıcaklığının çok düşmemesi, denizinde ve sahillerinde bir çok tarihi kalıntıyı barındırması Kaş’ı gözde deniz kanosu öbür adıyla sea kayak merkezlerinden biri yapıyor. Kıyı alanlarının nefes kesici güzelliğini ve gözlerden uzak koyları görebilme imkanını sea kayak yaparak da yakalayabilirsin. “Sea Kayak (Deniz Kanosu) : Kol Kaslarına Güven” adlı yazımızı okuyarak deniz kanosu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsin.

Doğal ve Taze Ürünleri ile Cuma Pazarı

Kaş Cuma Pazarı

Köylülerin kendi doğal ve taze ürünlerini sunduğu Cuma Pazarı’nı kesinlikle kaçırmamalısın. Pazardan aldığın ürünleri istersen hediye olarak götürebilirsin ya da tatilini geçirdiğin daire ya da villa da afiyetle tüketebilirsin. Köy yumurtası, köy peyniri, köy tavuğu, bitki çayları say say bitmez. Tabii ki favorimiz olan enfes gözlemelerin tadına bakmadan mutlaka Cuma Pazarı’nın terketmemelisin.

Kadim Tarihi ile Likya Uygarlığı

Likya Medeniyeti

Kaş ve çevresinde Likya Uygarlığı’ndan günümüze kadar ulaşmış bir çok tarihi kalıntı ve antik kent bulunmakta. Eğer tarih meraklısıysan ve tarihi mekanlarda vakit geçirmeyi seviyorsan görmeden dönmemen gereken bir çok nokta sayabiliriz. Xantos, Patara, Phellos, Antiphellos, Myra antik kentleri ve civara yayılmış bir çok kral mezarı… Ziyaretinden önce bir gideceğin tarihi noktalar hakkında okuma yapıp ön bilgi de edinirsen, geçireceğin vakit unutulmaz olabilir.

Düşler Akademisi ile Düşleri Gerçekleştir!

Düşler Akademisi

Düşler akademisi engelli bireyler başta olmak üzere ötekileştirilen tüm bireylerin sanat ve spor yoluyla toplumsal hayata uyumunu sağlamak amacıyla kurulmuş bir köy akademisi. Çukurbağ köyünde bulunan Düşler Akademisini ziyaret ederek projeye katkıda bulunabilir, keyifli anlar geçirebilirsin. Ayrıca gönüllü olarak katılım sağlamayı da düşünebilirsin.

Meis’e Yakın!

Meis Adası

Meis adası Kaş’a 30-35 dakika uzaklıkta, nüfusu yaklaşık 300-500 kişi. 1-2 sıra ev ve butik otel dışında başka yerleşim yeri bulunmuyor. 1 gün içinde rahatlıkla gezebileceğin rengarenk, klasik Yunan mimarisi olan şirin bir ada. Meis’i, pasaportunu verip iki günde vize alarak günü birlik ziyaret edebilirsin. Meis hakkında daha fazla bilgi edinmek için “Meis Adası: Uyuyan Dev’in Aşkı” yazımızı okuyabilirsin.

Çünkü Biz Uçuyoruzzzzzz!

Yamaç Paraşütü

Kaş’ın muhteşem manzarasını ve kıyılarını kuş bakışı görebilmek için uçmayı seçebilirsin. 😉 Kaş bölgedeki ve Türkiye’deki en popüler Yamaç Paraşütü merkezleri arasında. Gökyüzünde 20-25 dakikalık gezinti ile yoğun şehir stresinden kurtulmak için mutlaka Yamaç Paraşütünü deneyimlemelisin. Daha fazla bilgi için “Yamaç Paraşütü : İnsanoğlu Kuş Misali” yazımızı okuyabilirsin. 

Kaş’ın Keyifli Ara Sokakları ve Uzun Çarşı

Uzun Çarşı

Tabii ki uzaktan anlatabildiğimiz kadar her şey. Bu ara sokakları görmeden; içinde yürümeden, sokakları saran sarmaşıkların ve begonvillerin uyandırdığı rahatlama hissini yaşamadan bizi tam olarak anlaman imkansız.

Uzun Çarşı’yı görmeden gitme demeyeceğiz çünkü kuvvetle muhtemel görmeden zaten gidemeyeceksin 🙂 Kentin göbeğinde yer alan Uzun Çarşı, Selçuklu mimarisinin örneklerine rastlayabileceğin, alışveriş yapabileceğin şahane bir lokasyon. Sokağın yukarı kısmında da M.Ö. 4. yüzyıldan kalma bir lahit mezar bulunur ve bu mezar adeta Kaş’ın simgesi haline gelmiştir. Dolayısıyla satın alabileceğin çoğu kartpostal ve resimde uzun çarşıya ve hemen dibindeki kral mezarına rastlaman mümkün.

Gün Batımları ile Hayatın Kendisi En Güzel Masal

Gün Batımları

Neredeyse Kaş’a gelen her iki kişiden biri bu şahane gün batımlarını fotoğraflamadan, karşısına geçip büyüsüne dalmadan dönmüyor. Günbatımlarımız meşhur! Şimdilik resimler ile idare et, geldiğin zaman gün batımlarını izlemek için epeyce vaktin olacak.

Gece Hayatı

Kaşta Gece Hayatı

Yaz tatilinin vazgeçilmezlerinden biri de tartışmasız gece hayatı. Hem sahil kenarlarında, hem de kent merkezinde bir çok bar ve restorant bulunmakta. Bu mekanların büyük bir bölümü sabaha kadar açık ve geniş müzik skalası ile beraber eğlence dozuna göre devam etmekte. Gece hayatını seviyorsan, keyifli vakitler geçireceğine emin olabilir ve dünyanın dört bir yanından bir çok yeni arkadaş edinebilirsin.

Unutmadan Çünkü FidoRento Kaş’ta 😉

Tabii ki FidoRento olarak Kiralık Yazlık yazlık villa ve daire seçeneklerimiz ile biz de Kaş’tayız ve öyle sanıyoruz ki FidoRento ile Kaş Tatili bir başka güzel.

Güneşin Ülkesi’nden Sevgilerimizle…