Bugün Kaş’tan, enfes bir atmosfere sahip Limanağzı’na gideceğiz seninle beraber. Çünkü FidoRento olarak; pırıl pırıl denizi olan Limanağzı’nda geçireceğin bir günün sana ne kadar iyi geleceğini çok iyi biliyoruz.

Eğer akvaryum gibi bir denize gireyim, güzel bir yemek yiyeyim, keyifle içeceklerimi yudumlarken şezlongumda kitabımı okuyayım diyorsan; Limanağzı tam sana göre. Ayrıca gün içinde Caretta Carettaları görme şansının yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var. Üstelik denizde gerçekleştireceğin bu keşfi istersen yüzerek, istersen koyda kiralayacağın kano ile de yapabilirsin.  

Öncelikle belirtelim; Limanağzı, Kaş’a geldiğinde mutlaka bir gününü ayırman gereken bir yer. Daha önce Kaş’a hiç gelmediysen ya da geldin ama Limanağzı’nı görme fırsatın olmadıysa, bunu bir yere not et. Gelip gördüysen neden bahsettiğimizi zaten çok iyi biliyorsundur.

Limanağzı Kaş

Limanağzı Nerededir?

Adından da anlaşıldığı gibi burası çok eskiden doğal liman olarak kullanılırmış. Antalya ile Fethiye körfezleri arasında yer alan yarımadadaki tüm diğer yerler gibi; Limanağzı da, bugün Teke Yarımadası olarak bilinen antik çağlardan kalma Likya Yolu üzerinde bulunuyor.

Likya Yolu, günümüzün modern asfalt yollarının aksine doğal patikalardan oluşuyor. Tarihte Likya ismiyle bilinen bu bölge, bugün meraklıları için bir yürüyüş rotası aynı zamanda. Likya denmesinin sebebi eskiden burada Likyalıların yaşamış olması. İşte Limanağzı, bu yürüyüş rotası içinde bulunan 3 km uzunluğunda oldukça keyifli bir yol. Hangi yaşta olursan ol hiç endişe duymadan rahatlıkla yürüyebilirsin. Zaten Limanağzı’na gitmek istiyorsan, deniz yolu dışındaki tek seçeneğin de bu. Tabi ki yaz aylarında yürümeni önermeyiz. Yürüyüş sezonu için en ideal zamanlar bahar ayları oluyor.

Limanağzı Koyu’na Nasıl Gidilir?

Yani ya taşların üzerine işaretlenmiş doğal patikayı takip ederek Likya Yolu’nda yürüyeceksin ya da Kaş Liman’ından kalkan tekneleri kullanacağın deniz yolunu tercih edeceksin. Karar tamamen senin. Ancak Likya Yolu’nda yürümenin nasıl bir his olduğunu merak ediyorsan, Büyükçakıl-Limanağzı rotası kesinlikle senin için çok iyi bir başlangıç olur. İşin en keyifli kısmı, antik yolda yaptığın bu yürüyüş sonrasında muhteşem bir deniz seni bekliyor olacak. Sırf o anki kavuşma anı için bile her şeye değer doğrusu.

limanağzı'na nasıl gidilir

Bu arada Limanağzı’na yürüyerek gittin diye, illa yürüyerek dönmen de gerekmiyor. Dilersen dönüşte yine tekneyle dönmeyi tercih edebilirsin. Sadece; eğer yürümeye niyetin varsa, ayağında rahat bir yürüyüş ayakkabısı olmalı ve yanına yeteri kadar su almalısın. Sonuçta kısa bir mesafe de olsa bölge sit alanı olduğu için yol boyunca karşına market ya da ihtiyacını karşılayabileceğin bir işletme çıkmayacak.

Limanağzı Limanı’nın Eski Adı Sebeda

Tabi burası Likya döneminden kalma bir şehir olunca eski bir ismi var elbette. Günümüzdeki diğer adı Bayırdır Limanı olan Limanağzı’nın eski adı Sebeda’ymış. Eğer Likya yolunu yürüyerek vardıysan, Limanağzı’na gelmeden önce Sebeda kalıntılarını görebilirsin. Deniz yoluyla gidersen de kayaların üzerinde denize bakan kaya mezarlarını fark edeceksin. Limanağzı yürüyüş rotasında, işte en son bu kaya mezarlarının önündeki halatlar yardımıyla aşağıya iniliyor. Buradan inerken manzara çok güzel ancak halatlara tutunarak inilse de kayalar dik olduğundan bazılarına zahmetli ve korkutucu gelebilir. Limanağzı’na daha rahat inilen biraz daha uzun bir yol var. İnmekte zorlanırsan eğer, sağdan sahile inen yol yerine; ayrıma geldiğinde; taşlara boyanmış, seni sola yönlendirecek Likya işaretlerini takip ederek uzun olan yoldan da gidebilirsin. Kırmızı beyaz boyalar sayesinde kaybolmazsın. Kırmızı boyalı çarpı işareti gördüğünde bu yanlış yolda olduğun anlamına geliyor. Üst üste çizilmiş kırmızı beyaz çizgiler varsa bir yol ayrımına gelmişsin demektir. Her yıl gönüllüler rotaları yürüyerek boyaları yeniliyor. İçin bu konuda rahat olabilir.

Yürürken yanından geçeceğin Bahtsız ve Kavgar adlı tepelerde bulunan kalıntıların gözetleme kulesi olarak yapıldığı söyleniyor. Bu sayede bu bölgede güvenli bir liman oluşturulmuş.

Etraftaki zeytinlerle yağ çıkarma işlemi yapılan küçük bir çiftlik yerleşimi söz konusu. Kalıntılar içinde lahitler, kaya mezarları, yağ çıkartma işlikleri ve sarnıçlar görülüyor. Ayrıca kayanın içine oturtulmuş bir Açık Hava Mabedi var. Deniz kıyısında ise depo olarak kullanıldığı tahmin edilen kalıntılar bulunuyor.

Limanağzı Hıdırellez Mağarası’na Nasıl Gidilir?

Limanağzı koyunda bulunan Hıdırellez Mağarası’na bu isim halk tarafından Hıdırellez zamanlarında ziyaret ettiği için verilmiş. Limanağzı koyunda gününü geçirirken istediğin zaman gidip bu mağarayı gezebilirsin. Eski dönemden kalma taş merdivenler sayesinde mağara içine kadar inilebilyor. Yalnız bu merdivenlerin küçük ve inişin biraz zahmetli olduğunu belirtelim.

Başlangıç noktasında tabela konmuş olsa da mağarayı bulmak zor olabiliyor. Bilen biriyle gitmek ya da önden iyice bilgi toplayarak yolun tam tarifini almak faydalı olacaktır. Mağaranın içinde yeraltı deresi akıyor. Dolayısıyla o bölümde tatlı su kaynağı var. Limanağzı’ndaki işletmeler temiz su ihtiyacını buradan elde ediyor.

Mağaranın manzarası ise şahane. Tüysüz yarasalar ve ayazmaları ile çok özel bir yer olan Hıdırellez Mağarası turistlerin oldukça ilgisini çekiyor. Bir şekilde yolu öğrenip, gidip görmeni öneririz. Verdiğimiz bazı detaylar kulağa ürkütücü gelse de, Hıdırellez Mağarası’nın büyüleyici bir atmosferi var. Beğeneceğini düşünüyoruz.

Limanağzı Koyu’na Tekne İle Nasıl Gidilir?

Limanağzı girintilerinde üç farklı koy bulunuyor. Karadan ya da denizden ulaşım çok zor değil ancak Limanağzı’nı bu kadar özel yapan en önemli özellik, açıkçası ulaşımın ha deyince olmaması. Yine de Kaş’a yakın ve kafa dinlenilebilen bir ortamı olduğundan fazlaca tercih ediliyor. Yüksek sezonda erken gitmediğinde tesislerde yer bulma sıkıntısı yaşayabilirsin.

Kaş merkezden kalkan tekne, Limanağzı’na vardığında sırayla koylarda bulunan tesislere uğruyor. Durduğu koylardaki tesislere gidecek yolcularını indiriyor. Dolayısıyla sen de hangisinde istersen dilediğin koyda tekneden inebilirsin.

Tesislerden birinin hemen yanından başlayan patika yoldan Likya Kaya Mezarları’na ulaşılabiliyor. Yani Likya yolunu yürüyerek inilen koylardan biri burası. Rahatlıkla söyleyebiliriz ki tüm gün boyunca vakit geçireceğin Limanağzı’nda hangi koyu tercih edersen et pişman olmazsın.

Yemeklerin ve denizin keyfine varabileceğin gibi, kano ile doya doya plajın keyfini çıkarabilirsin. Kaynak suyu geçtiğinden bazı koyların denizi biraz serin olsa da açıklara gidildikçe ılıklaşıyor.

Limanağzı’nın saklı ve korunmuş bir koy olduğunu söyleyebiliriz. Özel plajları, bungalovları ve taş odaları bulunan otel imkanı da olduğundan; tatilini tamamen burada geçirebileceğiniz gibi, günü birlik gelerek plajı kullanabilir, yeme içme hizmetlerinden yararlanabilirsin. Sonuçta Limanağzı’ndaki tüm koylarda plajlar berrak, turkuaz, pırıl pırıl, dalgasız bir denize sahiptir.

Sakinlik ve konfor arıyorsan, kocaman bir havuzun içinde gibi hissedeceksin çoğu zaman kendini. Bangır bangır müzik olmadığından, tamamen doğa ile başbaşalığı yoğun olarak hissedeceğin bu ortamda kendinden geçebilirsin. Dikkat et. 🙂

Son Olarak

Limanağzı’na ister yürüyerek ister tekne ile git, fotoğraf çekmek için sahip olduğun her şeyi yanında hazır et. Artık bu cep telefonu mu olur yoksa profesyonel bir makine ile mi yola çıkarsın o sana kalmış. Limanağzı’ndaki deneyimini kare olarak saklama dürtüsüne sık sık yakalanacağından kuşkumuz yok.

Kaş merkezden kalkan tekneler sık olduğu için, Limanağzı’na gün içinde dilediğin zaman gidebilirsin. Ancak öğleden sonraya bırakırsan bu cennet koyda geçireceğin zaman sana az gelecektir. Bizden söylemesi… 🙂