Deniz kayağı aynı zamanda deniz kanosu; göl, körfez ve deniz gibi sularda kürek çekme sporu için geliştirilmiş Eskimo kayığı, avcı teknesi olarak da adlandırılır. Görünüm olarak Eskimo kayaklarının aynısı diyebiliriz. Geçmişte bu kayığın birincil amacı hayvanları göllerde, nehirlerde ve denizde avlamaktı. Bu kayaklar bulundukları bölgeye göre (Grönland-Alaska gibi) gelişmiş ve çeşitlilik göstermiştir.

Neden Türkiye’de Deniz Kanosu?

deniz kanosu

Deniz Kanosunun Türkiye’de tercih edilen bir etkinlik olmasının sebebleri; güney sahillerinin deniz suyu, hava sıcaklığının çok düşmemesi ve ayrıca kıyı alanlarının nefes kesici güzelliğini ve gözlerden uzak koylarını görebilme imkanını sunuyor olmasıdır.

Kaş bölgesi birçok koya sahip olması nedeniyle deniz kanosu için çok elverişlidir. En popüler günü birlik turlardan biri de Kekova’da gerçekleştirilen deniz kanosu turudur.

Kekova Adası antik çağlarda büyük bir deprem geçirdiği için anakaradan kopmuş ve kentin büyük bölümü sular altında kalmıştır. Bu bölgenin büyük bir kısmında yüzme ve dalışa izin verilmemektedir.

Klasik Kekova gezintisinde; Kekova adasını, Tersane koyunu, Kekova Batık şehrini, suyun altındaki kalıntıları, kayaya oyulmuş oyukları, merdivenleri ve duvarlarıyla Simena’yı (Kale Köy) keşfedebilirsin.

Biraz turdan bahsedecek olursak kişiler deniz kanosu tercihinde özgür; 2 kişilik ya da tek kişilik kanolar tercih edilebiliyor. Kanolar hazırlandıktan sonra rehber tarafından teknik brifing verilerek kürek tutuşu, yön verme gibi konularda bilgi veriyor. Tur’a Üçağız’dan başlayarak 3km kadar kürek çekiliyor ve Kekova adası üzerindeki Tersane koyuna varılıyor. Kısa bir moladan sonra Batık Şehir’e ulaşıp kıyıdan giderek antik kalıntılar ile karşılaşılıyor. Bir yandan muhteşem turkuaz sularda kürek çekerken diğer yandan da Kekova batık şehrini en ince ayrıntısına kadar görebilme şansı mümkün oluyor.

Son olarak yaklaşık 1 km daha kürek çekilerek Kaleköy’e varılıyor ve dileyenler tarihi Simena Kalesini ziyaret edebiliyor. Bu kadar kürek çekmenin üzerine Simena’da yenilen öğle yemeği ile tekrar güç toplanıp dönüşe geçiliyor.

Kol kaslarına güvenen bu turu kaçırmasın. 🙂