Çalışma yaşamında, yasa gereğince çalışmaya ara verilen süreye tatil deniyor. Çalışmaya neden ara veriyoruz ki peki? Elbette tatil de amacımız eğlenmek ve dinlenmek. Hepimizin tatil anlayışı farklı farklı aslında. Kimimiz gezmek yani keşfetmek, kimimiz hiçbir şey yapmamak yani durmak, kimimiz doyasıya çılgınlar gibi eğlenmek yani delirmek ister tatilinde. Kaş’ta tüm tatil anlayışlarına uyan bir şeyler bulursun. Peki son zamanların favori tatil mekanlarından olan Kaş neden bu kadar çok tatilci tarafından tercih edilir oldu? Kaş’ta tatil neden başkadır? Gerçekten mi başkadır? Sorularını senin için yanıtladık ki bu sene tatilini planlarken Kaş aklına düşsün, ruhunu cezbetsin ve kalbine yerleşsin…Sırf trend olduğu için değil Kaş’ta başkalığı yaşarken tatil yapmanın tadına varmak için denemelisin diyoruz!

Havası farklı

kaş'ın havası farklı

Kaş’a vardığın ilk tatil gününde sersem gibi olursun. Nereden geliyor olursan ol! O bitmeyen yol seni bitirir adeta.

Kaş’ın müdavimlerindensen bu uzun yol bir meditasyondur. Her ne olursa olsun ardından yenileneceğin, tazeleneceğin, güzelleşip, dirileşeceğin bilinçli bir tükenme gibidir. Aklın, ruhun beden dışına doğru yolculuk eder aslında. Ruhun dinginleşir, aklın durulur, telaş biter. Kaş manyaklarının tatili bu bitmeyen yolda başlar. Sanki bir gün bile ayrı kalsan özlediğin sevgiline gider gibi gidersin aşk ile Kaş’a.

Ancak Kaş’a tatil’e ilk kez geliyorsan bu uzun yolda düşünür de düşünürsün. Acaba doğru bir tercih miydi? Tatilim zehir olmasa bari…Ama herkeste çok methetti…vs vs. İç sesin hiç susmaz, kalbinin ritmi değişir. Müdavimlerden farklı olarak bu uzun yol ilk kez Kaş’a tatil’e gelenlerin aklını başına, yüreğini de ağzına getirir. Bedende hapistir adeta aklın ve ruhun. Ancak uzun sürmez bu halin. Kaş’a daha yaklaşırken aklın başından gider, ruhun da bedenine sığamaz olur. O eşsiz doğa ve Akdeniz lacivertini görünce bir kuş gibi hafiflersin. Bir başka, bir değişik hissedersin kendini. Kıpır kıpır olur yüreğin. Sanki kanatların olsa uçarak gidecekmişsin gibi Kaş’a…

Havası başkadır Kaş’ın çünkü. Çeker seni. Bir derin nefes almaya gör, kapılırsın o havaya başkalaşırsın. Türlü çeşit hallerini keşfedersin kendinin. Kaş’a her gelmen başka bir macera olur bundan sonra. Bir tatilinde kendini kaybedersin bir diğerinde bulursun mesela. Bir tatlı huzur sarar seni Kaş’ta tatildeysen. Kimse kimseyi yadırgamaz, sorgulamaz Kaş’ta. Sen öyleysen öylesindir. Herkesi dostunmuş, arkadaşınmış gibi hissedersin Kaş’ta olduğun süre boyunca. Bir sevgi bir coşku kaplar içini anlamlandıramazsın. Hep böyle mutlu kalmak istersin tatil bitince de. Seni sana kavuşturur Kaş. Seni özgürleştirir.

Aşk kaçınılmazdır!

tatil kaş'ta aşk ile güzel

Kaş tatillerinde kurulan dostluklar arkadaşlıklar eşsizdir ve özeldir. Aşk ise kaçınılmazdır burada. Kaş havası ciğerlerine doldukça, kontrol edilemez ruh halin sebebi ile her an her saniye âşık olmak istersin. Gün batımına, bir şarkıya, bir bitkiye, doğaya, pizzaya bir kıza ya da bir balığa âşık olabilirsin. Delirdiğini düşünmezsin bile! Her şey öyle güzel, öyle doğal öyle basit ve olması gerektiği gibidir ki…Tüm bunlar aklını başından alır. Unutulmaz anılar biriktirirsin tatilinde. İnsanın özünü canlandırır ve harekete geçirir Kaş’ta tatil. Tatilde âşık olmaya hazır mısın? Aşkın o büyülü, tutkulu heyecanını yeniden yaşamak istemez misin?

Kaş’ta tatil başkadır

kaş tatili başkadır

Esnafı, yerlisi, köylüsü, yabancısı, turisti, müdavimi, kedisi, köpeği hepsi orijinaldir Kaş’ın.  Daha önce bulunduğun tatil beldelerinden farklı olarak burada sokakta yaşayan kediler köpekler pek bir mutludur mesela. Normal bir şey veya bir kişi yok gibidir Kaş’ta. Büyülü bir masal diyarında gibisindir tatilin boyunca. Restoranları, kafeleri, plajları, mağazaları, emlak ofisleri, barları hep kendine özgüdür. Hep bir hikayeleri vardır. Sanki sihirli bir değnek özgürlük ruhu dağıtmıştır Kaş’a. Çiçekler bile çılgınca renklidir. Begonviller, sardunyalar mis kokulu yaseminler, kapariler, narenciye ve zeytin ağaçları hiç ummadığın yerlerde çıkıverirler karşına. Dar sokakları, çarşısı, pazarı hep sürprizlidir. Düğünlere her zaman tüm Kaş Halkı davetlidir. Denize karışan kaynak suları sebebi ile plajların çoğunda su serindir. Sualtı dalış konusunda dünyanın önemli merkezlerinden biridir. Tatilinde huzur ve coşkuyu bir arada yaşatır sana Kaş.

Kaş küçüktür

Uzun Çarşı Kaş

Çok küçük kompakt bir tatil beldesidir Kaş. Her yere 5-15 dakika da gidebilirsin. Alışveriş merkezleri, lüks zincir mağazalar ve kafeler yoktur burada. Tatilde tanıştığın arkadaşlarınla sık sık karşılaşırsın. İnanılmaz keyifli olur ayaküstü kısa sohbetler. Tatil ’den ziyade sanki hep burada yaşıyormuşsun gibi hissettirir bir süre sonra bu durum. Bir kafede ya da plajda önceki gün alışveriş yaptığın bir esnaf ile muhabbete dalabilir ya da dalış eğitmenini bir barda dans ederken karşında görebilirsin. Disko, gece kulübü yoktur Kaş’ta. Her şeyin sadesi, özeli, yeterlisi vardır Kaş’ta. Aşırılar, abartılar, gösterişler ve en önemlisi stres olmaz Kaş’ta tatil yapanların hayatında. Plana gerek olmaz çünkü canın istediğinde her şey elinin altında ve yakınındadır. Öğleden sonra dalmaya mı karar verdin dalış teknelerinden birine binip gidebilirsin. Günübirlik bir Kekova turuna mı katılmaya karar verdin gece bar’a doğru elinde dondurman giderken rezervasyonunu yapabilirsin. Tatil kolaydır Kaş’ta. Telaşsız, plansız olabildiğin bir tatil ne güzel olurdu değil mi? Otelleri çoğunlukla butik, pansiyonları şirindir. Günlük kiralanabilen daire ve villa seçenekleri zengindir. Dev tatil köyleri veya otel kompleksleri yoktur Kaş’ta. Tatilini konsantre ve odaklı yaşarsın. Gezmeye, görmeye zaman kalır, 2-3 gün içinde Kaş’ın yerlisi gibi olursun. Bilmediğin mekân, duymadığın önemli bir haber kalmaz.

Kaş’ı sana ait hissedersin

kaş sana ait

Tatilde kısa bir süreliğine sahiplenirsin bu küçük, şirin, orijinalliği. Sıkı sıkı sarılasın gelir bu değişik güzelliğe. Senin olsun istersin Kaş. Her köşesini keşfedesin gelir. Tatilin eksik kalırmışçasına tüm sokaklarında yürümek istersin akşamları. Her plaja bir kere de olsa gitmek için delirirsin. Kaş’ın vardığın her noktası ayrı bir haz yaşatır sana çünkü. Bazen kalabalıktan kaçıp baş başa kalmak istersin Kaş’la. Tatilin son günlerinde bir hüzün kaplar içini sanki. Doyamazsın Kaş’ta tatile. Tatil’i ne kadar daha uzatabilirim diye hesaplar yaparsın. Gidesi gelmez insanın Kaş’tan.

İşte bu duyguları yaşayanlar Kaş Manyağı olur, dönmek zorunda kaldıkları büyük şehirlerde Kaş Kafası’nı yaşamaya yaşatmaya devam ederler. Her fırsatta bir geceliğine bile olsa, kış da olsa, fırtına da olsa, imkansız da olsa yine de Kaş’a, Akdeniz lacivertinin koynunda yatmaya kaçarlar. Sahiplendiğin için kimse ile paylaşmak istemezsin Kaş’ı normalde. Sadece en özellerini, en sevdiklerini Kaş’a getirirsin. Bu saatten sonra tatil artık sana bahane olur çünkü Kaş’ın havası şahanedir ve sen bunun farkındasındır!

Yani Kaş’ta tatil gerçekten de başkadır! Hele FidoRento ile bambaşkadır. Çünkü biz tatilden geriye mutlu, huzurlu dönmen gerektiğine kalben inanıyoruz. Senin tatildeki mutluluğunu, huzurunu biz başarı kriterimiz kabul ediyoruz.

Böylesine başka bir tatil deneyimlemek için haydi pılını pırtını topla ve Kaş’a doğru yola çık! Konaklama için Kaş’taki kiralık tatil villalarımızdan ve dairelerimizden dilediğini seçip rezervasyonunu tamamlamayı unutma 😉

Kaş hakkında daha fazla bilgi için “Neden Kaş?” yazımızı da okumayı unutma 🙂