Kaş’ta bir gün batımı sevdası

Hem gündüzü, hem de gecesi ayrı güzeldir Kaş’ın. Hangisi daha güzel desen, gündüzden geceye, geceden gündüze ihanet edip seçim yapamam. Ama şimdi içimden günbatımlarını satırlara dökmek geldi. Günbatımlarını dedim çünkü karadan ayrı, denizden ayrı güzel izlenir günbatımları Kaş’ta ve ben pek çok başka anda, günün pek çok başka saatinde olduğu gibi hep yeniden sevdalanırım Kaş’a günbatımlarında.

Kaş'ta gün batımı sevdası

Kaş Dejavu Bar’da gün batımı

Kaş’ta gün batımı deyince ilk akla gelen yerlerden biri yüzünü Kaş limanı ve Meis Adası’na dönmüş olan Kaş’ın en eski, en değişmeyen mekanlarından Dejavu Bar’dır. Her gün batımında bu güzel görseli kaçırmak istemeyen tatilciler ve hatta Kaş’ın yerleşik sevdalılarıyla dolup taşar Dejavu Bar. Çoğu zaman yer bulamadığın için biranı ya da tercihin olan diğer bir içeceği eline alıp ayakta ‘sarhoş’ olmaya razı olursun. ‘Sarhoş’ derken gün batımının yarattığı sarhoşluğu kastediyorum: kızıl, sarı hatta pembe ya da mor tonlarındaki göğe, denize yansıyan renkleriyle ve deniz suyunda adeta alevler yaratan yansımalarıyla kendinden geçirir seni Kaş günbatımları.

Kaş’ta gün batımı duygusallığı

Kaş günbatımları alır götürür beni benden, seni senden. Hayaller kurdurur ya da anılarını tazelettirir insana. Unuttuğun, unutmadığın pek çok anı düşer aklına. Bazen de sadece o anın tadını çıkarırsın.

Antiphellos Antik Tiyatro’da gün batımı

Antik Tiyatroda Gün Batımı

Kimi zaman da Antik Tiyatro’da batırmak ister insanın canı günün sonunu. Tiyatronun atmosferinde kendinden geçmek, dalıp gitmek ister. Kaparsın bir şişe şarabı marketten, hatta keyfini arttırmak için raflardan bir de şarap kadehi…Eh oldu mu tam olsun ama öyle değil mi… Salına salına yürürsün yarımada yolunun üstündeki sırtını dağlara dayamış, yüzünü denize dönmüş, zeytin ağaçları arasındaki Helenistik Dönem Tiyatromuza. Yüksek basamakları, sanırım 25-26 basamak, çıktığında bu çabaya değecek bir Kaş manzarasıyla karşılanırsın.

Kaş gün batımı köşesi

Evet artık olman gereken yerdesin. Kurul en beğendiğin köşeye, bekle günün yavaş yavaş solan yüzünün gün batımıyla yeniden kızarmaya başlamasını. Sana küçük bir tiyo verebilirim, antik tiyatroda en üst sağ köşe yani en güzel köşe çoktan kapılmış olmasın diye biraz erken gelmelisin bu şöleni izlemeye.

Kaş gün batımları her mevsim ayrı güzel

Kaş'ta gün batımı

Tabi unutma ki günler yalnız yaz aylarında batmaz. Sonbahar ve kış aylarında da , hele havada bulutların dansettiği günlerde, bir başka olur günbatımlarının gökyüzündeki şöleni. İnsan kah şair kesilir, kah yazar benim gibi…Bu defa havanın serinliği ve belki de hafif rüzgar saçlarını savururken yanında termosunda getirdiğin bir bardak çay, ya da sıcak bir kahve belki de bir şişe kanyak içini ısıtırken, sen de sarılırsın polarına, dayarsın sırtını antik taşlara ve başlarsın hayal kurmaya.

Kaş gün batımına antik bir pencereden bakmak

Resmi bilgilere göre 4000 kişilik seyirci kapasitesi olan, M.Ö. 1. yüzyıla tarihlenen Kaş Antik Tiyatro basamaklarında kimbilir kimler oturdu senden, benden önce, neler düşündüler, neler düşlediler, kimbilir kimler daldı gitti anılarına, kimler neşelendi ya da kimler hüzünlendi. Kimler şiirler yazdı, kimler şiirler okuyup romantik anlar yaşadı.

Kaş’ta her yer gün batımı

Meis'te gün batımı

Evet Dejavu dedik, Antik Tiyatro dedik ama yeter mi hayır yetmez. Kaş’ta bu muhteşem günbatımlarını nereden izlersen izle bu popüler mekanlarda aldığın keyiften daha azını yaşamayacağına emin olabilirsin. İster Marina’dan çimenlerin üstünden, ister limanda mendirekten,  ister Kaş’tan Antalya ana yoluna çıkıp kuşbakışı Kaş manzara alanından, ister zamanın adeta durduğu hissini uyandıran ve manzarasıyla kendini bir peri masalında hissedeceğin İzne’den, ister yarımadanın en ucundan denizin üstünden,  ister helikopter pistinden, ister Büyük Çakıl plajında kayalardan, istersen muhteşem manzaralı bir Fidorento evinin balkonundan…

Tekneyle salınırken Kaş’ın berrak sularında, günbatar ve kızıla boyanır ortalık

gün batımı tekneler eşliğinde

Kaş günbatımlarını bir teknedeyken izlemenin keyfinden bahsetmemek olmaz bu kadar yer saymışken. Bambaşka bir huzur verir insana teknede batırılan güneş.Teknen hafif hafif sallanırken suyun üstünde, herkes başka bir dünyadadır. Son derece romantik anlar yaşayabileceğin bu tekne turlarına limandan kalkan teknelerle çıkabilir, fondaki güzel bir müzik eşliğinde içeceğinin tadını çıkarabileceğin gibi, yemekli bir turu da tercih edebilirsin. Hatta kimi turlarda güneş sana hoşça kal demeden önce yüzme şansını kullanabilirsin.

Kaş gönlümde taht kurmuş neyleyim

Kaş'ta gün batımı

Tercih senin ancak Kaş günbatımları için hangi seçeneği seçersen seç , gördüğün düşsel güzellik hiç bitmesin isteyeceksin. Belki de sen gün batımı sarhoşluğundayken yavaş yavaş kalkma hazırlığına geçen arkadaşlarına ‘beni burada bırakın başka ihsan istemem’ diyeceksin. Ve hatta gün batımıyla aynı saatlerde yapabileceğin diğer şeyleri belki de  her gün erteleyeceksin. Saydığım tüm seçenekler ayrı ayrı deneyimlenmeyi hak ediyor gerçekten. Hadi o zaman her gün başka bir Kaş köşesinde gün batımı için yola çıkma vakti. Şanslıysan geldiğinde bir gün batımı karşılar belki de seni Kaş semalarında tıpkı bir kızılgerdan misali….