Fidorento olarak; Kaş’ta gezilecek yerler ile ilgili, villa ve daire kiralayan misafirlerimizin faydalanması için blogumuzu sürekli güncellemekte ve düzenli olarak yeni yazılar girmekteyiz. İstedik ki detayları yazılarımız haricinde de, Kaş’ta gezilecek yerleri kısa başlıklar halinde tek bir yazıda toparlayalım. Böylece bir anlamda Kaş rehberine ihtiyaç duyan herkes için yol gösterici olsun. Genel olarak temelde ihtiyacın olacak her konuya değindik. Yine de aklına herhangi bir soru takılırsa, lütfen yorumlara yaz ki en kısa sürede bu ihtiyacını giderelim.

Tarih Seviyorsan Kaş’ta Gezilecek Yerler

Patara Antik Kenti, Plajı ve Kum Tepesi

Kaş'ta gezilecek antik kent Patara Antik Kenti

Bir kere Patara Ören Yeri insanın ömründe mutlaka görmesi gereken çok özel yerlerden biri. Sadece dünyanın bilinen en eski fenerine sahip olmakla kalmıyor; dönemin demokratik yönetim anlayışını yansıtan parlamento binasının yanı sıra, dünyanın en yaşlı palmiye ağaçlarına ve antik tiyatroya da ev sahipliği yapıyor. Ayrıca Likya döneminde aktif olarak kullanılmış su kanalları, hamamları ve yerleşim yerleri hakkında fikir verecek bir yer.

Üstelik dünyanın en uzun kum plajlarından biri burada bulunuyor. Dolayısıyla Kaş’ta gezilecek yerlerin başında gelir Patara Plajı. Burada denizin ve güneşin keyfine doya doya varabileceğin gibi; Türk filmlerinde çöl sahnelerine mekan olmuş, efsanevi kum tepelerinde güneşi batırabilirsin. Tanıklık edeceğin bu manzaraya aşık olmaman işten değil.

Hele ki Ağustos ayında gerçekleşen Perseid Meteor yağmuruna denk gelirsen gökyüzünün bu enfes şölenini sakın kaçırma. Patara Antik Kenti’nde düzenlenen etkinlikler eski zamanlara büyülü bir yolculuk yapmanı sağlayacak.

Daha fazla bilgi için “Patara : Bir Yeşilçam Klasiği

Demre : Myra, Andriake ve St.Nicolas Kilisesi

Kaş'ta gezilecek yerlerden biri olan Myra Antik Kenti

Kaş’ın en güzel taraflarından biri etrafında gezilecek çok güzel yerler olması. Bu anlamda Kaş’a gelip de Myra Antik Kenti’ni görmemek olmaz. Myra Antik Kenti’nin bulunduğu, Kaş’ın sınır ilçesi olan Demre; hem Kaş’a yaklaşık 1 saat uzaklıkta, hem de Roma döneminin önemli limanlarından Andriake ve halk arasında Noel Baba Kilisesi adıyla bilinen dünya kültür mirası kabul edilen St. Nicolas Kilisesi’ne ev sahipliği yapıyor. Üstelik Demre öyle bir yer ki; günün bir kısmında onun tarihi dokusu keşfedebilir, arta kalan zamanını keyifli plajlarında değerlendirebilirsin.

Kaş’ta gezilecek en önemli yerlerden biri olan Demre’yi merak ettiysen ve bir an önce gitmek istiyorsan, lütfen Demre : Myra, Andriake ve St. Nicolas (Noel Baba) Kilisesi adlı yazımızı mutlaka oku.

Phellos Antik Kenti

Phellos Antik Kenti

Likya dönemindeki Kaş’ın antik adı Antiphellos’tur. Phellos kentinin karşısında deniz kenarında konumlanmasından dolayı bu ismi almış. Bir anlamda karşı Phellos denmek istemiş. Aynı zamanda Phellos “taşlık alan” anlamına geldiğinden, Antiphellos yani taşlık olmayan alan anlamında kullanılmış. Başlarda Phellos antik kentinin limanı konumundaki Antiphellos, zamanla liman kenti olduğu için daha önemli hale gelmiş ve Phellos’un pabucu dama atılmış.

İşte bugün hala o zamanlardan günümüze kalan bu kentin antik kalıntılarını gezip görebileceğin Phellos Ören Yeri, Kaş’a sadece 10. km uzaklıkta. Kendi aracınla gidebileceğin gibi, Kaş merkezinden kalkan Çukurbağ Köyü dolmuşları ile köyün yol ayrımında inip bir Antiphellos Likya Yürüyüşü gerçekleştirebilirsin. Yaklaşık 10-12 km’lik bu yürüyüş ile dönemin önemli şehirlerinden birisi olan antik kentin havasını daha iyi hissedeceksin. Neticede sen de tahmin edersin ki o dönemlerde araba yoktu. 🙂

Kaş’ta gezilecek en önemli tarihi yerlerden biri olan Phellos Antik Kenti hakkında söylenecek çok şey var. Phellos Antik Kenti : Tırmanmak Güzeldir yazımızı okuyarak daha fazlasını öğrenebilirsin.

Kekova, Kaleköy, Üçağız

Kaleköy'ün zirvesinden bakış

Kaş’a gelip de bambaşka bir dünya olan Kekova’yı görmek olur mu? Mutlaka bir gününü buna ayırmalısın. Karayolundan ulaşımı olmayan Kekova’ya; Kaş Limanı’ndan, ya da Kekova’ya daha yakın bir liman olan Üçağız’dan kolaylıkla gidebilirsin. Buralardan kalkacak olan günlük tekne turları; deniz molaları vererek seni Kaleköy (Simena Antik Kenti), Batıkkent ve Tersane Koyu’na götürecek.

Dolu dolu geçecek gününde; hem Kaleköy’de Haçlılar döneminde inşa edilmiş kaleye çıkabilecek, suyun altında kalmış Batıkkent’i ziyaret ederek berrak denizin içindeki tarihi yapıları izleyebileceksin. Hele Tersane Koyu’nda verdiğin yüzme molası sana çok iyi gelecek. Bu arada deniz kanosu yapmak istersen eğer, Kekova’nın büyülü ortamında bu hevesini giderebilirsin. Çok farklı bir deneyim olacağını söyleyebiliriz.

Sana bu kadarı yetmedi mi? “Kekova, Kaleköy, Üçağız“ yazımızda bölgeyle ilgili her şeyi anlattık.  Kaş’ta gezilecek yerler içinde burası seni heyecanlandırdıysa yazının tamamını okuyarak daha fazlasını öğrenebilirsin.

Uzun Çarşı ve Kral Mezarı

Kaş'ta gezilecek yer: Uzun Çarşı

Kaş’ın merkezinde bulunan; Selçuklu mimarisinin özelliklerine sahip Uzun Çarşı’da, mutlaka görmen gereken bir kral mezarı bulunuyor. Kaş’ın seçkin dükkanlarının bulunduğu bu sokakta dilersen alışveriş de yapma şansın var.

Aslanlı Lahit (Kral Mezarı)

Kaş’ın göbeğinde olduğu için; Uzun Çarşı yokuşunun başında bulunan Aslanlı Lahit Kaş’ta gezilecek yerler denince akla ilk gelen yerlerden biridir. Uğrak bir noktada konumlanıyor. Dolayısıyla onu görmeden Kaş’tan gitmen neredeyse imkansız. Hatta muhtemelen tatilin boyunca gece gündüz önünden birkaç defa geçeceksin.

Tarihsel olarak dönemin mimari ve öteki dünya anlayışını tüm detayları ile yansıtan, Kaş’ın simgesi haline gelmiş Aslanlı Lahit ile ilgili ayrıntılı bilgilenmek için “Aslanlı Lahit : Tarihte Bulunmak, Tarihte Konuşmak“ adlı yazımızdan faydalanabilirsin.

Xantos Antik Kenti

Xantos Antik Kenti

Likya’ya başkentlik yapmış Xantos Antik kenti; Kaş’ın beldelerinden biri olan Kınık’ta bulunmaktadır. Kaş’ta gezilecek yerler arasında yer alan Xantos, Dünya kültür mirası listesine yer almaktadır. Kaş’tan 45 km uzaklıktaki Xantos Antik Kenti’ni ziyaret ederek; dikme anıt mezarları görebilir, amfi tiyatroyu ziyaret edebilir, dönem halkının kullandığı yerleşim yerlerinde antik bir yolculuğa çıkabilirsin. Dönüşte yol üzerinde olduğundan Kalkan’a uğrayıp, sanki yurtdışına çıkmışsın duygusuna kapılacağın nezih ve sakin bir akşam geçirebilirsin.

Letoon Antik Kenti

Kaş’ta gezilecek yerleri tarihi bakımdan ele alınca, Fethiye’ye bağlı olan Letoon Antik Kenti’nden bahsetmeden edemedik. Kaş’a 50 km uzaklıkta olduğu için dönemin dini merkezlerinden biri olan Letoon Antik Kenti’ni ziyaret etmeden gitmek olmaz diye düşündük. Artemis, Apollon tapınakları, Roma Tiyatrosu kalıntıları, çeşme ve manastır bulunduğu Letoon tarihi açıdan seni epeyce doyuracak.

Yine de Letoon programı yapacaksan eğer; birbirlerine yakın olması dolayısıyla Xantos ve Patara antik kentleri programını da aynı gün içerisine alıp, hepsini bir günde gezebilirsin.

Kandyba Antik Kenti ve Çataloluk Köyü

kandyba antik kenti

Tarihi bakımdan Kaş’ta gezilecek yerler listemizde bir de henüz kazılmaya değer görülmemiş bir 22. antik Likya şehri bulunuyor. Kandyba Antik Kenti; Çataloluk köyünde, Kasaba Ovası’nın hemen üzerinde yer alıyor. Depremlerden fazlasıyla etkilenmiş olan Kandyba’nın, Likya Birliği döneminde mecliste 1 oy hakkı bulunduğu biliniyor.

Kaş’tan kendi arabanla bu özel yeri kolaylıkla ziyaret edebilirsin. Demre’ye doğru giderken; yol üzerinde Ağullu’yu geçtikten sonra OPET sağında kalacak şekilde karşına çıkan döner kavşaktaki dörtyol ağzıdan sola dönüp ve Felen Köprüsüne kadar Elmalı-Kaş yolunu takip ediyorsun. Felen köprüsünü geçer geçmez tam sola dönerek köy yoluna girip bu yol üzerinde düz ilerlediğinde; Çataloluk Köyü, Kandyba tabelaları karşına çıkacak. Bu tabelaları takip ederek köye varacaksın.

Kandyba hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsan buraya tıklayabilirsin.

Doğa Seviyorsan Kaş’ta Gezilecek Yerler

Uyuyan Dev

Kaş’ın adeta her bir taşı, her bir yanı hikaye dolu. Uyuyan Dev de işte Kaş’ın yamaçlarına konumlanmış bu taşlardan biri. Kaş’ta gezilecek yerler arasına sığdıramasan bile Kaş’ın merkezindeyken kafanı kaldırdığında her an onunla göz göze geleceksin. Deniz seviyesinden yaklaşık 600 metre yüksekliğinde olan Uyuyan Dev adını Uyuyan Bir Dev’e benzediği için almış. Buranın aynı zamanda mitolojik bir aşk öyküsü var. Bu hikayeye göre karşı kıyıdaki Meis adasının tepesinde de Uyuyan Dev’in aşkının yattığı ve bir gün uyanıp birbirlerine kavuşacakları söyleniyor. 

Doğa yürüyüşüne meraklıysa efsanevi manzarası olan Uyuyan Dev’e yürüyerek çıkıp, Kaş’ı kuşbakışı izleyebilirsin. Ama önceden uyaralım, Uyuyan Dev’e ulaşmadan önce dik ve yorucu bir parkur seni bekliyor olacak. Bizden söylemesi 🙂

Kaş’tan Uyuyan Dev’e nasıl çıkılır öğrenmek istiyorsan, “Uyuyan Dev’den Çukurbağ Köyü’ne“ adlı yazımızı okumanı öneriyoruz.

Çukurbağ Yarımadası

Çukurbağ Yarımadası

Çukurbağ Yarımadası, adı üstünde bir yarımada ve Kaş’a Kaş şeklini veren Kaş’ın en özel bölgelerinden biri. Dolayısıyla Kaş’ta gezilecek yerlerin başında geliyor. Merkeze sadece 4 km uzaklıkta. Kendi arabanla gidebileceğin gibi, merkezden kalkan minübüslerle de kolayla ulaşabilirsin.

Birbirinden güzel plajlarıyla, Likya Dönemi’nden kalma tarihi kalıntılarıyla, tatil evlerine ve butik otellere ev sahipliği yapan Çukurbağ Yarımadası; Kaş’ta tatil yapmak için de en iyi ve en keyifli konaklama seçeneklerine sahip. Burada yaşadığın günlerde tarih ve doğa ile iç içe olacağını söyleyebiliriz.

Limanağzı

Kaş'ta Gezilecek Yerler : Limanağzı

Kaş’ta gezilecek yerler arasında bir doğa harikası olan Limanağzı başı çekiyor. Dalgasız ve ılık denizi ile Kaş’ın en nefis koylarından biridir Limanağzı. Yalnız Limanağzı’na kara yolundan araçla ulaşım yok. Ya Kaş Merkez’den eski likya yolunu yürüyerek ya da Kaş Yat Limanı’ndan her yarım saatte bir kalkan tekneleri kullanarak koya ulaşabilirsin. Burada olduğun günlerde bir likya yürüyüşü deneyimlemek istiyorsan, bu güzergah çok keyifli. El değmemiş doğası seni bir yandan dinlendirirken, bir yandan da keyifli vakit geçirmeni sağlayacak.

Limanağzı ile ilgili daha fazla bilgi sahibi olman için Limanağzı: “Yürüyoruz, Yüzüyoruz, Dinleniyoruz”  yazısını hazırladık. Dilersen onu okuyabilirsin.

Gömbe

Kaş’ta gezilecek yerler içinde doğasıyla seni büyüleyecek ve adeta yepyeni hale getirecek Gömbe, yörük kültürü ile ünlüdür ve Kaş’a 70 km uzaklığındadır. Sedir ve çam ormanlarıyla çevrili bu köyü gezerken havan değişecek. Dağ özlemin ve temiz havaya ihtiyacın varsa, Gömbe’ye uğramadan Kaş’tan dönme deriz. Yerli ve yabancı turistler için doğa yürüyüşlerinin vazgeçilmez duraklarından biri olan Gömbe ile bu hasretini giderebilirsin.

Ama önce Gömbe hakkında detaylı bilgi verdiğimiz Gömbe : Sedir Ormanları ile Bezenmiş Kaş Yaylası yazımızı okumanı öneririz.

Gizli Kent & Saklı Kent

Her bir yanı ayrı bir cennet olan Kaş’ın gezilecek en güzel yerlerinden biri de Gizlikent ve Saklıkent bölgesidir. Günümüzde Kaş ve Fethiye merkezli safari turlarının bir parçası haline gelmiştir. Bu iki kanyon Kaş’ın belki de en etkileyici doğasına sahip nadir noktalarındandır. Ayak bileklerine kadar yükselen serin suyu gerçekten cennetteymiş hissi verir. Kaş’ta gezecek çok yer var sonuçta. Dolayısıyla eğer bu bölgeyi tatil programına sığdıramazsan Kaş’a mutlaka bir daha gelmelisin. Bunu çok net söylüyoruz.

O zaman daha ayrıntı bilgileneceğin, safari etkinliği ve ulaşım detaylarını da öğrenebileceğin “Gizlikent’ten Saklıkent’e : Safari” yazımızla seni daha da heyecanlandıralım mı? Ne dersin? 🙂

Elmalı

Temiz hava ve doğa deyince; Antalya’nın Kaş’a yakın ilçelerinden, onu çevreleyen dağları ile ünlü Elmalı akla geliyor. Kaş’ta gezilecek yerler arasında Elmalı, gününü doğa ile iç içe geçirebileceğin şahane bir yer. Üstelik yazın en sıcak aylarında buraya geldiğinde klimaya gerek kalmadan doğal bir şekilde serinlediğini fark edeceksin. Elmalı’da ayrıca tarihi Elmalı evlerini görebilir, dilersen Elmalı Müzesi’ni de ziyaret edebilirsin. Merkezde bulunan ilçenin simgesi haline gelen Kesik Minare’yi gördüğünde doğal olarak neden kesik olduğunu sorgulayacaksın. Cevabını oradaki halktan öğrenmeye ne dersin? 🙂

İzne

İzne'den Kaş

Kaş’a cennetten bakmak mümkün mü diye sorsalar? İzne’den mümkün deriz. Mümkün olmayan bir şey varsa, Kaş’a 700 metre yükseklikten bakma fırsatını yakalayacağın bu manzaraya aşık olmamak. O yüzden Kaş’ta gezilecek yerler arasına İzne’yi mutlaka sığdır. Sonra zaten geri kalan yaşamını Kaş’ta geçirmek isteyebilirsin. 🙂

Son yıllarda yoğun olarak hissettiğimiz hızla akan zamanın aksine, burada zaman sanki durur. İzne’den Kaş’ın eşsiz manzarasına bakarken, ağır ağır batan güneş ile beraber adeta spiritüel bir yolculuğa çıkabilirsin. Bu yolculukta; sedir ağaçları ve içinde şelaleler bulunan ormanlara komşuluk yapan İzne’nin esen yumuşak rüzgarı sana eşlik edecek.

Kaş’a Gelmişken

Meis Adası

Meis Adası

Eğer pasaportun varsa; Kaş’tan engin deryaya doğru baktığın zaman, gözüne ilk çarpan ve Kaş’ın manzarasına güzellik katan Meis Adası’nı Kaş’ta gezilecek yerler arasına almanı öneririz. Çünkü Yunanistan’a bağlı Meis Adası’na Kaş’tan vize alarak feribot ile sadece 20 dakika içerisinde ulaşabiliyorsun. Bu kadar kolay bir şekilde Bizans, Osmanlı ve Yunan mimarisinin doğa ile uyumlu rengarenk yapısını deneyimleyebilir ve sıcak Yunanlı halkının güler yüzlü misafirperverliğinden nasibini alabilirsin. İster yüzerek ister deniz kıyısında oturacağın işletmelerde denizin doya doya keyfini çıkarırken; deniz mahsülleri ile midene bir şölen yaşatman da cabası.

Oteller ve bir kaç sıra ev dışında pek yerleşim yeri bulunmayan Meis ile ilgili daha detaylı bilgi için “Meis Adası : Uyuyan Dev’in Aşkı” yazımızı okuyabilirsin.

Kalkan

Eskiden Antalya’nın İlçesi olan Kalkan, artık Kaş’ın ilçesi olan şirin bir tatil bölgesidir. Özellikle Kaş gibi Kalkan’da da villa turizmi epeyce popüler oldu. Patara Antik Kenti ve dünyanın en uzun plajlarından biri olan Patara Plajı’nın bulunduğu Kalkan’a, Kaş otogarından kalkan dolmuşlar ile yaklaşık yarım saatte ulaşabilirsin. Ayrıca alabalık ve doğasıyla meşhur İslamlar Köyü’ne, Kaş’ta gezilecek yerler açısından mutlaka çıkmanı öneririz.

Düşler Akademisi

Kaş'ta Gezilecek Yerler : Düşler Akademisi

Bir ışık ülkesi olan Kaş, aynı zamanda sanki bir düşler ülkesi. Öyle ki; Alternatif Yaşam Derneği AYDER tarafından gerçekleştirilen bir proje olan Düşler Akademisi’ne de ev sahipliği yapıyor. Çukurbağ köyündeki konumuyla doğayla iç içe bir atmosfere sahip olan ve eski ilkokul binasını değerlendiren Düşler Akademisi; toplumsal açıdan ötekileştirilen ya da ötekileştirme riski taşıyan bireyler için, doğa sanat ve sporu deneyimleyebilecekleri alternatif bir mekan. Tamamen gönüllülük esasıyla bu bireylerin topluma uyum sağlamasını amaçlarken; üretimi ve sürdürülebilirliği de proje sürecinin içinde bulunduruyor. Düşler Akademisi, bu özel nitelikli katılımcılarına; doğa, sanat ve spor aracılığıyla ortak bir yaşam eğitimi veriyor.

Kaş’ta gezilecek yerler arasına Düşler Akademisi’ni aldığında, o an orada bulunan gönüllü arkadaşlardan edineceğin bilgiler senin bu dünyaya daha umutla bakmanı sağlayacak. Ayrıca dilersen Kaş’ta olduğun süre içerisinde ya da sürekli olarak Düşler Akademisi’nde sen de gönüllü olarak yer alabilirsin.

http://ayder.org.tr/dusler-akademisi-kas/ adresini ziyaret ederek Düşler Akademisi hakkında daha fazla bilgi alabilir, nasıl fayda sağlayabileceğini bizzat iletişime geçerek öğrenebilirsin.

Cuma Pazarı

Kaş'ta Gezilecek Yerler : Cuma Pazarı

Vee günlerden Cuma ise, Kaş’ta gezilecek yerlerin başına Kaş Cuma Pazarı’nı almalısın. Çevre köylerden gelen köylülerin organik ürünlerini temin etme fırsatını yakalayacağından, böylece sevdiklerine Kaş’ta geçirdiğin ışıklı günleri anlatırken hediye olarak götürecek doğal bir ürün bulabilirsin. Tabii FidoRento’dan kiraladığın kiralık daire ve villalarda bu ürünlerin hepsini afiyetle tüketmezsen. 🙂

Ayrıca Cuma Pazarı ile ilgili ufak bir tavsiyemiz olacak. Pazara mutlaka aç karnına git ki, farklı çeşitli gözlemelerin her birinin tadına bak. 🙂

Kaş’ta gezilecek yerler yazımızın şimdilik sonuna geldik.

Güneşin Ülkesi Kaş’tan sevgilerimizle 🙂

Kaş’ta Gezilecek Yerler Dışında Dilersen Aşağıdaki Yazılarımızı Da Okuyabilirsin