Yaz denince akla en çok deniz tatili geliyor ama büyülü kasabamız Kaş söz konusu olduğunda her zaman denizden daha fazlası var. İşte bu yüzden FidoRento olarak her yerde benzerini bulamayacağın farklı bir aktive seçeneği önermek istedik bu yazımızla sana.

Kaş'ta ata binme

Kaş’ta bulunan, birbirinden güzel güzergahlı turlara sahip at çiftlikleri sayesinde; eğer dilersen ışığı ve kendine özgü doğası ile seni her an büyülecek bir ortamda Kaş’ta at binme keyfi yaşayabilirsin. Kaş’ta tatilini yaparken kafanı tamamen boşaltmak istiyorsan, samimi bir ortamda at binmek buna bire bir iyi gelecektir doğrusu. Ayrıca özgürlük ve dinginlik hissi için de mükemmel bir seçenek olduğunu düşündüğümüz için, bununla ilgili ihtiyacın olacak tüm bilgileri seninle paylaşmak istedik.

At Safari

Öncelikle Kaş’ta konaklarken at binmek için iki seçeneğin olduğunu belirtelim. Çünkü biri Çukurbağ köyünde, biri Patara’da olmak üzere Kaş bölgesinde iki at çiftliği bulunuyor. Her ikisinden de detaylı olarak bahsetmeden önce Likya bölgesinin özelliğini kısaca hatırlatalım ki, bu deneyimi yaşayacağın atmosfer ile ilgili kafanda az çok bir fikir oluşsun.

Likya Yolu

Likya Yolu, Fethiye’den başlayarak Antalya’ya kadar uzanıyor. Tarihte Likya adı verilmiş Teke Yarımadası olarak bilinen güzergah, çoğunlukla patika yollardan oluşuyor. Likya yolu antik bir bölgede olduğundan, eşsiz doğa manzaralarının yanında her an antik kalıntılar görmek mümkün. Daha çok yürüyüş için kullanılan bu yollar at ile gezildiğinde takdir edersin ki bambaşka bir keyif söz konusu oluyor.

İşte Patara ve Çukurbağ köyünde bulunan at çiftlikleri bu keyfi konuklarına yaşatmak için turlar düzenliyor. O yüzden at ile yapılan Likya Yolu üzerindeki geziler, Kaş’ta yapılabilecek aktivitelerin en cazip olanlarından biri. Üstelik Likya Yolu’nda at binme deneyimini yaşamak için daha önce ata binmiş olmak gerekmiyor. Yani daha önce hiç ata binmemişsen bunu hiç sorun etmene gerek yok. Tüm çiftliklerin tecrübeli sahiplerinin bu anlamda seni rahatlıkla at binme sürecine hazırlayacaklarından emin olabilirsin. Atlardan korkacağını düşünüyorsan bile bu duygunu sorun etmemeni öneririz. Her iki çiftlikte bulunan tüm atlar tam da bu iş için eğitildiğinden, daha önceden belirlenmiş rota üzerinde güvenle at sırtında ilerleyebilirsin. İçinde olduğun anın doya doya tadını çıkarttığında, hem hiçbir zaman unutmayacağın dakikalar yaşayacağını, hem de bu tecrübeyi en kısa zamanda tekrarlamak isteyeceğini düşünüyoruz.

Bu noktada belirtmekte fayda var, daha evvel hiç at binmemiş olanlar için, Likya Yolu üzerinde yol almadan önce çiftliklerdeki manejde at sürme denemeleri yaptırılıyor. Hazır olana kadar burada eğitim alınarak, tecrübeli eğitmenler tarafından ziyaretçilerine atlar hakkında bilgi veriliyor. Bu arada illa Likya Yolu üzerinde at binmen de gerekmiyor. Dilersen sadece manej içinde güvenli bir alanda sürme keyfiyle de at binme duygunu tatmin edebilirsin. Özellikle çocuklar bu şekilde vakit geçirmekten çok mutlu oluyor.

At binme her yaştan kesime hitap eden bir etkinlik. Atlarla kurulan bağın da verdiği etkiyle, at binme sonrası yenilenmiş bir duyguyla günü tamamlaman mümkün. Binişler kask ile gerçekleştirileceğinden, at sürüşünün başından sonuna kadar güven içinde olacağından kuşkun olmasın. Ayrıca atlar alışık oldukları güzergahı yavaş bir şekilde takip ettiğinden, günümüzün koşturmacasından sıyrılıp yavaşlığı çok başka bir boyutta deneyimleyeceğini söyleyebiliriz. Günün sonunda bölge hakkında bilgilenirken yaban hayat hakkında fikir sahibi olman da cabası olacak.

Kaş At Çiftliği

Kaş At Çiftliği, Kaş merkeze daha yakın konumlanmış olan at çiftliği olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü Kaş’tan kendi araban ile sadece 10 dakikada çiftliğin bulunduğu Çukurbağ köyüne çıkabiliyorsun. Araban yoksa da ulaşımı sorun değil. Merkezden sıkça kalkan minibüsler ile de kolayca ulaşabiliyorsun.

Kaş At Çiftliği’nin içinde bir de kır kahvesi var. Dolayısıyla beraber tatil yaptığın herkes at binmeyecek bile olsa, ilgisi olan at binerken geri kalanlar burada vakit geçirebilirler. Hatta çocuğun manej içinde at binmeyi öğrenirken, işletmenin sunduğu içecek ve atıştırmalıklarla içinde bulunduğun çiftlik ortamının keyfini çıkararak bu zamanı değerlendirebilirsin. Bunun için özellikle sabah ya da akşam saatlerini tercih etmeni öneriyoruz.

At safari turuna çıkmayı düşündüğünde ise yaklaşık 2,5 saatlik bir tura katılacağını hesaba katmalısın. At safari turu, (maksimum altı kişi olmak üzere) birkaç kişi olarak gerçekleştirilebileceğin gibi, sadece iki kişi olarak da bu geziyi yapman mümkün.

Kaş’ın meydanından göreceğin, belki önceden efsanesini bildiğin Uyuyan Dev’i atla gezme fırsatını yakalayacağın bu yolculuk; asfalt yola girmeden, sadece doğa içinde yapılıyor. Kaş tepesinde bulunan Uyuyan Dev kayalıkları Kaş At Çiftliği’ne 1 saat uzaklıkta. Yani başlar başlamaz 1 saat boyunca at sürüşü yapılıyor olacak. Uyuyan Dev kayalıklarına varıldığında bir mola verileceğinden, burada Kaş’ı tepeden seyredebilme şansını yakalayacaksın. Yarımada, Limanağzı, Meis görüntülerine sahip bu noktanın eşsiz bir manzarası olduğunu bilmiyoruz söylemeye gerek var mı? Yalnız fotoğraf çekmeye doyamayabilirsin onu şimdiden söyleyelim.

Daha sonra da yine çiftliğe dönüş için 1 saat daha at binerek sürüşünü tamamlayacaksın. Bu arada dilersen buraya kadar gelmişken Kaş At Çiftliği’ne sadece yürüme mesafesinde olan Düşler Akademisi’ne de uğrayabilirsin. Eğer daha önce gitmediysen, tamamen gönüllülerle sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştiren akademinin arazisinde gezerken hissedeceğin maneviyat duygusu at binme tecrübeni daha da üst seviyelere çıkaracaktır. Bunun için önceden randevu almasan da, gönüllü çalışanlar eşliğinde Düşler Akademisi’nin yaptıklarıyla ilgili bilgilendirileceğinden kuşkun olmasın.

Kaş meydanından çiftliğe ulaşımını rahatlıkla temin edecek At Safari Turu düzenleyen firmalar bulabileceğin gibi; fiyat ve tur bilgileri için 0242 839 53 61, 0537 665 08 04 numaralarından direk kendin de Kaş At Çiftliği yetkililerine ulaşabilirsin.

Patara At Çiftliği

Patara At Çiftliği, Kaş merkeze daha uzak olsa da yine çok güzel bir alternatif. Çünkü Gelemiş Köyünde bulunan çiftliğin Patara’yı içine alan bambaşka güzellikte bir turu var. Bu turdaki at gezisi; uzunluğuyla meşhur Patara plajında, efsane duygulara gebe bırakan kum tepelerinde ve yine Likya yolu üzerinde gerçekleşiyor. Altın sarısı kuma sahip Patara sahilinde at sırtında ilerlerken alacağın keyif benzersiz olacaktır. Anlayacağın bulunduğun konuma uzak gelse bile; Patara At Çiftliği’nin öyle güzel bir rotası var ki, asla kaçırmak istemezsin. Düşünsene bir yandan antik kenti at sırtında gezecek, bir yandan da tarihi yapıları inceleyeceksin. Bir de üstüne üstlük Caretta carettaların yuva yaptığı bir bölgeden geçerek kum tepelerini aşacak ve nefis bir gün batımına şahit olacaksın.

Bu arada dilersen sabah da gerçekleştirebilirsin bu turu. Çünkü Patara At Çiftliğindeki yaklaşık 18 kilometrelik parkurlu turlar her gün olmak üzere sabah ve akşam üstü yapılıyor. 2,5 saat süren etkinlik, her gün sabah 7.30 ve akşamüstü 16.30’da başlıyor.

Belki de şu ana kadar Patara plajını sadece denize girip ve şezlongta güneşlenerek deneyimledin. Artık değişiklik istiyorsan geç kalmış sayılmazsın. Patara plajını at üzerinde görmek için tek yapman gereken 0532 477 52 03 telefonundan Patara At Çiftliği yetkilerine ulaşmak.

Bütün bunları okuduktan sonra kararsız kalıp her iki çiftliğin de turlarını deneyimlemek istersen hiç şaşırmayız doğrusu. 🙂