Kaş’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bir başka kutlanır. Hem de bambaşka. Buna birazdan geleceğim ama önce Cumhuriyet Bayramı’nın benim için anlamından biraz bahsetmek istiyorum.

Vatanına düşkün, ülkesinin tarihi geçmişine saygısı olan ve yaşadığı toprakların kıymetini bilen herkes gibi, elbette Cumhuriyet’in ilan edildiği 29 Ekim tarihi benim için de çok kıymetli. Fakat Cumhuriyet Bayramı kutlaması denildiğinde içimde bundan daha fazlası var.

Kaş'ta 29 Ekim Kutlamaları

Ortaokuldayken okulun korosundaydım. Ekim ayı geldiği zaman, korodaki arkadaşlarımla birlikte bütün ay boyunca bazı derslerden muaf olur; İstanbul’daki tüm okulların katıldığı, Taksim’de gerçekleşecek Cumhuriyet Bayramı özel töreni için provalar yapardık. 29 Ekim günü geldiğinde de; akşama doğru Kartal’da olan okulumuzdan, büyük bir otobüsle öğretmenlerimizin eşliğinde Taksim’e taşınırdık. Okul zamanı bile giymeyi sevmezken, okulumu temsil ettiğim için olacak, tatil günü olmasına rağmen 29 Ekim günü formayla dolaşmayı severdim.

Üstelik çocuk yaşta gece vakti Taksim’e gitme şansım olması bir başka heyecan duyduğum kısımdı. Kartal’dan Taksim’e uzun bir yol olduğu için otobüste giderken geçirdiğimiz eğlenceli saatler de bir başkaydı doğrusu. Diğer okullardan gelen yaşıtlarımızla Taksim meydanında hep bir ağızdan söylediğimiz ortak marşlar beni çok mutlu ederdi. Bunca yıl sonra şimdi bile Harbiye Marşı’nı duyduğum an kalbim daha hızlı atmaya başlar. Onuncu yıl marşını ise sabaha kadar söyleyebilirim.

Kaş’ta Cumhuriyet Bayramı

Yedi yıl önce, Kaş’a taşınmadan önce yani, tesadüfen 29 Ekim tarihinde Kaş’ta bulunma şansım olmuştu. Kaş; çocukluğumdan beri bildiğim ve gördüğüm, zaman zaman tatil yaptığım bir yazlık beldeydi. Buna rağmen daha öncesinde Kaş’ta Cumhuriyet Bayramı’nın büyük bir coşkuyla kutlandığını hiç duymamıştım. Küçük bir sahil kasabasında böylesine özel bir kutlama olacağı da aklımdan geçmezdi doğrusu. O gün içinde bulunduğum atmosferden gerçekten çok etkilenmiştim. Zaten ondan sonra da ne yapıp edip her sene 29 Ekim’i mutlaka Kaş’ta geçirmeye çalıştım. Kızım doğduktan sonra gece eğlenme kısmına kalamasam da, her sene saat 19.30’da başlayan Fener Alayı’nı hiç kaçırmadım.

Kaş'ta 29 Ekim

Kaş’ta 29 Ekim Sabahı

Bu sene 28 Ekim sabahından başladık biz Cumhuriyet kutlamalarına. Çünkü kızımın gittiği kreş, tam da 28 Ekim sabahı Kaş meydanında özel bir tören gerçekleştirecekti. Haliyle ben de yıllardır Cumhuriyet Bayramı’na özel olarak sakladığım, üzerinde Türk bayrağı olan kırmızı tişörtümü giyerek, sevimli yavrularımızın törenine katıldım. Aslında bu kadar küçük yaşta (kızım Duru daha dört bile olmadı), o gün yaşadıklarının onların üzerinde olumlu etkiler bıraktığını söyleyemeyeceğim maalesef. Hatta aksine, katıldıkları tören olumsuz bir duygu bile kazandırıyor olabilir.

Çünkü kızım Duru bir süre ağladı ve kucağıma gelmek isteyerek böylesi bir ritüele eşlik etmeyi epeyce bir süre reddetti. Artık birbirlerinden gördükleri için mi bilmiyorum başka arkadaşlarında da benzer durum yaşandı. Ne zaman ki yürüyüş merasimi ve Duru’nun iştirak etmesi gereken mecburi tören bitti, benim kızımın yüzünde güller açmaya başladı. Oysa bir gün sonra katılacağımız Fener alayında, büyük bir kalabalığın içinde yürümesine rağmen hiç de mutsuz olmadığını görünce şöyle düşündüm. Kesinlikle her şey gerçek anında yaşanırken güzel.

O zaman gelelim gerçek kutlamanın yapıldığı 29 Ekim sabahına. Pek çok bölgede olduğu gibi, 29 Ekim sabahı; Kaymakam, Belediye Başkanı, Garnizon Komutanı başta olmak üzere resmi görevlilerin, Kaş okullarının, Kaş halkının ve Kaş’a gelen turistlerin katıldığı resmi tören gerçekleşti. Bu arada Kaş’ın merkezinde bulunan tüm törenlerin ve etkinliklerin yapıldığı meydanın adı Cumhuriyet Meydanı’dır. Trafiğe kapalı bu meydanda güzel bir Atatürk Anıtı bulunur.

Her sene olduğu gibi bu sene de, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı 96. yıldönümü kutlamalarında; Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle Atatürk anıtına çelenk bırakıldı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı derken, sonrasında şiirler okundu ve bunu marşlar takip etti. Kaş Merkez Ortaokulu halk oyunları ekibi Teke yöresi halk oyunlarını oynadı. Kaş Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin sunduğu gitar dinletisinin ardından; düzenlenen şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Son olarak resmigeçitle tören sona erdi.

Geç Gelen Haber

Cumhuriyet’in ilan edildiği 1923 yılında Kaş çok sapa bir yerde olduğu için, haberi birkaç gün geç gelmiş. Hatta öyle ki, söylenenlere göre Cumhuriyet’in ilanı ülkede en son burada duyulmuş. Geç olsun güç olmasın denir ya hani, Kaş’ın o da hesap olmuş sanırım. Çünkü yıllardır burada büyük bir coşkuyla ve aylar öncesinden hazırlığı başlanan bir organizasyonla Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor. Özellikle bu kutlama için sadece yakın çevredeki kasabalardan değil, neredeyse 3 saatten fazla uzaklıkta olan Antalya’dan, Ankara’dan ve hatta İstanbul’dan Kaş’a 29 Ekim turları düzenleniyor.

Kaş dalış noktası olarak oldukça cazip bir bölge olduğu için Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak amacıyla gelenler, böylece deniz ve dalış imkanlarından da bolca faydalanmış oluyor. Bu anlamda Kaş’ın denizinin ve Likya güneşinin, Kaş’ı ziyaret edenleri mutsuz etmeden ağırladığını belirtmem lazım. Tam da o günlerde denize girmiş biri olarak, deniz suyunun hala çok soğuk olmadığını ve güneşin çok güzel ısıttığını söyleyebilirim. Hatta şemsiye ve güneş kremleriyle korunmak zorunda olmadan, deniz kenarında uzun süre oturabilmenin keyfini yaşayabiliyorsunuz. Bu da bir başka güzel oluyor doğrusu.

Kaş’ta Yaz Sezonuna Veda Gecesi

29 Ekim tarihi bir yandan Kaş’ta sezon kapanışı yapılacağı anlamına geliyor. Yani bütün yaz sezonu boyunca; yedi günün hemen hemen her günü, gece gündüz demeden çok ağır şartlarda çalışan turizm sektörü için de final gecesi bu gece aynı zamanda. Böyle olunca ister istemez sektörde çalışanlar için bu özel gün bir anlamda veda partisine dönüşüyor. 

29 Ekim günü eğer ki çarşıya inerseniz, her yerde daha sabahtan hummalı bir çalışma başladığına şahit olabilirsiniz. Öncelikle artık bir adet haline gelen yemekli ve konserli kutlamanın yapılacağı Cumhuriyet Meydanı masalarla doldurulur. Doğrusu sadece meydanla da kalınmaz. Uzun Çarşı’nın daracık sokakları orada bulunan işletmeler tarafından yine masalarla donatılır.

Kaş’ta Fener Alayı İle Başlayan Şenlik

Saat 19.00 olduğunda otogarın olduğu meydanda toplanmaya başlar insanlar. Çünkü 19.30’da, buradan Kaş meydanına kadar sürecek olan Fener Alayı başlar. Yıllardır Kaş’ta oturmama rağmen, Fener Alayı’na giderken hiçbir zaman evden bayrağımı alıp çıkmadım. Çünkü Fener Alayı’na katılmak için gelenlere burada mutlaka bayrak dağıtılır. Üstelik bunun için beş kuruş para alınmaz. Tabi biz o bekleyişte illa ki tanıdıklarımızla, sevdiklerimizle rastlaşır, yürüyüş başlayana kadar ayaküstü sohbet ederiz.

Kaş'ta 29 Ekim Kutlamaları

Bu sene kızımla birlikte yürüyerek katıldık Fener Alayı’na. İstanbul’dan ortaokul arkadaşlarım sırf Cumhuriyet Bayramı’nı kutlamak için birkaç gün öncesinden Kaş’a gelmişti. Onlar Kaş’ın bu özel gününü dolu dolu yaşasınlar diye, meydandaki masalardan birini ayırtarak yemekli eğlenceye katıldık. Meydanda bu şekilde Cumhuriyet’i kutlamayı özlemişim doğrusu.

Bu sene farklı olarak, yıllarca aynı okulun bahçesinde her Pazartesi İstiklal Marşı’nı okuduğum arkadaşlarımla birlikte saygı duruşunda bulunduğumu fark edince değişik bir duygu kapladı içimi. Yıllar sonra yine bir araya gelmiştik ve Kaş gibi doğduğumuz, büyüdüğümüz İstanbul’dan çok uzakta bir yerde; Atatürk ve arkadaşlarının bize emanetini göğüs kafesimizde hissederek İstiklal Marşı’mızı söyledik. Gerçekten bir kez daha o an Kaş’ta olduğum için çok mutlu ve şanslı hissettim kendimi. Bu mutluluk bütün gece boyunca devam etti. Arkadaşlarımla birlikte meydanda gerçekleşen konser eşliğinde coşkuyla dans ettik ve çocuklar gibi eğlendik.   

Sonuçta benim için her ne kadar bambaşka bir anlamı olsa da, Cumhuriyet Bayramı’nı Kaş’ta geçirdiğinizde; bütün gece nereye giderseniz gidin, coşku içinde bayraklarıyla eğlenen insanlar görürsünüz. Bu manzara karşısında gurur duymamanız, vatan sevgisiyle dolmamanız imkansız. Bunu mutlaka yaşamanız lazım.

29 Ekim için Yerinizi Şimdiden Ayırtın

Bu özel gün için şunu söylersem, hiç de abartmış olmam: “Türkiye’de en güzel Cumhuriyet Bayramı Kaş’ta kutlanır.” O yüzden ne yapın edin, hayatınızın en az bir Cumhuriyet Bayramı’nı Kaş’ta kutlayın.

Hatta o bayram neden 2020 yılının 29 Ekim’i olmasın ki? Ben şahsen rezervasyonların çok önceden dolduğu bu tarihi iyi değerlendirmenizi öneririm. Deneyimli kadrosuyla FidoRento’nun sizi bu konuda en doğru şekilde yönlendireceğinden kuşkunuz olmasın.

Eğer ki böyle bir karar verirseniz, 29 Ekim tarihinde Kaş’ta olmaktan hiç pişman olmayacaksınız. Aksine her anlamda sizi mutlu edecek bir deneyim kazanacaksınız Bir kere deneyimledikten sonra da her sene de katılmak isteyeceksiniz. Benden söylemesi…