Kaş Yat Limanı, Kaş’a gelip de görmeden gitmemeniz gereken yerler arasında değil, zaten görmeden gidemeyeceğiniz yerler arasında yer alıyor. Kaş’a gelen insanların neredeyse hepsi yat limanına uğramadan, kayalara uzanıp yıldızları izlemeden, deniz fenerini görmeden dönmüyor. Uğramayanlar da Kaş şehir merkezindeki denizi gören tatil evlerinden uzaktan da olsa limanın eşsiz manzarasını seyre dalıyor.

Kaş Yat Limanı

Kaş kıyılarının girintili çıkışı oluşu sonucunda oluşan doğal koylar sadece tur aktiviteleri için değil, tekne ve yatlar için de doğal liman olma özelliğini barındırıyor. Kaş Yat Limanı 50’den fazla tekneye, yelkenliye, yata ve gulete ev sahipliği yapıyor.

Bir Kültür Biçimi Olarak Kaş Yat Limanı

Yat Limanı'nda Tekneler

Kaş Yat Limanı Kaş’ta yaşayanlar ve Kaş’a tatile gelenler için bir kültür biçimidir. Hızlı ve güzel geçen Kaş gecelerinin final, gün batımlarının başlangıç durağıdır. Sakinleşmek için tek başına gittiğin limanda kayaların üzerinden kıyı boyu yürüdükten sonra eşsiz Akdeniz ve Meis adası manzarasına dalmaktır. Arkadaş grubunla isen belki de saatlerce sürecek sohbet sırasında geçen vaktin farkına varmamaktır. Yat Limanı, kayalara uzanıp yıldızları izlemektir. Kayan yıldız olduğu zaman; gerçekleşip, gerçekleşmeyeceğini umursamadan dilek tutmaktır. Çünkü belki de dileklerin en güzeli şuan Kaş’ta olmaktır.

Kaş Yat Limanı Nerededir?

Kaş Yat Limanı Nerededir?

Kaş’ta iki tane liman bulunmaktadır. Bunlardan biri Kaş Marina diğeri ise yazıda anlatmakta olduğumuz Kaş Yat Limanı’dır. Yat Limanı şehir merkezinde bulunur. Herhangi bir giriş çıkış kısıtlaması olmadan özgürce ziyarete açıktır. Yat limanı, Kaş Meydanı’nda yüzünü denize döndüğün zaman karşında kalır.

Limanda Yapılabilecek Aktiviteler ve Mekanlar

Tekne Turları

Limanda yapabileceğin aktivitelerin başında günlük tekne turları geliyor. Tekne ya da yat kiralayarak izleyeceğin rotayı özelleştirebildiğin gibi, anlık düzenlenen tekne turlarına da katılım sağlayabiliyorsun.

Kaş’ta Dalış

Liman aynı zamanda Kaş’taki dalış teknelerine ve sualtı kulüplerine de ev sahipliği yapıyor. Buradan açılan dalış tekneleri ile Kaş’ın eşsiz sualtı zenginliğini keşfetme şansına sahip oluyorsun. Kaş’ta dalış hakkında daha fazla bilgi için “Büyülü Bir Dünya: Kaş’ta Dalış” yazımızı okuyabilirsin.

Restaurantlar ve Barlar

Liman’da keyifli vakit geçirebileceğin restaurantlar ve boat barlar bile bulunuyor. Boat barlar ve restaurantlar belirlenen saatlerde denize açılıyor. Bir taraftan eğlenirken öbür taraftan Akdeniz açıklarının tadını çıkarmış oluyorsun.

Deniz Feneri

Deniz Feneri

Liman deyince fenersiz olur mu? Önünde resim çektirmeden dönmeyeceğin bir de feneri var limanın. Fener, limanın havasına ve samimiliğine güzellik kattığı gibi her gün gelip geçen onlarca tekneye de yol gösterici oluyor.

Bu blog yazısında Kaş Yat Limanı’nı, limanın ruhunu ve yapılabilecek aktiviteleri anlatmaya çalıştık. FidoRento’dan tatil evini kiralamayı ve Kaş’a geldiğin zaman Yat Limanı’nı ziyaret etmeyi unutma 😉

Güneşin Ülkesi Kaş’tan sevgilerimizle.