Bahar gelmiş, yaz kapıya dayanmışken eminim sen de  tatil planları yapmaya çoktan başladın bile. Yeryüzü cenneti diyebileceğimiz Kaş sence de nokta atışı olmaz mı senenin ilk tatili için.  23 Nisan’ı haftasonuyla birleştirmeye ne dersin?

Bu yazımızda Kaş’ta ne yenir? Ne içilir? sorularının şimdiye kadar hiç duymadığın yanıtlarını paylaşacağız.

Kaş'ta ne yenir, ne içilir

Kaş’ı Vazgezçilmez Yapan Ne?

Bozulmamış doğası, doğallığı, tatlı suların karıştığı tertemiz serin suyu, koyları, plajları, yürüyüş rotaları, çevresinde bulunan antik kentler, dalış noktaları, yamaç paraşütü, kano sporu ve yakın çevrede yapılabilen rafting sporu gibi etkinlik olanakları, yaz sezonunda hergün kalkan feribotlarla 25 dakikada ulaşılabilen Yunan Adası Meis seferleri Işığın Ülkesi olarak bilinen Likya Bölgesi’nin günümüzdeki baş kahramanı diyebileceğimiz Kaş’ı vazgeçilmez yapan nedenler arasında sayılabilir.

Evet Ama Yetmez mi Dedin?

Tam da bu noktada, sıraladığımız nedenler  arasına Kaş yemeklerini eklemez, Kaş’ta ne yenir, ne içilir anlatmaz isek, yeme içme konusunda hem göze hem mideye hitap eden Kaş lezzetlerine, Kaş yemeklerine  haksızlık etmiş oluruz. Ayrıca, sence de hemen hemen tüm dünya vatandaşları için tatilin vazgeçilmezlerinden ve hatta bazen en üst sıralarda yer alan nedenlerinden biri de gidilecek yerin yeme-içme kültürü ve lezzetleri değil midir? Kaş’ta ilk tatilini yaptıktan sonra, Kaş lezzetleri ve Kaş yemekleri  hakkında ne kadar haklı olduğumuzu anlayacaksın.

Kaş Mutfağı

Tipik Akdeniz yemekleriyle bezenmiş, Kaş’a geldiğinde deneyimleme olanağını bulacağın ve tadı hep damağında kalacak olan Kaş lezzetlerinin ve Kaş yemeklerinin çoğu sebze ve otlar, zeytinyağlı yemekler, deniz ürünlerinden oluşmaktadır. Tipik bir Akdeniz yöresinden beklenen de bu değil midir?

Kaş Lezzetlerine ve Kaş Yemeklerine Geçmeden Önce

Sabırsızlandığını görür gibiyiz. Ama Kaş’ı ilk kez ziyaret edecek olanlar için, Kaş lezzetleri ve Kaş yemeklerinin ayrıntılarına geçmeden önce Kaş’ın nerede konumlandığı, nasıl ulaşıldığı ve çevresinde hangi kültürel zenginlikleri barındırdığı konularında birkaç cümle kurmak yararlı olacaktır. Bu yazımızın ana başlığı olmadığı için seni ve bilenleri sıkmadan çok ana hatlarıyla değineceğiz.

Kaş ve Komşuları

Akdeniz’in en büyük ili olan Antalya’ya bağlı toplam 19 ilçeden biridir Kaş. Kaş  ilçemizin çevresine baktığında kuzeydoğusunda Elmalı ilçesi ile doğusunda Finike ilçesi bulunur. Kuzey komşusu ise Muğla ilidir. Antalya merkeze mesafesi 187km olan ilçeye ulaşım için, en hızlı seçenek olan, havayolunu kullanacak olursan havalimanından Kaş merkeze gelmek için 200km’lik bir yol yapman gerekir. Bununla birlikte, Muğla ili Dalaman havalimanı ile mesafesi 152km’dir. Ulaşım ile ilgili detayları Kaş’a Ulaşım Hakkında Her Şey yazımızda bulabilirsin.

Kaş’ın Tarihteki Bilinen Diğer İsimleri

Kaş turizm ve  yeme-içme kültürü açısından ne kadar gelişmiş ise kültürel zenginlikleri ile de bilinen bir beldedir.Karia ve Likya Bölgelerinin arasında uzanan yolların birleştiği noktadadır. Tarihte sırasıyla  Antiphellos ve Habesos olarak adlandırılmıştır.

Kaş’ı Çevreleyen Antik Kentler

Kaş Antik Tiyatrosu

Kaş yemekleri ve Kaş lezzetlerinin güzelliği kadar Kaş’ı çevreleyen antik kentler Patara, Xanthos,  Pinara,  Sidyma, Letoon,  Tlos, Myra, Andriake, Apollonia, Aperlai ve eski Simena antik kenti üzerinde kurulmış olan Kaleköy de, her insanda farklı da olsa, mutlaka bir etki alanı yaratmakta ve Kaş’a yeniden gelmek için neden oluşturmaktadır.

Kaş’ın Doğal Renkleri:Makyajı

Dik yamaçların eteğine kurulu, mavi ile yeşilin buluştuğu, begonvillerin  renklerinin adeta dansettiği Kaş’ta bu renkler kimi mevsimlerde mimozaların sarısıyla, kimi zaman badem ağacı çiçeklerinin pembe-beyaz gölgesiyle, kimi zaman beyaz papatya tarlalarıyla, kimi zaman da portakal ,turunç, limon ağaçlarının çiçekleriyle taçlanır

İşte bu doğal makyajıyla seni karşılayacak olan Kaş, her rengiyle seni büyüleyecek ve soluduğun oksijeniyle enfes Kaş lezzetleri ve Kaş yemeklerine karşı koyma şansını elinden alacak

Hadi Artık Çok Acıktık: O zaman Kaş’ta Ne Yenir Sorusunu Yanıtlamaya Başlayalım

Kaş’ı bu kadar sınırlı bir alanda anlatmak olanaklı değil tabi ki ancak artık Kaş yemeklerine ve Kaş lezzetlerine geçme vakti geldi.Sesini duyar gibiyim. Öncelikle bu yazıda amaç tek tek mekan tanıtmak değil, o nedenle Kaş’ta tadım yapabileceğin yemek ve lezzetlere genel bir bakış yakalamaya çalışacağız.

Kaş’ta Ne Yenir Sorusuna Doğadan Gelen Lezzetli Yanıt

Doğal Lezzetler

Kaş yöresinde yeşil alanlarda göz alabildiğince zeytin ağaçları, adaçayı, kekik gibi otlarla karşılaşırsın.Kaş lezzetlerinde ve Kaş yemeklerinde sebze ve otlar hem çiğ, hem de pişmiş,kavrulmuş olarak tüketilir.  Yoğurtlu ya da yoğurtsuz yenebilen ot kavurmalar, yabani semizotu kullanılan mezeler,taptaze yeşilliklerle hazırlanan ve hakiki zeytinyağ, doğal narekşisi ile sunulan mevsim salataları, ekmeğini banmaya doyamayacağın dağ kekikleriyle aromalandırılmış zeytinyağ sunumları seni senden alacak.

Meze ve zeytinyağlılardaki çeşitlilik midende ara sıcaklara ve ana yemeğine yer bırakmak konusunda seni kesinlikle zorlayacak. Hakiki zeytinyağında kızartılmış soslu sebzelerle, bol sarımsakla hazırlanmış deniz börülcesi, yeşil fasulye, taptaze kızartılmış kabak mücver, enginar, ıspanak, kereviz,havuç,kuşkonmaz ve daha pek çok çeşitli sebze ve ot kullanılarak hazırlanan zeytinyağlılarla gittiğin hemen hemen her restoranın menüsünde karşılaşacağından hiç şüphen olmasın. Şunu da unutma ki, benzer malzemeler kullanılarak hazırlanmış olsalar da her mekanda alacağın tad , damağında kalacak olan lezzet o mutfaktaki aşçının hüneri ve elinin lezzet melekeleriyle farklılık yaratacaktır. Ayrıca otların en güzel karışımlarının sacın üzerinde el açması yufka ile yapılan gözlemelerde de karşına çıkacağını unutma.

Gözleme Demişken: Kaş Lezzetleri Arasında Yerini Alan Hamur İşleri

Kaş Cuma Pazarında Gözleme

Gözleme demişken Kaş’ta hamurişlerini sevenlerin mideleri de bayram edecektir. Sen de onlardan biriysen yaşadın. Taş fırında pişmiş çıtır çıtır pizzalar, muhteşem soslarla şenlenen el yapımı spagettiler,açma börekler, efsane çiğ börekler, leziz avcı ve paçanga börekleri,anne mantıların, açık pideler, incecik lahmacunlar Kaş’ta tercih edebileceğin hamurişi lezzetlerine en iyi örneklerden bazıları..Hepsi Kaş’ın yeme içme kültüründe varlığını koruyor.

Kaş Lezzetlerine ve Kaş Yemeklerine Antalya Yöresinden Yansımalar

Antalya yösesinin tahinle servis edilen kuru fasulye piyazı Kaş lezzetleri arasında önemli bir yere sahiptir.Piyazın masa dostu şiş köfte,kimi mekanlarda bulabileceğin keşkek, kabak çiçeği dolması, tatlılardan tahinli kabak tatlısı, kahvaltılıklardan turunç reçeli en yaygın yansımalar arasında yer alır.

Kaş’ın Berrak Denizinden Kaş’ta Ne Yenir İçin Balık Çıktı

Kaş'ta balık yemek

Akdeniz olunca balık ve deniz ürünleri konusunda da her birinden ayrı ayrı keyif alacağınız pek çok balık restoranının bulunduğu ilçede kefal, sokar, mercan, orfoz, lagos gibi deniz balıklarını türüne ve damak zevkinize bağlı olarak ızgara, buğulama, güveç ve kızartma şeklinde yiyebilirsin. Bunun yanında balik meze sevenler için levrek marine en vazgeçilmezlerden diyebilirim.

Balıktan Söz Açılmışken

Deniz balığı ile kıyaslamanın doğru olmadığı gerçeğini de unutmadan kendine has lezzeti ile alabalık yemek istersen eğer Kalkan beldesi İslamlar Köyü’ndeki alabalık çiftlik restoranlarında dağ havasını soluyarak ,sıcak yaz günlerinde suyun serinliğini hissederek kızarmış keçi peyniri, çeşitli yeşilliklerle yapılmış bir Akdeniz salatası, zeytinyağında kızartılmış ‘anne’ patatesi, ve mantar güveç  eşliğinde alabalık keyfi yapabilirsin.

Kaş Lezzetleri ve Kaş Yemekleri Deniz Ürünlerinden Ayrı Düşünülemez

Istakoz, kalamar, ahtapot,karides gibi deniz ürünlerinin en güzel sunumları ve lezzetleri tatil dönüşünde aklından çıkmayacak. Kalamarın altın sarısı gelecektir. Ahtapotunu ister ızgara ister meze şeklinde tercih edebilirsin. Karidesin bol zeytinyağ sosunda veya üstündeki kaşar peyniri her çatalı batırdığında ağzına kadar uzayacak bollukta tereyağında ve güveçte pişirilmiş olabilir.

Denizden Kaş Lezzetlerine ve Kaş Yemeklerine Uzanan Yol

Kaş balıkçıları mevsimine göre oltalarına ve ağlarına rast gelen ürünlerini Kaş Balık Kooperatifi aracılığıyla satarlar.Kaş lezzetlerini ve Kaş yemeklerini sunarken menülerinde balık ve deniz ürünlerine yer veren restoranların ilgilileri hergün erken saatlerde kooperatife gelen balık ve deniz ürünlerinden seçimlerini yaparak müşterilerine sunmak üzere hazırlıklarını yapar. İşte Kaş lezzet ve Kaş Yemeklerinde önemli bir yeri olak balık ve deniz ürünlerinin lezzetlerinde yatan püf noktası burada karşımıza çıkar: Tazelik.

Kaş’ta Et Sevenlere Yemek Yok Mu Diyenlere

Kaş'ta et yemekleri

Bu kadar ottan, sebzeden ve balıktan bahsedince Kaş’ta et yiyemeyecek miyim diye bir soru gelmiş olabilir aklına. Oysa tam tersine çok lezzetli et ızgaralar, güveç seçenekleri, sac kavurmalar, kebap çeşitleri, kuzu ve oğlak tandırlar ve daha da fazlasıyla Kaş’ın et lezzetleri ve et yemekleri seni asla hayal kırıklığına uğratmayacaktır. Ocakbaşı ve meyhaneler, Kaş’ın yeme içme kültürü zenginlikleri arasındadır.

Kaş Yakın Çevresinde Et Yemekleri: Elmalı Gömbe

Elmalı’ya mesafe 106 km yani biraz uzun ama,’ tatildeyim vaktim bol geleneksel lezzetleri de , eti de seviyorum bu fırsatı kaçırmam’  diyorsan Elmalı usulü kızıl sulu et şansını Kaş’a kadar gelmişken yakalayabilirsin. İlçenin yakınında bir yayla bölgesi olan Gömbede ise Gömbe usulü tepside fırın kebap önerilerimiz arasında.

Günün En Olmazsa Olmaz Öğünü(Yemeği?) Sabah Kahvaltısı

sabah kahvaltısı

Son derece butik restoran seçeneklerinin yanında daha yerel işletmelerde bile en basit bir menemenin ya da omletin ya da bol malzemeli bir tostun dahi daha lezzetli olduğu Kaş’ta , yerel Kaş lezzetlerinin , köy yumurtalarının, ev reçellerinin, mis gibi kokan tarla domateslerinin, çevrede yetişen yeşilliklerin, biberlerin , sıcacık pişilerin, yufka ekmeği ya da bazlamaların, acukaların,  meyve kurularının , çiğ badem ve cevizin ve hatta daha fazlasının sunulduğu kahvaltı seçenekleri arasında seçim yapmakta zorlanacaksın. Kimi işletmeler günboyu sadece kahvaltı-brunch sunarken, kimilerinde her sabah , kimilerinde ise sadece haftasonu hatta sadece Pazar günü bu hizmeti alabilirsin diye de hatırlatmak isterim.

Yedik, Doyduk Artık Tatlıya Mı Geçsek Dedin: Kaş’ta Tatlı Krizine Girince Ne Yenir?

Günün her saatinde deneyebileceğin, her köşede karşına çıkabilecek olan ‘öldüren cazibe’ gibi dayanılmaz bir kokusu olan ‘waffle’hem çay bahçelerinde, hem kafelerde hem de meydanda tezgahlarda ve dondurmacılarda çevreye yayılan kokusuyla seni bir mıknatıs gibi hep kendine çekecektir. Çok çeşit olsa da, seçmekte zorlansan da farketmez: hangisini yersen ye mutlu olacaksın.

Yerken Mutluluk Aşılayan ‘Kaş Lezzetli’ Dondurma

Son yılların vazgeçilmezler  listesine ekleyebileceğimiz ‘keçi sütlü’ dondurmanın en lezizini yine Kaş’ta tadacaksın Elmalı’da otlatılan keçilerin sütü kullanılarak, salep ve pancar şekeriyle yapılan bu dondurmanın da hem çeşit bolluğu, hem de lezzeti seni hayrete düşürebilir. Ben klasik dondurmadan vazgeçmem diyenlerdensen geleneksel ev yapımı dondurma seçenekleri ve taze meyvelerle yapılmış soslar karşı koyamadığın Kaş lezzetleri arasında baş sıralarda yer alacak ve sıcak yaz günlerinde içini serinletecek. Bu kadar da değil, bir de daha lezzetlisini Kaş’tan başka bir yerde bulamama olasılığı olan Kasaba’nın adı tadından gelen yanık dondurması var. İşte tatlı krizine girip, Kaş’ta ne yenir diye soranlara birbirinden tatlı seçenekler

Tatlı Kaş Lezzetlerinden Başka Ne Kaldı

En geleneksel tatlılarımızdan biri olarak, şimdilerde soslarla farklılaştırılarak , büyük kentlerde adeta şaşkınlıkla karşılanacak boyutta bir talep yaratan ‘lokma’ ama inan onun bile tadı başka güzel. Her gece pek çok tezgahta minik misketler şeklinde dökülen,  taptaze yağlarda kızartılan ve üzerine tarçın dökerek kürdanla, küçük kaplarda servis edilen kendi küçük tadı büyük ‘lokma…

Restoranlarda sunulan içine dondurma gizlenmiş sıcacık irmik helvası ve daha önce bahsettiğimiz tahinli kabak tatlısı.Tabi bütün bu lezzetlerin içine Kaş sevgisi katmayı unutmuyorlar yaparken.

Akşam Gezmeleri ve Kaş Yemekleri

Akşam Yemekleri

Gezdim dolaştım, geceyi sonlandırmadan önce yeniden acıktım diyorsan, Kaş’ta paniğe kapılmana hiç gerek yok. Gece acıkmalarında Kaş’ta ne yenir diye soruyorsan: Sokak  tezgahları , gece çorbacıları seni bekliyor. Tezgahlarda satılan, çoğunluk hergün taze taze İzmir’den gelen midye dolmaları es geçme derim. Aman dikkatli ol diyeceğim çünkü insan kendini yemekten alamıyor.

Midye sevmeyenlerdensen gece çorbacılarında kelle paça, işkembe, ya da bol etli ve soslu bir tavuk çorbası seçeneklerinden birini affetmemelisin.

Bunlarda mı olmadı , o zaman köfte ekmek, kokoreç, falafel, kumpir tehgahları ya da arabalarından veya hamburger seçenekleri sunan mekanlardan birini seç.

Kaş’ta Ne Yenir Dedik de Peki ya Ne İçilir?

Kaş barları ve hatta plajları bu konuda çok iddialıdır. Kaş barları  sundukları eğlencenin yanında hazırladıkları alkollü ve alkolsüz özel kokteylleri ile de efsane olarak adlandırılmayı hak ediyorlar.  Kış boyunca taze meyvelerle hazırlanan kokteyl karışım malzemeleri anılmaya değer. Ayrıca hemen her yerde tadabilme şansınız olan meyve sularında alacağınız nar, portakal lezzetlerinin eşi benzeri yoktur.

Kaş Lezzetleri ve Kaş Yemeklerinin Kaynağı: Kaş Cuma Pazarı

Bitmesini hiç istemeyeceğiniz tatilinizin sonuna geldiğinizde yerel ürünler satan dükkanlardan ya da  Cuma Pazarı’ndan alabileceğiniz badem içi, keçi peyniri, Kaş dağlarında yetişen adaçayı, kekik çayı, domates biber kuruları, keçiboynuzu pekmezi ve unu, üzüm pekmezi, Elmalı leblebisi, geleneksel taş değirmenlerde üretilen çifte kavrulmuş Köyre tahini ( bu yörede piyaz mutlaka tahin ile yenilir), Likya şarabı, yeşil zeytin, zeytinyağ vazgeçilmezlerin olacak. Kekik çayını ister sıcak suda demleyip yudumla ve  , istersen zeytinyağının içine baharat  olarak ekleyip ekmeğini ban.

Kaş Cuma Pazarı

Pekmezihi tahinle birlikte kullanıp harika bir karışım da yapabilirsin, yoğurdunu da lezzetlendirebilirsin ya da rafine şeker kullanmayanlardansan tatlı kek ve kurabiye çeşitlerinde kullanabilirsin. Keçi peynirini kahvaltıda tüketebileceğin gibi, hakiki tereyağında biraz acı pulbiber ekleyerek kızartıp meze de yapabilirsin. Cuma pazarına gitmişken  daha önce bahsi geçeh  sac üzerinde açma hamurla yapılan otlu, peynirli, kıymalı, mantarlı seçeneklerle sunulan gözlemelerden yemeden olmaz. Gözlemeni ister tavşan kanı çayla, ister ayranla, istersen de taze sıkılmış meyve sularıyla yerken büyük bir emekle açılmış tezgahlarda köyündeki tarlasından , bahçesinden topladığı ürünlerini satmakla uğraşan köylüleri izleyebilir ve hatta pazardan ayrılmadan önce çekeceğin fotograflarını arşivine ekleyebilirsin.

Kaş Mutfağı Yazımızın Sonuna Gelmişken: Artık sen de Kaş’ta Ne Yenir, Ne İçilir Biliyorsun

Kaş hem Türk Mutfağı, hem Akdeniz mutfağı hem de dünya mutfağı lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz tatil beldelerinden biridir aslında. Kaş denizinin muhteşem görseli eşliğinde özenli bir sunumla karşılaşacağın herhangi bir ‘alakart’ restorana da gitsen, sokak tezgahlarından da atıştırsan, küçük ‘cafe&büfe’leri de tercih etsen ya da meydanda çay bahçelerinde oturup nefis bir çay  veya taze sıkılmış meyve suları eşliğinde tost da yesen hepsinde bir Kaş lezzeti bulacaksın ve bu lezzet damağında kaldığı sürece sen hep tatillerinde yeni yerler keşfetmek isterken en az bir tatilinde kendini Kaş’ta bulacaksın.

Mutlaka’ listene Kaş’ı almak için nedenleri sıralamaya satırlar yetmez ancak,  bu yazımızda  seninle kısmen de olsa Kaş lezzetlerini, Kaş yemeklerini ve Kaş’ta ne yenir, Kaş’ta ne içilir sorularının yanıtlarını özetle paylaşmak istedik.

Umarız başarılı olmuşuzdur ve sen bu lezzetlerden mahrum kalmazsın.

Haydi biraz hareket,  ben bu kadar lezzetten bahsettikten sonra kendimi durdurumaz, pılımı pırtımı toplar çoktan yola koyulma hazırlıklarına başlardım.