FidoRento’dan tatil evini kiraladın, pılını pırtını topladın ve sıra artık Kaş’a doğru yola çıkmakta. Yoksa Kaş’ın nerede olduğu bilmiyor musun ? Bu yazıda berrak denizi, doğa harikası koyları ve tarihi ile Kaş’ın tam olarak nerede olduğunu öğrenecek ve Kaş’a ulaşım konusunda bilgi sahibi olacaksın.

Kaş nerededir?

Kaş'a Ulaşım

Kaş, Antalya şehrinin ilçesidir. Antalya Merkez’in 187 km batısında yer alır. Dünyanın en uzun 10 yürüyüş rotasından biri olan Likya yolunun en popüler duraklarından birisidir. Batısında Eşen Çayı ile Fethiye’den ayrılmaktadır. En kuzeyinde Elmalı köyü bulunurken; doğusunda Demre ve Üçağız bulunmaktadır. Güneyinde ise boydan boya Akdeniz uzayıp gitmektedir. Konumu ile Türkiye’nin ve artık dünyanın en popüler dalış noktalarından biri haline gelmiş olması ile beraber, yaz tatilinin de vazgeçilmez tatil beldelerinden biridir. 

Hava yolu ile Kaş’a nasıl ulaşılır?

Kaş’a Antalya Hava Limanı ya da Dalaman Hava Alanı’ndan servis, toplu taşıma, transfer ya da taksi ile ulaşabilirsin. İki havalimanına da sene boyunca Türkiye’deki bir çok merkezi noktadan uçuş olduğu gibi kimi yurtdışı ülkelerden de uçuş düzenlenmektedir.

Kaş’a hava yolu ile ulaşım hakkında daha fazla detay için : Kaş’a En Yakın Havalimanları yazımızı okuyabilirsin.

Dalaman Hava Alanı’ndan Ulaşım

Dalaman’dan Kaş’a taksi, özel transfer, shuttle servis ya da Batı Antalya otobüslerini kullanarak ulaşabilirsin.

Taksi

Dalaman’dan Kaş’a ulaşımın en kolay yollarından biri dünyanın çoğu yerinde olduğu gibi taksi ancak fiyatlar biraz pahalı. Fiyatlar 50 Euro ile 70 Euro arasında değişmekte. Kaş ile Dalaman arasının 150 km olduğunu ve yolculuğun ortalama iki saat süreceğini belirtmiş olalım.

Özel transfer

FidoRento'dan transfer

Dilersen Dalaman’dan Kaş’a çeşitli transfer firmalarının sunduğu ve fiyatları kişi sayısına göre değişen araçları da kullanarak gelebilirsin. Fiyatlar taksiden anlamlı derecede farklı değil fakat daha ucuz diyebiliriz. Eğer transferini önceden ayarlarsan, Dalaman Hava Alanı’na  geldiğin saatte seni bir ‘isim tabelası’ ile karşılamaları  mümkün. Böylelikle hiç vakit kaybetmeden,  transfer görevlisi seni  havaalanından alacak ve Fidorento tatil evine kadar getirecek. İstersen herşeyi daha da kolaylaştırmak için,  gidiş-dönüş transfer hizmeti de alabilirsin.

Shuttle servisler

Dalaman’dan Kaş’a ulaşımın en ucuz yolu shuttle servisler. Yalnız bu servisler çoğunlukla tatil sezonunda çalışmakta ve gelmeden önce shuttle hizmeti veren transfer firmalarını arayarak rezervasyon yapman gerekmekte. Yılboyu çalışan firmaların sezon dışındaki seferleri alana inen uçak sayısı gibi daha sınırlı. Shuttle servislerle alandan Kaş merkeze kadar aktarmasız ulaşım sağlanmakta.

Havaş ve Batı Antalya otobüsleri

Dalaman’dan Kaş’a ulaşımın en uzun yolu Havaş arabalarını ve ardından Batı Antalya arabalarını kullanmak. Havaş arabalarını kullanıp 1 saat sürecek yolculuk ile Fethiye otogarına; oradan da Batı Antalya arabaları ile 2 saat sürecek yolculuk ile Kaş’a ulaşmalısın. Yani toplamda duraklarda geçireceğin ve otogara varış ile aktarma yapacağın aracın kalkışı arasındaki süre hariç 3 saatte Kaş’ta olacaksın. Bu yolu ancak alana iniş saatine bağlı olarak Batı Antalya servis saatlerinin uygun olması durumunda kullanabilirsin.

Antalya Hava Limanı’ndan ulaşım

Antalya Hava Limanı ile Kaş arası yaklaşık 190 kilometredir. Dalaman’dan Kaş’a ulaşımda olduğu gibi Antalya Hava Limanı’ndan da Kaş’a taksi, özel transfer, shuttle servis ya da Batı Antalya otobüslerini kullanarak ulaşabilirsin. Şu an için Antalya Kaş arasında shuttle  hizmeti veren bir firma bulunmamaktadır.

Taksi ile ulaşım

Antalya Hava Limanı’ndan Kaş’a taksi ile ulaşım ücreti 100-110 euro arasında değişmekte. Yolculuk yaklaşık 3-3.5 saat sürmekte.

Özel transfer

Antalya transferin için de, Dalaman Kaş arası transfer bilgisinde belirttiğimiz gibi, tek yön veya iki yönlü (gidiş/dönüş) transferini Fidorento’dan yine tatil evini kiralarken aynı anda yapabilirsin. Ayrıca, evini kiraladıktan sonra karar verdiğinde de bu işlemi yapman mümkün.

Transfer fiyatları aynı şekilde kişi sayısına ve buna bağlı olarak kiralanacak aracın modeline göre değişiklik göstermekte.

Bu seçeneği kullandığında transfer görevlisi havaalanından çıkışında  ‘isim tabelası’ ile seni bekliyor olacak. Klimalı aracında rahat bir şekilde 3 saatte alandan FİdoRento tatil evine rahatça ulaşacaksın. Yolculuk sırasında ihtiyaç doğrultusunda kısa mola talebinde bulunman da  olanaklı.

Antalya Hava Limanı’ndan Kaş’a transfer firmalarının sunduğu ve fiyatları kişi sayısına göre değişen araçları da kullanarak gelebilirsin. Eğer Antalya Hava Alanı’na ulaşmadan önce ararsan geldiğin saatte seni karşılamaları da mümkün. Önceki satırlarda da belirttiğimiz üzere Fidorento ile ev kiralarken sadece gidiş ya gidiş-dönüş transfer hizmeti satın alabilmektesin.

Havaş, Belediye Otobüsleri ve Batı Antalya otobüsleri ile ulaşım

Antalya Havalimanı’na indikten sonra iç hatlar bölümündeki Havaş arabalarını ya da belediye otobüslerini kullanarak yarım saatlik yolculuk ile Antalya Otogarı’na gelebilir. Antalya Otogarı’ndan da Batı Antalya arabalarını kullanarak 4 saatte Kaş’a ulaşabilirsin. Bu yolu ancak alana iniş saatine bağlı olarak Batı Antalya servis saatlerinin uygun olması durumunda kullanabilirsin.

Kaş’a Farklı Şehirlerden Otobüs ile Ulaşım

Kendi aracınla gelmiyorsan, ve kara yolundan ama otobüs ile gelmeye karar verdiysen,  İstanbul, Ankara ve İzmir’den Kaş’a, farklı firmalar tarafından sağlanan direk otobüs seferleri bulunmakta. Bu seferlerin gün içerisindeki sayısı tercih edeceğiniz firmaya ve gelmek istediğiniz mevsime göre değişmekte. Ayrıca diğer şehirlerden Fethiye  ve Antalya otogarlarına gelen otobüs firmalarını kullanabilirsin. Yaz aylarında daha sık olmak ile beraber aktarma yapacağın bu otogarlardan yaz  aylarında daha sık olmak ile beraber belli  bir saate kadar Kaş’a hergün araç bulunmakta.

Karayolu ile Kaş’a nasıl gidilir?

Kaş’a, geldiğin yöne göre iki şekilde ulaşabilirsin. Bunlardan biri doğudan yani Antalya tarafından, diğeri ise batıdan yani Muğla-Fethiye tarafından.

Batı’dan ulaşım

Aşağıda bulunan haritadan da göreceğin üzere Muğla Kaş arası 218 km yaklaşık 3 saat 19 dakika. Muğla’dan Kaş’a doğru takip edeceğin güzergahı ve güzergah üzerinde bulunan noktaların Kaş’a olan uzaklığı ise aşağıdaki gibidir.

Muğla (218 km) > Köyceğiz (174 km) > Göcek (130 km) > Fethiye (105 km) > Kalkan (25 km)  > Kaş.

Batı'dan Ulaşım

Doğu’dan ulaşım

Doğudan Kaş’a nasıl ulaşacağını belirttiğimiz haritaya aşağıdan ulaşabilirsin. Antalya Merkez Kaş arası yaklaşık 190 km. Yol epey virajlı olduğundan dolayı yolculuk süren tahminen 3.5 saat. Toplu taşıma aracı kullanacaksan bu süre 4 saat’e kadar çıkabiliyor. Takip edeceğin güzergah ve yol üzerindeki durakların Kaş’a olan uzaklığı aşağıdaki gibidir.

Antalya (190 km) > Kemer (145 km) > Kumluca (131 km) > Finike (75 km) > Demre (45  km) > Kaş

Kaş Antalya Arası Ulaşım

Kaş’a Otostop ile Ulaşım

Tabii ki Kaş’a hem Fethiye yönünden (batı), hem de Antalya yönünden (doğu) otostop ile ulaşmak da mümkün. Macera arıyorum, ruhum genç diyorsan ve şanslı hissediyorsan Kaş’a otostop ile ulaşmak çok farklı ve unutamayacağın bir deneyim olabilir. Antalya ya da Fethiye yönünden Kaş’a gelebilmen için D-400 otoyoluna ulaşmalı ve Kaş yönüne doğru otostopa başlamalısın.

Kaş’ta FidoRento nerede?

Kaş Tatilini keyifle geçireceğin, birbirinden güzel FidoRento evlerinden ve uçsuz bucaksız maviden kısa bir müddet kopabilirsen seni ofisimize çay içmeye bekleriz. Kaş’ın göbeğinde, Cumhuriyet Meydanı’ndaki ofisimizde çalışma ekibimizle Kaş deneyimlerini ve izlenimleri senden dinlemek bir başka olacak. 🙂

Güneşin Ülkesi Kaş’tan sevgilerimizle.