Havuzlu villa denince işin eğlence ve keyif kısmı daha çok akla geliyor oysa başlı başına yüzmek bunun çok daha fazlasını sunuyor bize.

İllaki fark etmişsindir, yüzmeyi bilmeyen insanlar bile suya girmeyi çok sever. Çünkü içine girmesek bile suyun her şeyden önce insanı rahatlatan, ruhuna iyi gelen şifalandırıcı bir etkisi vardır. Hatta en etkili aracın su olduğunu söyleyebiliriz. Hele bir de FidoRento’nun havuzlu bir villasını kiraladıysan, sabah gözünü açtığında suyla buluşma şansın var ki, bu bütün yılın yorgunluğunu üzerinden atmanı birkaç dakikada sağlayacak güce sahip. 

Havuz

Dinlendirmesinin yanı sıra, yüzme aynı zamanda sürekli yapıldığında en güzel, en sağlıklı spor. Bütün dünyada yüzmenin önemi biliniyor. Düzenli olarak yüzen birinin oldukça sağlıklı bir yapısı olur. Hele ki güneşin, açık havanın ve keyifli zaman geçirmenin olumlu katkısı da eklendi mi; FidoRento villalarında geçireceğin bir haftalık tatilin, kış boyunca seni daha sağlıklı ve dış etkenlere karşı daha dirençli tutması söz konusu. Dolayısıyla havuzlu villada bir tatil sana terapi gibi gelecek. Üstelik kaldığın süre boyunca kendine ait bir havuzun olacağından dilersen yüzme stilini geliştirebileceksin.

Havuz Egzersizleri Yapmaya Ne Dersin?

Suyun içinde yapılan bazı egzersizlerin de spor salonunda yapılan ezgersizlerden daha etkili olduğu söyleniyor. Suyun kaldırma kuvvetinin sağladığı etkiyle ezgersizleri yapmak hem daha kolay ve keyifli oluyor hem de eklemlerdeki baskıyı ortadan kaldırdığından herhangi bir sakatlanma riskinden koruyor. Vücudunu sağlamlaştıran, kendini daha dinamik hissetmeni sağlayacak bu egzersizleri yaparken terlemeyecek olman da cabası.

Hazır havuz gün boyu elinin altındayken yapacağın kısa süreli egzersizlerle tatilini daha etkili hale getirebilirsin. “Uzun zamandır yediklerime dikkat ediyorum, Kaş’a da gelsem ben boğazımı tutarım,” diyorsan bu süreç içinde düzenli havuz egzersizleri ile kilo vermen bile mümkün. 🙂 Tabi ister havuzun içinde hiç kıpırdamadan ferahla, ister sadece havuz yatağında yatarak güneşlen, ister ezgersiz yap; su tüketmenin önemini lütfen unutma. Bolca tüketeceğin su ile harcadığın enerjiyi en sağlıklı yoldan geri kazanmış olacaksın. Aksi takdirde daha çok güneşin ve suyun yaratacağı yorgunluğu hissedebilir ve bunu üzerinden kolay atamayabilirsin.

Havuz Şartları

Sağlıksız olduğu konusunda havuzlarla ilgili genel bir kötü intiba vardır. Büyük otellerde bulunan havuzlar kalabalık kullanıldığından temiz olduğu konusunda güvensiz hissettirebilir. Ancak belli standartlara uyulduğunda sanıldığı gibi olumsuz bir durumu yoktur. Özellikle villa havuzları düzenli temizliği ve dezenfektesi yapıldığında sadece senin birlikte villayı kiraladığın tanıdıkların tarafından kullandığından oldukça güvenlidir.

Havuzlu Villa

Havuz temiz olmadığında ve düzenli bakımı yapılmadığında elbette bakteri ve mantar açısından tehlikelidir. Bulaşıcı hastalıkların yayılması da mümkündür. Bu yüzden biz FidoRento olarak kiraladığımız villaların havuz bakımı konusunda titiz davranıyoruz. Genel havuz standartlarına uyulması konusunda kesinlikle özen gösteriyoruz.

Hijyeni sağlamak için villalarımıza ait tüm havuzlarımızda belirli kimyasallar düzenli olarak uygulanmaktadır. İlave olarak belli bir oranda klor kullanılır. Buradaki klorun oranı çok önemlidir. Klorun az miktarda kullanılması, hastalıklar konusunda davetiye çağırmak demektir ki bunu kesinlikle istemeyiz. Ayrıca gözlerde hassasiyet yaratabilir. Çok kullanıldığı takdirde ise insan sağlığı için ciddi risk taşımaktadır.

Havuzlarımız Sağlık Standartlarına Uygun

Kiralık villalarımızda bulunan havuzlarımızda klorun dozunu 100 metreküp su için yarım kilo klor oranıyla ayarlıyoruz. Böylece suyun ph değeri 7,2 ila 7,5 arasında tutmuş oluyoruz. Hem doğru ölçüde hem de düzenli aralıklarla uyguladığımızdan havuz temizliğimiz konusunda yıllardır sağlık standartlarına en uygun şekilde hareket ediyoruz.

Havuz Dolaşımı

Havuz bakımı konusunda bir diğer önemli konu da havuz dolaşımıdır. Havuz için kullandığımız malzemelerimizle düzenli olarak fırçalama ve süpürme yoluyla bakım yapıyoruz. Bu yapılmazsa havuzun içinde tortu şeklinde kir birikebilir. Kimyasallar ve klor suyun temiz kalmasını sağlasa da, havuzun yüzeyini temizlemez. Ayrıca yapraklar ve haşereler konusunda bir koruma sağlamaz. Dolayısıyla fırçalama ve süpürme işlemi doğru havuz dolaşımını korumak için çok önemli.

Havuz dolaşımı

Farklı uzunluktaki teleskopik saplar ile havuz zemini ve havuz duvarını temizliyoruz. Teleskopik sapın ucuna kepçe, fırça, vakum başlığı gibi farklı aparatlar eklenebildiğinden havuz temizliğinde oldukça etkili bir araçtır. Teleskopik sapa bağladığımız havuz kepçesi ise havuz temizlemede en fazla kullandığımız malzemedir. Suyun yüzeyinde biriken yaprak, böcek gibi her türlü atığı toplamamıza imkan verir. Kalıntılar dipe batmadan kepçe ile düzenli temizlik yapıldığında vakumlama işlemi de daha rahat yapılmaktadır. Yine teleskopik sapa ilave ederek aktif hale getirdiğimiz havuz fırçası ile de havuz duvarlarını ve zemini ovalayarak temiz tutuyoruz. Yosun oluşumunu engelemek için tüm malzemelerimizi havuzlarımızın her köşesine ulaşabileceğimiz nitelikte ve kalitede seçiyoruz. Son olarak yine teleskopik sapa entegre ettiğimiz vakum başlığı sayesinde havuz içinde vakumlama yaparak etkin bir havuz temizliği sağlıyoruz. 

Biz FidoRento olarak villalarımıza gelen tüm müşterilerimize her daim pırıl pırıl bir havuz sunuyoruz. Gelip deneyimlediğinde bunu sen de göreceksin. Çünkü suyun keyfini doya doya çıkartman bizim için çok kıymetli.

Havuz Başı Keyfi

Havuz temizliği denince sadece iç temizliği yeterli olmuyor elbette. Havuz güvertesinin ve havuz filtresinin temizliği de bir o kadar önemli. Çünkü bu yapılmadığı takdirde havuz çok daha çabuk kirlenecektir. Su tutarak temizlemenin yanı sıra havuz güvertesini ve filtresini de düzenli olarak da dezenfekte ediyoruz. Eğer ki havuz filtresi temiz olmazsa havuz suyunu temiz tutmak için her şeyi yapsak da bir işe yaramaz. Bunun bilinciyle havuz filtresinin temizliğine ekstra özen gösteriyoruz.

Havuz Keyfi

Havuz güvertesi temiz olduğunda hem bakteri oluşumuna engel oluyoruz hem de yürüme yüzeyinin kayganlaşmasını engellemiş oluyoruz. Havuz suyu kadar havuz güvertesinde kullanılan dezenfekte malzemelerini de özel olarak seçiyoruz. Ayrıca en etkili korumayı sağlamak için, her zaman üreticinin önerdiği talimatlara uyarak hareket ediyoruz. Böylece havuz başında da havuz içinde olduğu kadar keyif almanı istiyoruz. Oturduğun yerden, suyun içini görerek gönlün rahat bir şekilde ister kitabını okuyabilir, istersen de sevdikleriniz sohbet edebilirsin.

Duş Almanın Önemi

Son olarak şunu da belirtmekte fayda var. Havuza giriş ve çıkışlarında; villalarımızı kiralayan değerli müşterilerimiz duş alarak bizimle aynı özeni gösterdiğinde, havuz bakımı konusunda işimiz çok daha keyifli ve kolay hale geliyor. Son yıllarda bu konuda ciddi bir bilinçlenme olduğundan oldukça efektif sonuçlar aldığımızı söyleyebiliriz.   

Doya Doya Yüzebil Diye

Bazı villarımızda çocuk havuzlarımız da mevcut. Eğer çocuğun varsa, çocuğunla birlikte güvenle yüzebilmenin mutluluğunu yaşayacağın çocuk havuzlu villalarımızdan birini seçebilirsin. Ebeveyn havuzları ile iç içe yapılanmış tüm çocuk havuzlarımız, çocuklarımızın güvenliğini düşünerek dizayn edilmiştir. Çocuk havuzlarının bakımının aynı titizlikle yaptığımızdan emin olabilirsin. Çocuğunla hem havuzun içinde hem de havuz kenarında güven içinde eğlenebilirsin.

Anlayacağın beyninin çalışmasına, sinir sistemine, kaslarına, solunumuna, kalbine iyi gelen yüzme eylemini; en sağlıklı ve en keyifli şekilde yapabilmen için, FidoRento olarak tüm koşulları sağlıyoruz. Sana sadece Kaş’ta kiraladığın villana gelmek ve kendini suya atmak kalıyor.