Safari Turu Kaş merkezdeki hemen hemen çoğu tur şirketinin sağladığı, zamanın nasıl geçeceğini anlayamayacağın bir gün yaşatacak cinsten. Etkinlik, sabah 9’da yola çıktıktan sonra, üzümlü köyünde gözleme kahvaltıyla başlıyor. Oldukça lezzetli olan ev yapımı gözlemelerin tadına mutlaka bakmalısın  😉

saklıkent kanyonu kaş

Kahvaltı faslından sonra Saklıkent’e doğru yola çıkılıyor. Fakat bu yolculuk alışmış olduğun türden olmayacak zira 4-5 Safari arabasıyla beraber Saklıkent’e ulaşana kadar su savaşı yapmaya hazır olmalısın! Yazın sıcağında hiçte fena bir fikir değil açıkçası.

Bölgeye ulaştığın zaman önce Gizli Kent’in büyülü dünyasına dalıyorsun. Gizli Kent, merdivenlerle bir müddet aşağı indiğinde cennete düştüm hissi uyandırıyor. Adeta kendini Amazon ormanlarındaymış gibi hissediyorsun. Doğal parkurdu ayak bileklerine gelen suyun eşliğinde ilerledikten sonra sonra seni muhteşem bir şelale bekliyor olacak! Eğer terliklerinin kopmasını ya da yırtılmasını istemiyorsan yanına mutlaka bir deniz ayakkabısı ya da sandalet almış olmalısın.

Saklıkent’e çıktığında ise kanyon içinde yürüyüş yapabilir ve cesaret edebilirsen geri dönüş yolu için Body Rafting’i tercih edebilirsin.

Kısaca Body Rafting, hızlı akan nehirde akıntı ile birlikte nehrin ortasından, sırtüstü olacak şekilde bacaklar karına doğru bükük, merkezde kalarak akıntıya kendini bırakmak ve anın tadını çıkartmak diye açıklanabilir.

Öğlen yemeği genelde civardaki tatlı su balıklarının ve kazların yaşam alanı haline gelmiş havuz kenarlarındaki restoranlarda veriliyor. Bu restoranların menülerinde tavuk ve balık mevcut.

Kaş’ta safari turu’nun,  adrenalin ve doğal güzelliklerle dolu bir gün geçirmek için yapılması gereken aktivitelerden biri olduğu kesin!

Saklıkent Hakkında…

Saklıkent, Eşen Çayı’nın bir kolu olan Karaçay’ın oluşturmuş olduğu bir oluşumdur. Kanyonun oluşumunun ortalama 200 bin yıl öncesine dayandığı bilinir. Arazi kalkerli olduğu için kolay aşınmaktadır. Ayrıca fay çatlaklarının da olması burayı derin bir kanyon haline getirmiştir.

Rivayete göre Saklıkent, bir çobanın  kaçırdığı keçisinin peşinden gitmesiyle keşfeldilmiştir. Ne derece doğru bilinmez, sonuçta rivayet J

Sonuç olarak 1996 yılında ise bu kanyon koruma altına alınarak Saklıkent Milli Parkı ilan edilmiştir.