Kaş’ın yakın çevresinde mutlaka ziyaret etmen gereken bir diğer destinasyon ise kesinlikle Demre. Neden diye sorarsan, Demre ilçesinde Likya’nın en büyük ve önemli kentlerinden birisi olan Myra bulunmakta.

demre myra antik kenti

Antik Kenti, Helenistik ve Roma Dönemi’nin en önemli limanlarından birisi olan Andriake ve hikayesi ile tüm dünyaya miras kalmış Noel Baba Kilisesi bulunmakta. Myra antik kenti, insanın tüyleri diken diken edecek cinsten. Gerek mimarisi gerek ayakta kalan heykelleriyle muhteşem bir tarih barındırıyor. Myra Antik tiyatrosu ise yaklaşık 10 bin seyirci kapasiteli büyük bir amfi tiyatro. Bu amfi tiyatro daha sonra arena olarak kullanıldığı için yapılan birtakım değişiklikler mevcut.

Andriake limanın önemi de hafife alınacak cinsten değil. Zamanında Akdeniz doğu-batı rotasında seyahat eden gemiler için korunaklı bir liman olmuş. Fakat bir süre sonra korsan baskınlarına ve Arap akınlarına uğramaya başlamış. Burada yaşayan halk bu baskınları engelleyebilmek için çeşitli yollar denese de pek başarılı olamamış ve en sonunda kaçınılmaz son gelmiş.

Myra Antik Kenti’nin bu zamana kadar ulaşmış en görkemli yapılarından birisi de nekropolüdür.

Bilmeyenler için küçük bir dip not; nekropol arkeolojik şehirlerde toplu mezarların bulunduğu bölgeye verilen isimdir. Günümüzde genel olarak buralara kaya mezarları deniliyor. Uzaktan bakıldığında kutu kutu dizilmiş ev gibi gözüken bu kabartmalı oyuklar aslında mezarlık ve burada 3 ayrı yere dağılmış nekropol bölgeleri var.

Aziz Nicolas’ın dünyaca ünlü kilisesi Demre kent merkezinin içerisinde kalıyor. Herkesin Noel Baba olarak tanıdığı bu adam aslında Myra’nın başpiskoposudur. Aziz Nicolas MS 300 yılında

demre noel baba kilisesi

Patara’da doğmuş, din adamlığı eğitimi aldıktan sonra Roma’ya gitmiş, başpiskopos olduktan sonra ise hayatına Myra’da devam etmiştir.

O zamanlarda kendini iyilik yapmaya özellikle çocuklara adamış bir aziz olduğundan dolayı günümüze bu şekilde evirilerek Noel Baba adını almış. Aziz Nicolas aynı zamanda yoksul, evde kalmış çeyizini yapamamış kız çocuklarına acıdığı için evlerinin bacalarından altın sikkelerle dolu keseler atarmış. Baca hikayesinin nereden çıktığını artık daha iyi anlıyoruz 🙂 Aziz Nicolas öldükten sonra mezarı açılıp kemikleri Barili İtalyanlar tarafından Vatikan’a kaçırıldı. Çalmayı unuttukları birkaç kemik parçasını ise kilisenin müze kısmında görebilirsin. Kilise bazilika formundadır ve MS 4. Yüzyıla tarihlenmektedir. Her yıl yüzlerce Ortodoks hacı olabilmek için bu kiliseyi ziyarete geliyor. Aynı zamanda Kilise, her sene 5 Aralık’ta düzenlenen Noel Baba Festivaline de ev sahipliği yapıyor ve dünyanın her yerinden turist akınına uğruyor.