Kaş’ın adı neden Kaş? sorusunun cevabı şüphesiz, Çukurbağ Yarımadası. Yarımada’nın kaşa benzer, Meis adasına doğru uzanan çıkıntısı bölge insanı arasında, Meis’i göz; Kaş’ı da Kaş yapan masalsı bir analojiye sahip.

Kaş’a 4 km uzaklıktaki Çukurbağ Yarımadası’nı en kısa haliyle; plajlar, tatil evleri, tarihi kalıntılar, açık deniz, Meis manzarası, az ışık, çok yıldız ve bol dinlenme olarak tanımlarsak yanlış olmaz.

çukurbağ yarımadası

Merkezden kalkan minibüsler ile yarımadaya kolaylıkla ulaşabilirsin. Yaz aylarında toplu taşıma araçları gece 12’ye kadar çalışmakta. Yani kendi aracın olmasa dahi ulaşım senin için problem olmayacak. Ama gece hayatına düşkünsen pekâlâ taksi de merkezden yarımadaya fazla pahalı olmayacaktır. Çünkü merkezden Yarımada’ya varış süren en fazla 7-10 dakika.

Çukurbağ Yarımadası ’ndaki…

Plajlar

Çukurbağ Yarımadası’nda İnceboğaz Plajı, Belediye Halk Plajı ve Hidayet Koyu Plajı olmak üzere 3 tane birbirinden keyifli, güzel vakit geçirebileceğin plaj var. Aynı zaman da çoğu daire ve villanın da kendine ait deniz platformu bulunmakta. Eğer FidoRento’dan Çukurbağ Yarımadası’nda villa ya da daire kiralamak istiyorsan kiralayacağın evin deniz platformu olup olmadığını kontrol et, çünkü tatilin süresince Çukurbağ Yarımadası gibi özel bir yerde, özel bir deniz platformuna sahip olmak tatilinin kalitesini ikiye katlayabilir 😉
Çukurbağ Yarımadası’nda yüzerken aklında bulundurman gereken üç şey;

  1. Deniz gözlüğü ve şnorkel bulundurursan denizdeki canlı çeşitliliğini yüzerken izleme şansın olur. Hayran kalacağına eminiz.
  2. Deniz bazen o kadar ve berrak gelebilir ki, Meis’e kadar yüzmek isteyebilirsin. (Ama bizce yapma, illa yüzeceğim diyorsan Kaş’tan Meis’e her yıl yapılan yüzme aktivitelerini bekle.)
  3. Deniz kaplumbağaları ile beraber yüzmek keyiflidir.

İnceboğaz Plajı

Deniz Kanosu

Çukurbağ Yarımadası’nın ucuna doğru giderken adanın inceldiği özel bir konumda yer alan İnceboğaz Plajı; açık denize bakmasından ötürü, yaz aylarında daha nadir olmak ile beraber kimi zaman rüzgâra ve dalgaya maruz kalır. Açık deniz manzarası, adaları görmesi ve şehre olan yakınlığı onu diğer plajlardan ayıran en önemli özellikler arasındadır. Suyu diğer plajlara göre daha sıcaktır. İnceboğaz’da şezlong ve şemsiye bulmak mümkün. Tabii ki kendi havlun ve şemsiyen ile de İnce Boğaz’a gidebilirsin.

Hidayet Koyu Plajı

hidayetin koyu

Hidayet’in Koyu diye de anılır. Yarımada yolunda İnceboğaz’ı geçtikten sonra gelir. Adını vakti zamanında orada yaşayan bir köylüden almıştır. Suyu Kasım ayına kadar ideal sıcaklıktadır. Haftasonları biraz kalabalık olabilir. Kalabalığı sevmiyorsan, Hidayet Koyu Plajı’na gitmek için hafta içini tercih edebilirsin. Bu arada şezlong, şemsiye ve otopark da mevcut.

Kaş Belediye Plajı

İnceboğaz ve Hidayet Koyu arasında yer alır. Belediye plajının suyu da Yarımada’daki diğer plajlarda olduğu gibi berrak ve temizdir. Kalabalık değil, otopark sorunu da bulunmamakta. Ailen ve çocukların ile tatil yapıyorsan hemen derinleşmeyen, dalgasız olan denizi çocuklar için çok uygun ve güvenli. Plajda belediye tarafından işletilen bir kafe de mevcut. Şezlong ve şemsiye de diğer plajlara göre daha ucuz.

Tarihi Kalıntılar

Antiphellos’tan günümüze Kaş şehir merkezine dağılmış lahit mezarlar ve Çukurbağ Yarımadası’nın girişindeki Antiphellos Antik Tiyatrosu dışında çok az tarihi eser ulaşmıştır. Antik tiyatronun arka taraflarına yani adanın içine doğru yürüdükçe başka kalıntılar ile karşılaşman da mümkün. Bu tarihi kalıntıları yaz aylarında ziyaret edeceksen; güneşin tepede olmadığı zamanları tercih etmen daha doğru olacaktır. Unutma ki; Türkiye’nin yaz aylarında sıcaklık ortalaması en yüksek bölgelerinden birinde tatilini yapıyor olacaksın.

Antiphellos Antik Tiyatrosu

kaş antik tiyatro

Antiphellos’tan günümüze bir tek Antiphellos Antik tiyatrosu, tüm görkemiyle gelebilmiştir. En üst basamağına çıkınca eşsiz Kaş ve Meis Adası manzarasına hâkim olan Tiyatro, sana kendini çevreden izole hissettirecek sağlam bir yapıya sahip.

Antiphellos Antik Tiyatrosu’na ulaşmak için Kaş merkezden batıya doğru, Kaş Limanı’nı geçip Çukurbağ Yarımadası’na doğru Necip Bey Caddesi üzerinden ilerlemelisin. Sol tarafta çeşitli tapınaklar ile karşılaşacaksın, onları da geçtikten sonra sağ tarafta Antiphellos tiyatrosunu göreceksin.

Tatil Evleri

Çukurbağ Yarımadası'nda Villa

Çukurbağ Yarımadası kaş tatili deyince akla ilk gelen konumlardan biri. Dolayısıyla Yarımada’da birçok otel, pansiyon bulunmakta. Ama tatilini ev konforunda yaşamak isteyenler için benzersiz bir seçenek de mevcut: Günlük, haftalık hatta aylık kiralanabilen daire ve villalar. Eğer Kaş tatilini ev konforunda ve nitelikli bir şekilde geçirmek istiyorsan Çukurbağ Yarımadası’ndaki kiralık tatil evlerimize göz atmadan tatilin süresince kalacağın konuma karar vermemelisin.

Daha fazla bilgi için “Günlük Tatil Evi Kiralamanın Tercih Edilme Sebepleri“ yazımızı okuyabilirsin.

Bir sonraki blog yazısında görüşmek üzere.

Güneşin Ülkesi Kaş’tan sevgilerimizle…