Kaş’a 25 km uzaklıkta bulunan Çataloluk Köyü, Kasaba Ovasına bakan müthiş bir manzaraya sahip. Kaş’tan 750 m rakımda bulunan köye çıkıldığında yayla serinliği hissediliyor. Doğa yürüyüşü, mükemmel manzara ve antik kent (KANDYBA), hepsi bir arada.

Çataloluk Köyü

Yürüyüş, Gözlem, Keşif ve Toplayıcılık

Mantar toplayıcılarının, arıcıların ve avcılarında da uğrak yeri olan Çataloluk’un yamaçlarında şahin, kartal, baykuş, alakarga gibi birçok kuşu gözlemleme imkânı da bulunuyor.

Köy her mevsim bitki, endemik tür ve kuş gözlemciliğine uygun bir mevkide bulunuyor. Menengiç denilen aşılandığında fıstık veren çitlembik de tadılması gereken şifalı yabani lezzetlerden. Kendiliğinden yol kenarlarında cömertçe meyve sunan şifalı kapari çalıları da ayrı bir güzellik. Tesbih ağacı diplerinden toplanan bir çeşit reçine var mesela buna köylüler buhur diyorlar ve ölüleri için evde bu buhurdan yakma geleneği var. Ayrıca yine bu yöreye özel bir bitki örtüsü olan kenger dikeni (eşek dikeni) var ki kökünden, çiçeğine ve tohumuna kadar yenebilen karaciğer detoksu için yurtdışında yaygınca tüketimi özendirilen enginarın vahşi ata babası kendisi.

Kandyba'da yürüyüş ve gözlem

Bunlar gibi daha birçok yabani ve endemik türe ev sahipliği yapan bu topraklarda gezinmek insanı gerçekten özel hissettiriyor. Yürüyüşün esnasında vaktin var ise mevsimine göre bu doğal ürünlerden toplayabilirsin.

Köyde ayrıca, çoğu 1800’lü yıllardan kalan tahıl ambarları var. Lykia konut mimarisine örnek teşkil eden bu yapılar da görülmeye değer.

Antik kent Kandyba’ya ev sahipliği yapan köyde arkeolojik yüzey araştırmaları, yol izleri ve yol bağlantı tespitleri henüz yapılmamış. Dolayısı ile Çataloluk Köyü Likya Yolu rotalarına dahil edilebilecek etapların uğrak noktası olmaya da aday. Antik Likya yolu Neisa’dan (Sütleğen) güneyde Phellos’a (Çukurbağ Köyü) uzanıyor ve keşfedilmeyi bekliyor.

Zaten çok az olan köyün yaşayan nüfusu yazları iyice azalıyor, çünkü köylüler eski geleneklerini sürdürüyorlar ve yaylalarına göçüyorlar. Yazın köy neredeyse tamamıyla şehirden gelen yeni köylülere ve keçi çobanlarına kalıyor. İnanılmaz sessiz ve kuş cıvıltıları ile dolu huzurlu bir ortam karşılıyor ziyaretçileri.

Kandyba Antik Kenti: Orda Bir Luwi Şehri Var Tepede

Kandyba Antik Kenti

Henüz kazılmaya değer görülmemiş olan 22. antik Likya şehirlerinden biri olan, Likya Birliği döneminde mecliste 1 oy hakkı bulunan ve depremlerden fazlasıyla nasibini almış olan Kandyba, Çataloluk köyünde, Kasaba Ovası’nın hemen üzerinde yer alıyor. Kandyba kelimesinin Luwi veya Likçe’den geldiği ve “Ana Tanrıçanın erkeği” veya “Baş Tanrı’ya ait” bir isim olduğu sanılıyor. Ne eski çağlarda ne de günümüzde bölgede arkeolojik kazı ve detaylı yüzey araştırması yapılmadığından antik şehrin ve bölgenin tarihi geçmişi ile ilgili bilgi hemen hemen hiç yok. Sadece bir kült merkezi veya önemsiz bir yerleşim yeri olabileceği düşünülüyor. Kaleye doğru yürüyünce talan edilmiş doğu ve güney eteklerinde birkaç Likya tipi mezar, Bizans devrinden kalma bir sur duvarı ve kalenin dibinde bulunan sarnıçlar ve mağara (Eunias Mağarası) dikkat çekiyor. Batı-kuzey ve doğu yönler oldukça dik ve sarp kayalık iken güney taraf surlar ile korunuyormuş. Güneyde merdivenlerle ulaşılan kent kapısında ise iki kule varmış.

Lykçe ismi “Xkbi” olan antik şehir İlk olarak 4. yüzyıl sonlarında, daha sonra Likya Birliği döneminde ve III. Gordian zamanında sikke basmış. Kandyba, piskoposluk listelerinde 12. yüzyıla kadar eyaletin piskoposluk merkezi olarak gösteriliyormuş. Doğudaki kaya mezarının üzerinde yer alan Lykçe yazıt hala kırmızı boyaların koruması ve kabartmalı olmasıyla göze çarpıyor. Kuzeybatı istikametinde yerli kayaya oyulmuş lahit tekneleri ve mezarları ile nekropolis (mezarlık) alanı bulunuyor.

1842’de kenti ziyaret eden T. A. B. Spratt, Kandyba’nın da içinde bulunduğu Kasaba Vadisi’nin eskiden denizin bir uzantısı olduğunu gösteren fosil kalıntıları bulmuş. Köyde hala bahçe çapalarken veya yolda yürürken taş ve kayalar üzerinde benzer deniz kabuğu fosillerine rastlanıyor. Bir zamanlar buraların deniz olduğunu düşünmek gerçekten şaşırtıcı.

Kandyba’nın kuruluşu mitolojik bir kahraman olan Deukalion’un oğlu Kandybos ile ilişkilendiriliyor. Deukalion, Yunan mitolojisinin Nuh Peygamber’e denk düşen kahramanı. Karısı Pyrrha ile birlikte, dokuz gün süren ve insanlığı tamamen yok eden selden yaptığı tekneyle kaçmış.

Çataloluk Köyü Nerededir? Nasıl Gidilir?

Eğer Kaş’tan yola çıkıyorsan Demre istikametinde; Demre-Kaş Yolu’nu takip et. Yol üzerinde Ağullu’yu geçtikten sonra OPET sağında kalacak. OPET’i geçer geçmez bir döner kavşak ve dörtyol ağzı var. Sola dön ve Felen Köprüsüne kadar Elmalı-Kaş yolunu takip et. Felen köprüsünü geçer geçmez tam sola dönerek köy yoluna gir. Bu yol üzerinde düz ilerle. Çataloluk Köyü, Kandyba tabelalarını takip ettiğinde Köye varacaksın.

Bu güzel köyü tanımak, Kandyba antik şehir kalıntıları görmek ve doğada biraz vakit geçirmek istersen yazın akşamüzeri ve akşama yakın saatler veya sabah erken saatlerde gitmek en güzeli. Kış ve bahar aylarında ise günün her saati ayrı bir keyif.

Güneşin Ülkesi Kaş’tan Sevgilerimizle 🙂