Yaz aylarında Akdeniz’de serin su aramak, çölde kutup ayısı aramaya benzeyebiliyor. Neyse ki Kaş’tayız da, serin su aramak gibi bir derdimiz yok çünkü Kaş’ta bulunan çoğu plajın suyu serin ve berrak. Büyük Çakıl Plajı da bu plajlardan biri.

Büyük Çakıl Plajı’nın suyu berrak ve serin

Büyük Çakıl Plajı

Büyük Çakıl Plajı’nda denize karışan yeraltı suları, deniz suyunun ısısını ve tuz oranını düşürmek ile beraber turkuaz rengini almasını da sağlıyor. Deniz suyunun ısısı düşük yani serin. Ama bu homojen bir serinlik değil. Büyük Çakıl’ın farkı da burada ortaya çıkıyor. Yüzerken; bazen sıcak suyu, bazen de soğuk suyu hissediyorsun. Bu da benzersiz bir ferahlama hissi uyandırıyor.

Plaj dediysek beach club değil

Plaj dediysek beach club değil

Kaş’a tatile gelenler sürekli Kaş’ın butik haline ve doğasına aşık olduklarını belirtirler. Hepimiz biliyoruz ki, Türkiye’deki çoğu tatil noktası zaman içerisinde edindiği popülariteye yenik düşüp butik, şirin sahil kasabası görünümünü kaybettikten sonra şehirleşmenin içinde buldu kendini. Şehir yaşamından sıkılanlar, gittikleri sahil kasabalarını şehirleştirdiler. Fakat Kaş artan popülaritesine rağmen hala direnmekte. Dolayısıyla beach club dediğimiz popülist ve ana akım sayabileceğimiz işletmeler Kaş’ta azınlıkta. Yani dum tıs dum tıs müzik ile gün boyu kafa patlatacağın plajlardan ziyade; dalgaların sesi ile dinlenebileceğin plaj işletmeleri yoğunlukta. Büyük Çakıl Plajı tam olarak böyle plaj. Yani plaj dediysek beach club değil 🙂

büyük çakıl plajı

Balıkları görmek için uğraşmana gerek yok

Balıklar, balıklar… Kaş’ın çoğu plajında olduğu gibi Büyük Çakıl Plajı’nda da balık popülasyonu hatırı sayılır derecede fazla. Denizde yüzerken ayaklarını gıdıklayan balıklar ile karşılaşma ya da başını suya daldırdığın zaman deniz kaplumbağası görme ihtimalin epey fazla 🙂

Limanağzı yürüyüşünden sonra bir doz

Limanağzı yazımızı okudu isen artık Limanağzı’nın neresi olduğunu ve Kaş-Limanağzı parkurunun Likya Yolu’nun en popüler parkurlarından biri olduğunu biliyorsundur diye düşünüyoruz. Eğer Limanağzı’ndan Kaş’a doğru doğa yürüyüşü yapacaksan Büyük Çakıl’da mola verip biraz serinledikten sonra parkuru tamamlayabilirsin. İşte bu! Kaliteli bir doğa yürüyüşünde olması gereken şey : Yüzmek!

İşletmeleri ile bir başka plaj

İşletmeleri ile bir başka plaj

Büyük Çakıl’da şezlong, şemsiye bulman mümkün. Bunlar Büyük Çakıl Plajı’ndaki işletmeler tarafından sağlanıyor. Bu işletmeler: sabah kahvaltısından, akşam yemeğine kadar; geniş bir menü ile hizmet sunuyor. Tek tek isim vermeyelim; hepsi de ayrı ünlü ve fenomendir Kaş’a gelenler için.

Gün batımı ayrı güzel, gün doğumu ayrı güzel.

büyük çakıl

Büyük Çakıl Plajı’nda gün doğumları da, gün batımları da ayrı güzel. Kaş’a gelip gün batımını izlemeden dönmemen gerektiğini sürekli belirtmekteyiz. Bu tavsiye doğrultusunda Büyük Çakıl Plajı yazın gün batımlarını izlemen için en ideal yerlerden biri. Yaz mevsiminin gelmesi ile beraber ufka doğru bakınca kuzeye doğru görece yer değiştiren Güneş, Büyük Çakıl plajında doğrudan görebileceğin bir noktadan batmakta.  Bu da Büyük Çakıl Plajı’nı, gün batımını sevenler için yazın en popüler yerlerden biri yapmakta.

Büyük Çakıl Plajı'nda Yüzmek Bir Başka

Kaş’ta bulunan diğer plaj ve koylar için Kaş Plajları ve Koyları yazımızı okuyabilirsiniz.

Güneşin Ülkesi Kaş’tan Sevgilerimizle 🙂