Uluslurarası Meis-Kaş Yüzme Yarışması

Türkiye’de birçok açık su yarışması var. Bence bunların en güzel üçünden biri Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali çatısı altında düzenlenen Meis-Kaş Yüzme Yarışması. Yunanistan’ın Meis adasından Kaş sahiline kadar 7 km‘lik düz bir parkurdan oluşan yarış ‘2 Ülke 1 Yarış’ sloganıyla gerçekleştiriliyor.

Meis Adası

Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali

2019 yılında 22.si düzenlenen geleneksel Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali, her yıl Haziran ayında gerçekleştiriliyor. Cumhuriyet Meydanı’nda son bulan uzun bir kortej yürüyüşüyle başlayan festivalin çeşitli etkinliklerine, Kaş’ın kardeş şehri olan Yunanistan’ın Meis Adası’ndan da bir çok kişi katılım sağlıyor. Etkinlikler arasında en çok ilgi çekenler ise yemek ve yüzme yarışmaları. Festival kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler kültürel paylaşımı arttırıyor ve birbirine komşu olan iki halk arasındaki kaynaşmayı da pekiştiriyor.

Bu satırlar ile, bir festival katılımcısı olarak, yüzme yarışı deneyimimi paylaşacağım.

İki Ülke, İki farklı Kültür

Yüzme yarışı bana göre festivalin en iyi etkinliklerinden biri. Bir kere, iki farklı ülke arasında olmasının ayrı bir heyecanı var. Meis kasabası, İngilizlerin ‘çikolata kutusu kapağı’ kadar güzel diye tanımladığı yerlerden biri bence. Adanın iklim yapısı biraz çorak ama Meis ve konumlandığı yer ‘yeme de yanında yat’ dediğimiz şirinlikte. Biblo gibi sadece çift katlı evlerden oluşan, bir ucunda kilisesi diğer ucunda da Osmanlı mirası kırmızı kubbeli camisi ile sanki bir film seti mübarek. Istanbul’un adaları gibi orada da trafik diye bir şey yok. Adadaki huzuru ve sessizliği hayal etsene.

Meis'e farklı bir bakış

Akdeniz’in Kaş’ı ve Göz’ü Meis

Resmi adıyla Megisti ancak Yunanistan’daki yaygın ismiyle Kastellorizo olarak bilinen bu ada, bizde Meis olarak anılmaktadır. Kaş ve Meis‘in kuşbakışı oluşturduğu şekil nedeniyle Meis’in göz anlamına geldiği ve bu adla anıldığı öyküler iki halk tarafından çokça anlatılır.

İşte bu yarışma, bize böyle bir öyküsü olan bu şirin adayı, şöyle bir kıyısından da olsa görmüş olma fırsatı veriyor. ‘Şöyle bir’ diyorum çünkü, bizleri Kaş’tan getiren tekne yarışmacıları ve görevlileri tam kasabanın göbeğine kadar getirmesine rağmen, ‘teknik’ nedenlerden dolayı ada gezilemiyor. Ancak bence hiç sorun değil çünkü,  hemen önümüzde, ılık kristal sularıyla Akdeniz, hepimizi 2-3 saatlik keyifli bir maraton için kucaklamayı bekliyor.

Meis Adası'na yolculuk

Bırak Kendini Sulara

Su, insanı değil üşütmek ürpertmediği için bile, bir kere yüzmeye başlayınca bir başka dünyadasın artık. Dereceyi mereceyi boşver. Ara ara gözlerini kapat, suların vücudun boyunca akışını hissederek denizle bütünleş. Özellikle de parkurun ortalarında. Tam da  denizin göbeğinde. Artık yeryüzünde bir sen, bir sonsuz derin mavilik ve bir de uzaklardaki zor seçilen tepeler var. Aa! Bu arada, şansın yaver giderse, gözlerini açtığında sana eşlik eden bir Caretta’ya da rastlayabilirsin.

Zaten bir Caretta’yla açıkta karşılaşmazsan, kesin sahilde, hemen kıyıda bir yerde yarı uykulu güneşlenirken, buz gibi içeceğini yudumlarken ya da dondurmanı üstüne damlatırken bile göz göze gelebilirsin. Burası Kaş.

Komşumuz Meis Adası

Komşudan Komşuya Yüzme Deneyimi

Bu olağanüstü deneyimi 2018 yılında bir haftalık tatilimi bu şekilde taçlandırarak yaşadım ve yüzmede belli bir tecrübesi olan, sağlığı elveren herkese de tüm samimiyetimle öneririm.

Tabi ki, işin tüm keyfine ve romantizmine rağmen sağduyu ve güvenlik unsurlarını birincil olarak değerlendirmek şart. Sonuçta mesafe az değil ve açık deniz şakaya gelmiyor. Örneğin benim yüzdüğüm yıl Yarımada (doğu-batı) yönlü zayıf bir akıntı vardı ve bir güvenlik teknesi su vermek için seslenene kadar hiç de farkına varamamıştım. Ama hava ve deniz çok güzel olduğundan,  bu durum biraz daha fazla yüzmüş olmam ve dolayısıyla 55 yaş grubumda üçüncülüğü kıl payı kaçırmamdan başka bir sorun yaratmamıştı.

Ahmet Atmaca

Bir Kaş’la Üç Kuş

Genellikle yüzme yarışması ve ödül töreni ile geleneksel Likya Kaş Kültür ve Sanat Festivali de son bulmuş oluyor. Yaşanan herşeye rağmen, yarışmanın tüm muhasebesi sudan çıktıktan sonra akşam yemeği planları arasında boool bol yapılıyor ve varsa tüm sorunlar ya da sorumlular da tek tek tespit edildikten sonra bir sonraki yarışmada buluşmak üzere sözleşerek evli evine, köylü köyüne dağılıyor.

İşte sana bol deniz, bol güneşli bir hafta tatil, üzerine bir başka memleket görme fırsatı, üzerine heyecanlı bir de yüzme yarışması… Valla ben buna bir Kaş’la üç kuş diyorum 🙂

Diğer iki favori açık deniz yarışmam hangisi diye merak ederseniz: biri, yine dubalar etrafında daireler çizmeyen, Temmuz’daki bir kıtadan diğerine ‘Istanbul Boğazı’, diğeri de Nisan ayındaki tamamen koruma altinda ve sıfır yapılaşmanın olduğu üç buçuk km.lik İztuzu plajından başlayarak hemen açığındaki Eşek Adasının etrafından dönülerek gerçekleştirilen Dalyan, ‘Carettalarla Yüzüyorum’ yarışmaları.

Her iki yarışmayı da Nisan ayı biraz riskli olsa da Kaş’takinde olduğu gibi güzel bir tatille harmanlamanızı öneririm.

Yarışma sabahı kahvaltı masamdan Kaş ve Meis.
Yarışma sabahı kahvaltı masamdan Kaş ve Meis.